Co se starými úchyty?

Staré úchytky na dvířkách kuchyňské linky buďto odšroubujeme, nebo odstraníme s pomocí kleští. Vzniklé otvory zatmelíme dvousložkovým tmelem, který smícháme s tvrdidlem. Otvory po úchytkách není nutné nijak začišťovat, pouze je zbavíme případných vylomených částí, které se při odstraňování úchytek uvolnily. Tmelem vyplníme otvory po úchytkách a necháme zatvrdnout. Přibližně po dvou hodinách je můžeme brusnou houbičkou či elektrickou bruskou přebrousit do hladka.

Lepení tapety

Jakmile máme otvory po úchytech zatmeleny a vybroušeny, můžeme se následně pustit do lepení tapety na dvířka. Koupenou samolepící tapetu si vystřihneme ve velikosti o něco větší, než jsou dvířka kuchyňské linky – nikdy nestříháme přesně velikost, kterou dvířka mají. Pokud bychom tak učinili, práci bychom si akorát ztížili. Jen horko těžko by se nám totiž nalepovala přesná velikost tapety, na některých místech by nám jistě chyběla, jinde zase přesahovala. Raději proto počítáme s přesahy, které se pak jednoduše odříznou podél hrany. Na odřezávání je vhodný ostrý vysouvací nůž, případně žiletka.

O práci se samolepící folíí čtete také v článku Hravé proměny prostoru se samolepícimi fóliemi.


Foto: Hornschuch

Olepit tapetou samozřejmě můžeme nejen dvířka kuchyňské linky, ale také jednotlivé šuplíky. Plochy určené k lepení bychom si však před samotným lepením měli odmastit. K tomu použijeme ideálně technický benzín. Tapeta by se totiž jinak mohla po čase začít olupovat. Aby nám pod tapetou nezůstávaly bublinky vzduchu, které po nalepení již nejdou odstranit, je lepší si plochu namočit buďto obyčejnou vodou, nebo vodou se saponátem. S tapetou pak půjde v případě potřeby alespoň trošku hýbat a vyrovnávat případné nedokonalosti (vytlačit bublinky apod.). To by nám v případě, že bychom tapetu nalepili na suchý podklad, nešlo.

Více o kuchyňských skřínkách také v článku Nová kuchyňská dvířka změní kuchyň k nepoznání.

Linka skoro jako nová

Jakmile jsme nově otapetovaná dvířka i šuplíky zase nasadili na korpus kuchyňské linky, zbývá nám už jen připevnit nové úchyty. Na dvířka, která se otevírají do strany, se madla většinou instalují svisle, zatímco na šuplíky se připevňují vodorovně. Místo pro instalaci nových úchytů si zvolíme podle velikosti použitých úchytů. Jejich vzdálenost od spodní strany a od boku dvířek by měla být přibližně stejná. Vše si tak pečlivě naměříme a uděláme si značky tužkou. Madla se připevňují většinou šrouby, proto musíme dvířka nejdříve provrtat. K tomu použijeme vrták zhruba 5 mm tlustý, vyvrtáme dírku a nové madlo přišroubujeme.


Foto: archiv firmy Hettich

Co se starou pracovní deskou?

Pokud byste chtěli vzít renovaci staré kuchyňské linky opravdu od podlahy, můžete se pustit také do výměny staré pracovní desky. Nejprve je potřeba odmontovat sifon, abychom mohli vytáhnout dřez a sundat pracovní desku. Trubku na odpad je dobré zajistit alespoň igelitovým sáčkem s gumičkou, aby se do místnosti nešířil zápach. Pokud budeme měnit i samotný dřez, je třeba si vyměřit, v jaké vzdálenosti byl ten starý, aby nám nový nezasahoval do skříňky. Otvor na dřez do nové pracovní desky vám vyříznou v obchodě, kde si budete jak desku, tak dřez kupovat.

Kuchyňská pracovní deska je k lince přišroubovaná zespod několika šrouby. Pokud vám tedy nejde sundat, je pravděpodobné, že jste nějaký šroub zapomněli odstranit. Starou desku poté vyměníme za novou, kterou už nám v prodejně uřízli na správnou velikost a případně i osadili novým dřezem. Položíme ji na linku, dorazíme dobře do koutu linky, aby nikde nevznikly mezery, a přišroubujeme ji ke skříňkám. Tak už se nebude moci posouvat a my bez problémů připevníme okrajové lišty i sifon. Lišty, které se připevňují na pracovní desku, jsou dvoudílné. Jedna se navrtá a druhá (ozdobná) se na ni jen nacvakne. Vzhledem k tomu, že jsou již vybaveny těsnícími gumičkami, nemusí se přidávat žádné lepidlo ani silikon. Pokud máme hotovo, zbývá už jen přimontovat sifon.

Výměna baterie

Když chceme vyměnit dřezovou baterii, musíme si při nákupu dát pozor na to, aby nová baterie měla správnou rozteč. Připojovací rozteč se u nástěnných baterií měří od středu levé matice za baterií ke středu pravé matice. Setkat se můžeme s roztečí 10 nebo 15 cm. Předtím, než se pustíme do výměny vodovodní baterie, musíme zastavit přívod vody. Odmontujeme starou baterii, kolem otvorů nemusíme nijak tmelit, protože nové baterie jsou vybaveny gumovými těsněními. Abychom si při šroubování nové baterie neponičili chromované patky, můžeme je ochránit lepenkou nebo kouskem gumy. Ideální samozřejmě je, pokud máme tak velký klíč, jak velké jsou patky a tím šrouby dotáhneme. Jinak musíme pracovat s pomocí kleští. Vzhledem k tomu, že je uvnitř gumové těsnění, není třeba dotahovat nijak velkou silou. Po dotažení můžeme pustit vodu a raději chvíli sledujeme, jestli z některého závitu nekape voda. Pokud ano, tak závity ještě dotáhneme.

Více o dřezových bateriích v článku Dřezová baterie musí ladit s dřezem a stylem celé kuchyně.

Dřezová baterie
Foto: Ikea

- jpa -