Žula, nebo mramor?
Kuchyň z přírodního kamene je opravdu volbou pro ty nejnáročnější. Nejčastěji se využívá žula nebo mramor. Mramor má oproti žule zajímavou kresbu, ale je mnohem choulostivější na používání běžných kyselin, jako je např. šťáva z citrónu. Na žule naopak oceníte tvrdost, trvanlivost, odolnost proti kyselinám, různým chemikáliím a vysokým teplotám. Cena za pořízení kamene je vyšší než u jiných materiálů. Tento rozdíl vám ale vynahradí ušlechtilost a estetické přednosti kamene.
Kámen ,,pouze“ jako doplněk interiéru
Pokud chcete využít kámen v kuchyni v menším rozsahu, pouze jako doplněk interiéru, pořiďte si z něj kuchyňskou desku. Doporučuji koupit desku ze žuly. Pokud se ale rozhodnete využít raději mramor, přesvědčete se, že jsou desky ošetřené proti kyselinám a jiným chemikáliím. Tloušťka kamenné desky musí být minimálně 30 mm. Její povrch bývá buď broušený, nebo leštěný. S kamennou deskou nejlépe vynikne nerezový dřez.
Kamenná dlažba
Velmi oblíbená je i kamenná dlažba. Kámen je nejodolnější materiál, který pro svou dlažbu můžete použít. Nejčastěji se povrchově upravuje do vysokého lesku nebo pololesku. Výhodou kamenné dlažby v kuchyni je, že ji můžete impregnovat přípravkem proti nasákavosti vlhkosti nebo mastnoty. Další výhodou je značná rozměrová přesnost a montáž bez vzniku spár. To oceníte především při údržbě a čištění podlahy. Kamenná dlažba je charakteristická nízkým tepelným odporem, který je výhodný v kombinaci s podlahovým vytápěním. Pro kamennou dlažbu v kuchyni se velmi často používá mramor. Musíte ale vzít v úvahu, že mramor je měkký a náchylný k mechanickému poškození. Mnohem odolnější je žula, která je jedním z nejčastěji používaných kamenů v bytovém interiéru. Za nejvhodnější kamenný materiál na dlažbu do kuchyně považuji pískovec. Nejvíce na něm oceňuji jeho barvy a snadnou opracovatelnost . Nevýhodou kamenné dlažby je totiž omezená barevnost. Tmavší barvy působí smutně, světlejší odstíny jsou zase studené. Ideální barvy do interiéru, jako jsou např. meruňková, zlatavě okrová nebo oranžová, se téměř na kamenech nevyskytují. Desky z pískovce mají proměnlivou tloušťku, takže podlaha působí plastickým dojmem. Barevné tóny tohoto kamene jsou nejčastěji žlutookrové až šedozelené, můžou se vyskytnout i načervenalejší odstíny. Pískovec je jako materiál pro dlažbu v kuchyni oblíben právě pro své teplé barvy,ale také pro snadnou opracovatelnost. Takové podlaze bude slušet kuchyňská linka z tmavých a sytě barvených dřevin, např. z ořechu,mahagonu, merbau a z dalších exotických dřevin. Nebála bych se ani kombinace se světlejšími výrazně teplými dřevinami, jako je buk, dub, třešeň nebo olše.
Obložte si stěnu kamenem
Pokud se rozhodnete obložit stěnu kamenem, využijte výrazné a barevné kameny, které propouští světlo a vyniknou právě nejvíc na velké ploše, jako je zeď. Na závěr jeden originální tip – jako dekorativní šperk vynikne jedna stěna nebo její část, obložená obyčejnými oblázky různých velikostí a barev.
Text: Irena Ševelová
Foto: archiv firmy SieMatic