Velkou předností truhlicových mrazniček je snadný přístup k mraženým potravinám a možnost uchovávat potraviny ve velkém. Dlouhodobě uchovávat potraviny v pultových mrazničkách je snadné a přehledné. Vnitřní vybavení mrazniček dává šanci uskladnit i objemné potraviny v XXL zásuvkách, menší balení třeba zmrzliny v zásuvkách XS a přihrádka na pizzu a jiné mražené polotovary už také není výjimkou.

Současný trh nabízí kvalitní mrazáky všech velikostí pro malé i velké rodiny od nejlepších výrobců počínaje Boschem, přes Baumatic a Electrolux až po Zanussi. Internetové e-shopy nabízí pultové mrazáky zavedených značek jako je Liebherr, AEG, Fagor, Gorenje, Candy, ARDO a další značky, které mají u nás na trhu tradici a zároveň je u nich zajištěn bez potíží následný servis či případné dokoupení příslušenství nebo náhradního dílu. Převážná většina prodejců pokládá za servisní samozřejmost před nákupem nového mrazáku třeba ekologickou likvidaci vašeho starého mrazáku.

Velkokapacitní pultové mrazáky se hodí pro obchody s potravinami, cukrárny, večerky i restaurace. Pultové mrazničky slouží v domácnostech pro uchování většího množství potravin. Malý mrazák jako třeba Zanussi ZFX 305 W s výškou 52 cm je vhodný do kanceláře nebo na chatu a díky svým rozměrům je ideální také do garsonek či penzionů. Jeho externí madlo umožňuje snadnou manipulaci. Některé modely mrazáků jako třeba Beko FSE 1072 můžete zabudovat pod kuchyňskou linku díky odnímatelné horní desce.

Komfortní funkce

Pultové mrazáky Whirlpool se senzorovou technologií (tzv. 6. smysl) okamžitě reagují na všechny vlivy a zabezpečí nejen stabilní teplotu, ale také o 30 procent rychlejší zamrazení potravin. Nejnovější typy disponují beznámrazovou technologií Never Defrost, která je založena na speciálních filtrech. Ty absorbují v mrazničce vlhkost a brání tvorbě námrazy na vnitřních stěnách. Systém Superfreez zase zajistí rychlé zmrazení potravin. Některé modely mrazáků jsou opatřeny LED displejem pro snadné ovládání teploty a optickým případně zvukovým signálem, který umí upozornit, že někdo zapomněl dovřít dvířka.

Značná řada novějších typů mrazáků je zařazena do nejvyšší energetické třídy A nebo A+, a tak je možné ušetřit provozem až několik stovek ročně. Mrazák však můžete mít i v A++ třídě. Například model Bosch typ GTM 26A30 má díky silné izolaci minimální spotřebu energie, uschováte v něm snadno velké množství potravin a je možné jej také uzamknout.

Kritéria pro výběr - velikost a druhy

Mrazáky se dají dělit na mrazáky pultové či truhlicové otevírané shora a mrazáky zásuvkové, které se otevírají zpředu jako klasická chladnička. Hlavním znakem pultových mrazáků je jejich velký objem, který ale nepřesahuje 500 litrů. Pro snadnější orientaci v prostoru jsou jejich doplňkem odkládací košíky, které zpřehledňují uspořádání potravin. Truhlicové mrazáky dovolují uskladnění rozměrnějších kusů zmrzlých potravin.

Pro organizaci a lepší přehled skladování jsou lépe uzpůsobené zásuvkové mrazáky, a proto jsou vhodné pro instalaci do interiérů. Některé typy jsou na zásuvkách opatřeny cedulkou, na kterou je možné napsat datum uskladnění potravin a obsah zásuvky.

Jak nakupovat mrazák

Mrazák společně s chladničkou, eventuálně kombinace obojího v jednom tvoří nedílnou součást moderní kuchyně. Pokud uvažujete o koupi nového mrazáku, zvažte, jak velký vlastně potřebujete, což závisí na počtu rodinných příslušníků a množství jídla, která máte ve zvyku uchovávat. Všeobecně platí, že na osobu v průměrné domácnosti je třeba počítat s 40 až 60 litry objemu. Jestliže však máte v rodině myslivce či rybáře nebo pořádáte tradiční zabíjačky je pro vaši domácnost vhodný mrazák s větším objemem asi 100 a více litrů na osobu.

Při výběru nového mrazáku je důležité také brát ohled na jeho akumulační dobu, která udává, jak dlouho je spotřebič schopen uchovat potraviny zmrazené poté, co je odpojen z elektrické sítě. Akumulační doba má široké rozpětí a platí, že u pultových mrazáků je vyšší než u skříňových, samozřejmě v závislosti na ceně modelu.

Zakoupení mrazáku v třídě s označením A++ je velmi rozumná investice, neboť znamená nejnižší spotřebu. Dbát v tomto případě na úsporu se určitě vyplatí, když si uvědomíme, že mrazák jako jeden z mála spotřebičů jede téměř nepřetržitě po celý rok. Cena při výběru hraje bezesporu významnou roli. Je třeba však vzít v úvahu, že počáteční investice do moderního mrazáku se vrátí již během několik let na úspoře elektrické energie. I levnější typy mrazáků splní to základní, co od tohoto spotřebiče požadujeme, tedy uchovávání mražených potravin. Mrazáky levnější kategorie však už nedisponují některými komfortními funkcemi, které ve své kuchyni jistě oceníte.

-ar-

Foto: archiv firem Electrolux, Zanussi, Candy, Siemens