Materiál - vítězí trendy nebo klasika?

Na rovinu - novinky táhnou. Roky, kdy měla každá domácnost klasický nerezový dřez, protože nic jiného prakticky nebylo, jsou už dávno pryč. Dnes se hledí nejen na praktičnost, ale také na vzhled a platí to i u dřezů. Jaké materiály jsou dnes oblíbené a jaké jsou jejich největší přednosti?

Nerez

I když pomalu ustupuje do pozadí, rozhodně má stále co říci. Nerez je prostě stálice, na kterou se lze spolehnout. Je cenově nejdostupnější, velice odolný vůči korozi, saponátům, snadno se umývá a navíc vzhledově zapadne kamkoliv.

I v nerezových dřezech však může být značný kvalitativní rozdíl. Pozor si je třeba dát na sílu dřezu, přičemž platí, že čím silnější, tím lepší. Liší se i povrchové úpravy - nerezové dřezy lze koupit v lesku, matu nebo i s texturovaným povrchem.

Kuchyňské dřezy Kuchyňské dřezy

Pokud si potrpíte na opravdovou kvalitu a nerez vám vyhovuje, lze si pořídit ručně vyráběné dřezy v různých tvarech a hloubkách, na nichž jde na první pohled vidět, že se jedná o kvalitní záležitost. Drobnou nevýhodou nerezových dřezů mohou být bílé skvrny po kamenité vodě, které je třeba častěji odstraňovat nebo také náchylnost k poškrábání.

Granit

Granit, to je ve světě dřezů opravdová hvězda. Kameninový povrch, různé barevné variace i odolnost z něj dělají velice žádanou záležitost. Lidé jej milují právě kvůli jeho vzhledu, který lze sladit jak s kuch tak třeba i s obložením.

Kuchyňské dřezy Kuchyňské dřezy

Granitové dřezy jsou obvykle tvořeny převážně ze žuly nebo křemene a díky tomu získávají onen kamenný rustikální vzhled. Granit si zachovává svůj vzhled po dlouhé roky, je odolný vůči poškrábání, nelze jej nijak zdeformovat a snadný je i na údržbu.

Kuchyňské dřezy Kuchyňské dřezy

Takovýto dřez je nejlepší vybírat “naživo”, tedy vidět jej na vlastní oči, osahat si jej a vybírat odstín vzhledem k ostatnímu kuchyňskému vybavení.

Keramika

Keramické dřezy patří k dražším, ale cenu vynahrazují svým nadčasovým vzhledem i vlastnostmi. Podobně jako ty granitové jsou velmi odolné, nezachycují pachy, jsou odolné vůči poškrábání i chemikáliím a snadno se udržují.

Většinou jsou používány v rustikálních kuchyních a mívají originální vzhled. Mohou být jak plně vsazené, tak explicitně vysazené, aby vynikl jejich tvar a vzhled.

Kuchyňské dřezy Kuchyňské dřezy

Nejoblíbenější je klasická bílá varianta v lesku, vyrábějí se však i další barevná provedení v různých povrchových úpravách. Keramické dřezy jsou příjemné na dotek, odolné vůči teplu i nárazům a materiál je obvykle velmi masivní. Pozor si však dejte na porcelánové a skleněné nádobí, při ostřejším nárazu by se mohlo o keramiku rozbít.

Kuchyňské dřezy Kuchyňské dřezy

Tectonit

Tectonitové dřezy nepatří zrovna k nejznámějším, ale také se pomalu začínají dostávat do širšího povědomí. Jedná se o materiál tvořený ze směsi pryskyřic, skelných vláken a dalších surovin.

Tyto dřezy jsou velice elegantní, nejsou nijak zvlášť tvrdé na dotek, jako například dřezy keramické, ale nejsou o nic méně odolné.

Jsou lehké, ale zároveň pevné a navíc recyklovatelné. Výhodou jsou různá barevná provedení i tvarové možnosti, přijatelná je i cena, která je podobná jako u dřezů granitových.

Praktické příslušenství

Všichni asi víme, jak vypadá klasický dřez. Jedna či dvě vaničky, odkapávač a baterie (pevná či pohyblivá na lepší oplachování). To ale dnešním náročným spotřebitelům nestačí.

A tak výrobci přicházejí s různými praktickými vychytávkami, které dělají z dřezů multifunkční pomocníky. Jaké novinky lze využít?

Kuchyňské dřezy Kuchyňské dřezy

Přípravné desky nad dřez

Přípravné desky na dřez jsou skvělým pomocníkem. Za prvé šetří místo na kuchyňské lince, za druhé z nich rovnou můžete smést například drobky a další drobný odpad do dřezu, ten vypláchnout a zbytky poté pohodlně vyklepat do koše ze sítka.

Desky bývají buďto univerzální, nebo se vyrábějí ke konkrétním typům dřezů, aby sedly velikostně i barevně. Nejčastěji bývají plastové, ale také dřevěné nebo skleněné.

Dávkovače na saponáty

Dávkovače saponátu jsou elegantním řešením, jak mít saponát stále při ruce a zároveň udržet pěkný vzhled dřezu bez plastových lahví kolem. Dávkovače lze zabudovat přímo do těla dřezu a plnit je shora.

Dávkovač lze sladit s baterií a nic tak nebude okolí dřezu esteticky rušit. Místo saponátu lze dát do dávkovače například i mýdlo.

Misky do dřezu

Odkapávací misky do dřezu jsou velice oblíbeným pomocníkem. Jedná s e o přídavné vaničky, které mohou být i víceúčelové.

Kromě odkapávání mohou sloužit i jako misky na zbytky z vaření (například při strouhání zeleniny a podobně). Misku poté jednoduše vyndáte a obsah vyhodíte do koše. Misky také mohou být použity jako cedník.

Přídavné cedníky

U cedníku ještě chvíli zůstaneme. Určitě znáte ty klasické, které mají jednu rukojeť a často se s nimi nepohodlně zachází, pokud potřebujete sami bez pomoci něco zcedit.

Přídavné cedníky jsou dělány tak, abyste je pohodlně položili nad dřez díky polohovatelným rukojetím na obou stranách a poté zcedili, co bude potřeba.

Jsou ideální jak na mytí ovoce či zeleniny přímo nad dřezem, tak na slévání vody z těstovin, brambor a podobně.

Jak je vidět, práci v kuchyni si díky šikovným dřezům i příslušenství lze velice dobře usnadnit. Pokud tedy nějaký dřez vybíráte, myslete nejen na vzhled, ale i na praktičnost a na to, zda u něj budete moci tyto vychytávky využít. Při nákupu se rovnou zeptejte, jaké příslušenství je možné k dřezu přikoupit.

Autor: Eliška Střelková

Foto: archiv firem Schock, Reginox, Vileroy&Boch