Paní Jana by ráda provedla takové úpravy v bytě své maminky, které by starší dámě zajistily pohodlné stáří. Důraz měl být kladen zejména na věk obyvatelky a její bezpečný pohyb po bytě.
Paní Jana měla následující požadavky:
- zachovat WC oddělené od koupelny,
- snadný přístup do vany, zajištění pomocí madel,
- zachování vany a vytvoření sprchového koutu,
- vybavení kuchyně jednoduché a praktické, zároveň poskytující co nejvíce pohodlí,
- kuchyňské spotřebiče by měly být vestavné, lednička se šuplíkovým mrazákem dole, sporák s plynovými plotýnkami, elektrickou troubou a digestoří, mikrovlnka jen pro ohřev,
- rozpočet rekonstrukce 250 až 300 tisíc korun.
Foto 1: původní stav koupelny
Foto 2: původní stav kuchyňské linky
Návrh realizace:
Případná rekonstrukce je limitována několika faktory. V prvé řadě je to věk obyvatelky bytu, kterému by měl být přizpůsoben nábytek, spotřebiče i vybavení koupelny. Dalším omezením je také požadavek paní Jany na zachování původní dispozice místností, tedy žádné stavební úpravy.
Do kuchyně byla zvolena světle zelená barva, která v kombinaci se skřínkami s dekorem břízy působí velmi svěže a vzdušně. Vybavení kuchyně je účelné, jednouché a nenáročné na používání i údržbu. Vestavná trouba je prakticky ve výšce oči s možností položit plech či pekáč na sousedící pracovní desku. Úložný prostor pro hrnce a ostatní potřebné nádobí je pod varnou deskou i troubou. Místo kachliček je použit obklad ve stejném designu jako celá kuchyňská linka. Osvětlení pracovního prostoru je uloženo v rampě tak, aby světlo rovnoměrně dopadalo na celou pracovní desku. Zastínění okna je řešeno roletovým systémem Soltis, který umožňuje průhlednost ven, ale nikoliv dovnitř. Konstrukce parapetu umožňuje pěstování květin a bylinek. Stůl by měl být vzhledem k prostoru a bezpečí obyvatelky bytu oblý. Na podlahu v kuchyni je nejvhodnější použít keramickou dlažbu nebo kvalitnější linoleum s vyšší nášlapnou vrstvou.
Foto 3 - 5: návrh kuchyně
S malou koupelnou bez možnosti stavebních úprav se nedají bohužel dělat zázraky. Více prostoru v koupelně vzniklo přesunutím pračky do kuchyně. Sprchový kout by se bez patřičných stavebních úprav do koupelny opravdu nevešel. Podobnou službu však splní vana se zástěnou. Prostor pod umyvadlem je doplněn o skřínku na kosmetiku a čistící prostředky. Dostatek tepla i stále suché ručníky zaručí žebříkový sušák. V takto malé koupelně je důležité použití světlých barev a větších zrcadel, které opticky zvětší prostor. Samostatný bidet není možné použít vzhledem k nedostatku místa. Problém lze však vyřešit instalací elektronického bidetu na stávající či nové WC.
Foto 6 a 7: návrhy koupelny a WC