Různorodost kamenných materiálů je vyloženě výzvou pro velice mnohostranné využití jak v soukromých, tak i v komerčních interiérech. Kámen v jakékoliv podobě, barevnosti i struktury se stal luxusním doplňkem vstupních hal, obývacích pokojů, kuchyní i koupelen. 

V současnosti je kámen v interiéru nejen stavebním, ale i vyhledávaným designovým prvkem. Ozvláštňující prvky se objevují jako kamenné umyvadlo nebo vana, případně kamenné schodiště, obklady a obložení krbů či zajímavé interiérové parapety. Práce s kamenem v interiéru tak může zahrnovat například tradiční kamenný krb, kamenem obezděnou krbovou vložku nebo horkovzdušnou sálavou zeď, a to vše třeba stylově doplněné také o kamennou dlažbu.

Druhy a vlastnosti

Přírodní kámen tu vždy byl, je a navzdory všemu „in“ zůstane i nadále. Je to ušlechtilý přírodní materiál a zejména naše končiny jsou na nejrůznější přírodní kameny bohaté jako snad žádné jiné. Kdo klade důraz na individualitu, originalitu a kouzlo, najde v přírodním kamenu ideální materiál. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří ocení jeho odolnost a životnost, která přečká jistě i několik generací.

Díky svým vlastnostem, barevnosti a různosti struktur nabízí přírodní kámen nepřebernou řadu zajímavého využití v moderním interiéru. Fyzikálními vlastnostmi jednotlivých druhů přírodního kamene jsou dány možnosti jejich opracování a využití. Lákají vás nádherné a živé barvy leštěných mramorů nebo dáváte přednost osvědčené a léty prověřené pevnosti žuly, či rustikálnímu vzhledu různobarevných pískovců?
Vlastnosti ohebného pískovce coby zajímavé novinky jsou až neuvěřitelné. Velmi tenký a lehký materiál má skvělé izolační, tepelné a zvukové vlastnosti, extrémně nízkou roztažnost i smrštění. Nejedná se o žádnou náhražku ani akrylátový nástřik, který kamenný povrch jen imituje. Pískovec se z lomu speciálním postupem oddělí od kamenného bloku. Vzniklé pláty o síle 3 mm jsou přeneseny na nosnou tkaninu, která pískovec zpevní, zaručí jeho stabilitu a hlavně umožní jeho ohebnost. Tepelnou aplikací se takto získaný pískovec přizpůsobí beze spár obloukům, rohům, koulím, zkrátka jakémukoliv tvaru.

Jurský mramor vzniká přeměnou vápence a známe ho hlavně jako broušené nebo leštěné desky s dokonale rovným povrchem zaručujícím snadnou údržbu. Tento kámen je k dostání ve formě vhodné pro přizdívky či obklady stěn.

Mastek je přírodní kámen těžený v lomech, měkčí než většina dalších přírodních minerálů. Je to velmi kompaktní neporézní kámen. Je dokonce kompaktnější než mramor, břidlice, vápenec a dokonce i žula. V zahraničí je mastek využíván na pracovní kuchyňské desky, grily, hrnce a pečící plechy. Měkčí odrůda mastku, „mineral talk“ se používá například v uměleckém řezbářství.

Pro kamennou mozaiku se upravuje nejčastěji mramor, travertin nebo žula. Samotná výroba kamenné mozaiky je pracná. Nejdříve se musí kámen opracovat a vyskládat do požadovaného tvaru. Čím jsou částečky kamenů menší, tím je obvykle cena vyšší. Kámen se musí po položení ošetřit, čímž se výrazně prodlouží životnost obkladu. Přestože se cena kamenných mozaik často pohybuje kolem čtyř tisíc korun za metr čtvereční, její obliba stále vzrůstá.

Čedič je miliony let stará hornina sopečného původu s vynikajícími vlastnostmi. Ty zůstávají zachovány i po přetavení při výrobě estetické dlažby, která svou originální mnohačetnou symetrií dodává osobitý ráz obytným i stylovým prostorám. Hodí se na dláždění, obruby i šlapáky. Je vynikajícím akumulátorem slunečního záření, dlouho udrží teplo.

Ošetřování a údržba přírodního kamene 

Přírodní kámen nepotřebuje v průběhu své životnosti žádnou zvláštní údržbu. Ta spočívá pouze v občasném opláchnutí či omytí čistou vodou. Běžný kámen nevyžaduje skoro žádnou údržbu a jeho kresba zůstane „živá“ i po letech.
Oproti mramoru a žule se nemusí štípaný kámen ani leštit. Pouze včasnou impregnací se však podaří ochránit kámen před mastnotou a vylitými tekutinami. Díky impregnaci se na povrchu kamene vytvoří neviditelný ochranný film. I mezi impregnacemi nalezneme rozdíly, pro všechny však platí jedno pravidlo – impregnovat můžeme pouze suchý a čistý kámen. Vyvarujte se také používání agresivních a abrazivních přípravků. Pozor je třeba dát a vyvarovat se kontaktu s mastnými a chemickými látkami. I přesto, že má kámen minimální nasákavost, mohou tyto látky vniknout do materiálu a jsou potom těžce odstranitelné.

Umělý kámen?

Velkým konkurentem přírodního kamene se stal kámen umělý. Kromě nadčasové elegance a luxusního vzhledu nabízí i příznivou cenu. Působí věrohodně zejména na velké ploše. Výhody přírodního kamene navíc rozšiřuje o širokou barevnost a příjemný kontakt s lidskou pokožkou. Moderní technologie (tzv. termoforming) umožní vyrobit klasický čtvercový, obdélníkový, kulatý či oválný tvar, ale dokáže si poradit i s netradičním atypickým návrhem náročného architekta. Pokud bydlíte v rodinném domě, můžete tento materiál aplikovat jak interiéru tak v exteriéru. Celková kompozice domu bude pak působit uceleně a kompaktně.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: Stonepanel, Granit Holec