Laminované pracovní desky
Kuchyňské pracovní plochy z dřevovláknité desky potažené folií z velmi odolného plastu jsou velmi oblíbené pro svou cenovou dostupnost i vysokou odolnost. Odolávají teplotám až 200 st. Celsia i mechanickému poškrábání při běžném provozu v kuchyni. Nejsou natolik odolné, aby se na nich dalo i krájet, s tím je však většina hospodyněk smířena. Laminované pracovní desky jsou dostupné v široké škále barev, vzorů a textur. Lze si vybrat imitaci dřeva, kamene nebo některý z módních pastelových i výraznějších odstínů.
K čištění laminátových ploch nejsou vhodné čistící prášky a pasty ani přípravky obsahující chlór. Nejlépe je použít tekutý čistič, v případě mastných nečistot alkohol zředěný s vodou.

Masivní dřevo
Dřevo není nejvhodnějším povrchem do kuchyně, protože je poněkud citlivé na vysoké teploty i vlhkost. Pokud už se rozhodneme, že dřevěnou pracovní desku v kuchyni opravdu chceme, měla by být umístěna co nejdále od varného centra a dřezu. Dřevěné povrchy určené do kuchyně jsou ošetřené speciálními laky, které zvyšují jejich odolnost vůči vlhkosti, špíně a mastnotám. Lak by se proto v žádném případě neměl poškrábat ani jinak poškodit. K čištění jsou nejvhodnější přípravky k čištění skla, v žádném případě ne písky ani prášky.

Umělý kámen
Umělý kámen, se kterým se můžeme setkat pod různými obchodními názvy, je naopak pro kuchyni přímo stvořený. Materiál pevný jako kámen odolává vysokým teplotám, mechanickému i chemickému poškození, je homogenní, nenasákavý a antiseptický. V moderních kuchyních se objevuje stále častěji, přestože nepatří mezi materiály nejlevnější. Umělému kameni a zejména dřezům z tohoto materiálu je věnován článek Dřezy z umělého kamene jsou téměř nezničitelné.

Kámen
Pokud nebydlíme v zámku nebo podobně honosné residenci, pak se s mramorem nebo žulou v kuchyni příliš často nesetkáme. Tyto materiály působí velmi luxusně, ale užitnými vlastnostmi, které by je předurčovaly pro použití v kuchyni příliš neoplývají. Kámen je sice tvrdý a odolný proti mechanickému poškození, na druhou stranu je ale velmi citlivý na běžné kyseliny jako je citrónová šťáva nebo víno. Žula je vůči kyselinám odolná o mnoho více než mramor. Do jejich pórovitého povrchu se jakákoliv tekutina vsákne velmi rychle a může vzniknout flek. Jakékoliv skvrny je potřeba ihned odstranit vlhkým hadříkem. Přibližně co dva měsíce je nutné povrch kamene ošetřit speciálním voskem, který odpuzuje vodu.

Nerezové desky
Před pár lety by asi nikoho nenapadlo přemýšlet o ušlechtilé oceli jako o materiálu na kuchyňskou pracovní desku v bytě či domě. Ocel se objevuje stále převážně v profesionálních kuchyních. Jde totiž o materiál velmi kvalitní odolný, hygienický, snadno udržovatelný a téměř nezničitelný. Do některých dnešních futuristických kuchyní se však nerez přímo nabízí. Ocel není zcela odolná vůči poškrábání, a tak jemné škrábance dodají materiálu po čase zajímavou patinu a vzhled povrchu se tak mírně změní. Ocel bychom opět neměli čistit ničím, co by ji mohlo poškrábat. Dobře poslouží horká voda a běžné kuchyňské čistící prostředky. Na vodní kámen lze použít horkou vodu s octem.

Foto: archiv firem Koryna, Sykora