Dříve, než přistoupíte k zařizování malé kuchyně, měli byste si uvědomit, co skutečně potřebujete a bez čeho se naopak můžete obejít. Ani malá kuchyň se neobejde bez dřezu, pracovní a varné desky, trouby, chladničky a dnes již ani mikrovlnné trouby, případně myčky nádobí. Velmi však záleží na umístění těchto komponentů. Bez nadsázky je třeba počítat s každým centimetrem.
JAKÝ ZVOLIT TVAR
Při rozhodování ouspořádání kuchyňské sestavy a ostatního vybavení musíte vycházet z rozměru, tvaru kuchyně a jejího dispozičního určení. To znamená umístění oken, dveří, rozvodů vody...
Jestliže je kuchyně úzká, nabízí se pouze jedno řešení - kuchyňská sestava ve tvaru přímky. Přitom nesmíte zapomenout, že mezi kuchyňskou linkou a protilehlou zdí potřebujete minimálně 90 centimetrů prostoru.
V případě, že kuchyně má přibližně tvar čtverce, můžete si dovolit uspořádání s protilehlou pracovní plochou.
V kuchyních, kde na jedné straně místnosti je okno, na druhé dveře, můžete volit uspořádání do nejosvědčenějšího tvaru, a to písmene „L“. Kratší část se většinou využívá coby samostatná varná zóna.
Jen zřídkakdy lze v malých kuchyních realizovat uspořádání kuchyně do tvaru „U“ nebo v prostorných kuchyních dnes tak oblíbené ostrůvkové řešení.
VYBAVENÍ MUSÍ SEDNOUT
Zařizování malé kuchyně je podstatně náročnější než kuchyně, kde na nějakém tom centimetru nezáleží. Nejjednodušší, ale finančně nejnáročnější řešení představuje nechat si kuchyni vyrobit na zakázku, a to od návrhu, přes realizaci až po její montáž. Pokud se do toho pustíte sami, což vás přijde podstatně levněji, měli byste skutečně pozorně počítat. Vědět, kolik místa budete potřebovat při práci i procházení kuchyňkou. Kuchyni, kterou si sami navrhnete, si pak můžete nechat vyrobit u některé z truhlářských firem a sami si ji namontovat.
Posledním řešením je zařídit si kuchyni vybavením z kuchyňských studií či prodejen snábytkem. Nabídka je dnes natolik bohatá, že v ní najdete vybavení, které je vhodné i do skutečně stísněných prostor.
JAK UŠETŘIT PROSTOR
I v malé kuchyni se vám nabízí celá řada možností jak ušetřit prostor. Pracovní plochu lze snadno nastavit sklápěcí či zasouvací deskou. Do větší skříně na potraviny je možné zabudovat i malou mikrovlnnou troubu nebo chladničku. Dále je třeba dbát na to, aby pod i nad pracovní deskou bylo co nejvíce úložného prostoru. Dvířka od skříněk je možné nahradit roletami nebo závěsy. Prostor mezi pracovní deskou a skříňkami či policemi je vhodné vybavit nejrůznějšími nástěnnými systémy, rohovými skříňkami apod.
Při výběru elektrospotřebičů je třeba volit subtilnější typy. Například myčky nádobí se dnes vyrábějí již o šířce pouhých 45 cm. Co se týče úspory místa, je rovněž výhodnější koupit si multifunkční robot než několik elektrospotřebičů, které zvládají pouze jednu funkci.
Pokud v malé kuchyni i stolujete, volte rozkládací či sklápěcí stůl. Co se týče židlí, měli byste se poohlédnout po typech smělčím sedákem nebo bez opěradla. Do skutečných minikuchyní jsou nejvhodnější stohovací či skládací židle.
Optické triky
Zvětšení prostoru malé kuchyně můžete napomoci i opticky. To dokážou například světlé barvy, a proto jim dejte přednost jak u kuchyňské sestavy, tak malby stěn. Dále nevolte velké formáty obkladů ani dlažby či velké výrazné dekory. Optického zvětšení prostoru dosáhnete i tím, když zvolíte umělé osvětlení, které nebude vrhat ostré stíny. V malé kuchyni byste se v neposlední řadě měli vzdát většiny dekorativních předmětů.
Autor: Alena Vondráková, časopis Domov