S kuchyňskými ostrůvky se tradičně setkáváme zejména v profesionálních provozech, ale proč si jimi nevybavit také vlastní kuchyň? Po dlouhou dobu bylo jejich využití v domácích podmínkách nemožné, vzhledem k omezeným prostorům. Dnes již nejsou žádnou architektonickou novinkou. Do domácností se začaly kuchyňské ostrůvky dostávat poté, co se kuchyně začaly zvětšovat a začleňovat do obývacích prostor. Mají různé podoby a je možné je využít k různým účelům. Dokážou rozšířit pracovní plochu kuchyně, nebo opticky rozdělit praktickou část kuchyně od části jídelní.
Využití kuchyňských ostrůvků
Kromě samostatně stojících ostrůvků se staly oblíbenými také poloostrůvkové moduly, které přímo navazují na kuchyňskou sestavu. Moduly svým vzhledem odpovídají buď nábytkové řadě, z níž je sestavena kuchyňská linka, nebo jsou vytvořený na míru tak, aby se stávajícím vybavením kuchyně co nejvíce korespondovaly. Ostrůvkové moduly je možné využít jako samostatné nebo spojené varné, mycí či pracovní zóny. Také je možné je využít k posezení barového typu, nebo se jimi dá v malých prostorách úplně nahradit jídelní stůl.
Zásuvky pod ostrůvkem by měly uschovat vše potřebné k vaření - nádobí, vařečky, příbory i kořenky. Foto: Koryna
Vhodné umístění ostrůvku
Kuchyňský ostrůvek nejde vytvořit na malém a stísněném prostoru, kolem tohoto prvku nábytku je totiž nutné mít dostatek místa, aby byla dodržena bezpečnost provozu a zároveň byl ostrůvek funkčním prvkem. Vzdálenost mezi ostrůvkem a zdí, nábytkem a sestavou by měla vyhovovat především tomu, kdo bude ostrůvek nejčastěji využívat. Pokud jde o instalaci, jsou nejjednodušší takové ostrůvky, které rozšiřují v kuchyních pracovní a odkladní plochu a poskytují dostatek úložných prostor. Právě tyto typy ostrůvků by měly být umístěny co nejblíže k ostatním zónám. Stačí, aby mezi nimi byl přibližně metr místa, aby byla umožněna manipulace se spodními skříňkami. Ideální je jejich postavení v centru kuchyňské části.
Pokud je ostrůvek dostatečně široký, lze využít úložné prostory z obou stran. Foto: Koryna
Naopak, pokud má ostrůvek sloužit jako varné či mycí centrum, je třeba nejen větší odstup od okolního nábytku, ale také začlenění odpadů či přívodů energií. Dále je třeba myslet na umístění digestoře tak, aby byla estetickým prvkem interiéru. Při plánování stavby nebo při rekonstrukci je nutné s kuchyňským ostrůvkem počítat již v projektu. V prostoru se nalézající kuchyňský ostrůvek na sebe upoutává pozornost, a tudíž je třeba detailně vypracovat a správně navrhnout každý detail.
Multifunkční řešení
Právě varné a mycí ostrůvky vyžadují náročnější instalaci – nejenže je potřeba zajistit přívod vody, elektřiny či plynu, je nutné také zabudovat odpad, vyřešit způsob odvětrávání a osvětlení. Pokud to rozměry kuchyně dovolují, může kuchyňský ostrůvek plnit všechny funkce najednou, tedy být varnou, mycí, pracovní i odkládací zónou zároveň. V takovém případě již není potřeba instalovat klasickou kuchyňskou linku s pracovní deskou. Multifunkční ostrůvek doplníte vysokým nábytkovým modulem s vestavěnými spotřebiči. Uspořádání jednotlivých zón však musí být do detailů promyšlené, aby veškeré činnosti při přípravě pokrmů na sebe logicky navazovaly. Pokud se na to podíváme z ergonomického hlediska, je vhodné vytvoření dvou výškových úrovní – vyšší část se dřezem a nižší s varnou a pracovní deskou.
Zajímavě řešený ostrůvek, který je spíše poloostrovem, a nabízí další úložné i odkládací prostory. Foto: Koryna
Nezbytné doplňky
Jestliže ostrůvek využíváme k vaření, je třeba jej doplnit komínovým odsavačem par. Sice nejnákladnější, ale zato nejefektivnější možností je instalace výsuvného odsavače zapuštěného do pracovní desky. Elektrickou nebo plynovou varnou desku je možné doplnit ještě dalšími varnými spotřebiči – někdo ocení grilovací desku, tepan (železný plát na přípravu nejrůznějších pochoutek), nebo zapuštěnou fritézu. Dřezy, které jsou zabudované do desky ostrůvku, je dobré vybavit vysokým modelem baterie s mobilním výtokovým ramínkem, se sprškou a efektní pružinou. Velmi prakticky se jeví také výsuvná elektrická zásuvka.
Doplněním kuchyňského ostrůvku o bar pult vznikne i v menší kuchyni jídelní kout . Foto: Koryna
Rozmanité tvary kuchyňských ostrůvků
Nejčastěji se setkáváme s klasickými obdélníkovými ostrůvky, které mohou stát samostatně v prostoru, nebo jakožto poloostrůvky navazovat pevně na lineární kuchyňskou sestavu. Toto řešení je hojně využíváno při částečném oddělení kuchyně od jídelny nebo obytného prostoru. Poměrně robustně působí čtvercové ostrůvky, jež umožňují vykonávat jednotlivé činnosti z různých stran. Návrháři však neustále přicházejí s dalšími, mnohdy i netradičními tvary, jako je například kruhový, ledvinový nebo úplně asymetrický ostrůvek. Ať už tedy kuchyňský ostrůvek využíváte k čemukoliv, vždy bude ve vaší kuchyni nepřehlédnutelným dominantním prvkem.
K čemu všemu je tedy možné kuchyňský ostrůvek využít?
- samostatné varné centrum
- samostatné mycí centrum
- rozšířená pracovní plocha
- úložné prostory
- multifunkční kuchyňské centrum
- jídelní stůl
- barové posezení
- jpa -
Foto: Koryna