Jak vaření v páře funguje
Vaření v páře není rozhodně žádná novinka, ba naopak jej lidstvo zná již více než tisíc let. Systém vaření v páře, který používají dnešní parní trouby pochází z Číny. Princip parní trouby je velmi jednoduchý - generátor páry vytváří potřebné množství páry o teplotě 96 až 98 st. Celsia, kterou vhání do trouby. Zelenina či brambory nejsou ponořeny ve vodě, ale uloženy v misce, která může být z nerezu, plechu, keramiky nebo plastu. Lepší je používat misky perforované, protože pára může pronikat k potravině všemi směry.
Proč vařit v páře?
Jak již bylo zmíněno, potraviny vařené v páře "neleží ve vodě", a tudíž se z nich nevylučují životně důležité látky a vitamíny a minerály zůstávají zachovány. Některé potraviny si zachovají až o 50 % vitamínů než když jsou vařeny klasickým způsobem. Zelenina si rovněž zachovává svoji chuť a barvu, protože veškerá šťáva zůstává uvnitř. Hotový pokrm se potom nemusí ani příliš kořenit a solit. A ty, kteří drží dietu, jistě zajímá, že jídlo je připravováno zcela bez tuku.
V páře lze vařit prakticky vše - maso, ryby, rýži, brambory, knedlíky, zeleninu. Nejvhodnější použití je samozřejmě u příloh. Nutno ještě připomenout, že se jedná o dušení, nikoliv o pečení, a tak nám parní trouba bude celkem k ničemu, pokud si chceme udělat steak. Klasickou i parní troubu lze však velmi dobře kombinovat, například kuře lze uvařit v parní troubě a pak jej nechat dopéct v klasické troubě, aby získalo křupavou kůrčičku.
V parní troubě lze také snadno připravit celé menu, které může být při použití klasické trouby a sporáku noční můrou. A to i v případě, že se každá část (zelenina, brambory a maso) vaří jinak dlouho. Pokrm, který se vaří nejdéle, dáme do trouby jako první a další pokrmy postupně přidáváme za použití programu, který nám dá zvukový signál, kdy další chod vložit. Celé menu máme připravené včas a najednou.
A ještě jedna skvělá výhoda parní trouby - pokud ohříváme pokrmy vařené předešlý den, budou chutnat stejně, jako by byly čerstvě uvřené.
Typy parních trub a jejich údržba
Někteří výrobci nabízejí parní trouby samostatné (volně stojící nebo vestavné), jiní je kombinují s multifunkčními troubami jako tzv. konvektomaty. Vzhledem k tomu, že většina parních či kombinovaných trub spadá do cenové kategorie nad 40 000 korun, jsou vybaveny programovou automatikou, senzorovým ovládáním a množstvím užitečných funkcí.
Údržba parní trouby je velmi jednoduchá, po použití trouby stačí její prostor vytřít. Před vařením je nutné kontrolovat zásobník vody a vodu dolévat, nebo ještě lépe ji před každým vařením vyměnit. Čas od času bychom měli troubu odvápnit běžnými prostředky, zvláště pokud je voda v naší domácnosti více vápenatá.