Sporák je svou konstrukcí přizpůsoben ke svému prvotnímu účelu – vaření a pečení. Tento univerzální spotřebič však spojuje funkci tepelné úpravy potravin a zároveň příjemného přitápění. Topná funkce je druhořadá, protož není možné počítat s vysokou účinností jako třeba u kamen, ani s dlouhou akumulací. Kobkové provedení sporáku je možné vybavit i dvěma troubami. Jedna z nich je pečící a druhá sušící.
Foto: Nordica Sovrana
Například kuchyňský sporák Nordica Sovrana je vhodný pro vaření a topení na chatách a chalupách, ale i v domácnosti. Různá barevná provedení dávají šanci použít tento typ v širokém spektru interiérů. Mezi jeho přednosti patří prostorné litinové topeniště s pohyblivým roštem a velkým prosklením. Litinová plotna má odnímatelné kruhy nad ohništěm, a tím umožňuje vaření na otevřeném ohni. Kuchyňské sporáky tohoto typu umožňují sledovat průběh pečení v troubě spolu s krásným pohledem na plápolající oheň. Pro kontrolu pečení je trouba zpravidla vybavena teploměrem. Sporák disponuje prostorem pro sušení, rozmrazování a ohřívání jídel. Tento typ sporáku je možné postavit samostatně kdekoliv v místnosti anebo ho zabudovat přímo do kuchyňské linky. Ceny sporáků v této kategorii se pohybují kolem třiceti tisíc korun včetně DPH.
Stolový kachlový sporák
Znáte to – máte chalupu někde na horách nebo u vody a najednou v ní doslouží starý kuchyňský sporák. Lze jej nahradit stolovým kachlovým sporákem. Stolový sporák je určen na vaření či pečení pokrmů, ale současně může fungovat jako lokální zdroj tepla. Většinou bývá konstruován na spalování dřeva a dalších pevných paliv.
Současná provedení v moderním stylu mohou splňovat vysoké technické parametry. Vyrobeny mohou být z nerezu a přední díly jsou zdobeny jemným broušením do hedvábného matu. Naložené výplně bývají z hliníkového plechu v módních odstínech modré nebo zelené. Ostatní doplňky mohou být ze dřeva nebo mosazi.
Foto: Kachlový sporák K3 - vzor Regina, Vamberecká kamna
Kuchyňský kachlový sporák může mít jednu či dvě trouby a mnoho různých variant provedení. Řada hospodyněk si velmi pochvaluje výsledek pečení v troubě sporáku. Sporák může mít kombinaci sklokeramické desky na vaření a elektrickou troubu na pečení. Stoupající oblibě se těší také sporáky s teplovodním výměníkem, který umožňuje ohřev teplé vody do topného systému.
Vlastní realizaci nejdříve na základě konzultace předchází návrh technického řešení. Vybírají se materiály, které vyhovují záměru a respektují specifika konstrukce kachlových sporáků. Poté následuje architektonická studie řešící estetickou stránku věci. Cenová nabídka pak vychází z podkladů a odráží materiálovou a pracovní náročnost stavby. Nedílnou součástí projektových prací je také výchozí výpočet velikosti plochy plotny, délky tahového systému a dalších parametrů topeniště.
K jeho stavbě se zpravidla používá korpus, což je jakási kostra kompletního a funkčního sporáku, který lze vložit do kuchyňské linky nebo je možné ho obložit nehořlavým materiálem jako je například žula, mramor, šamot nebo vyzdění s omítnutím. Venkovní část sporáku se obkládá kachlovým keramickým obkladem o síle 2,5 až 5 cm. Zajímavým odstínem kachlů může být třeba slonová kost, modrá-kobalt nebo lahvově zelená.
Základ topných a popelníkových dvířek bývá zhotoven ze silné litiny s keramickým těsněním. Obojí dvířka mívají plynule nastavitelný přívod primárního a sekundárního vzduchu. Na přední straně sporáku pod pečící troubou, která má vyndavací dno je umístěna čistící lamela, která zaručuje snadnou údržbu a čištění. Nezbytným příslušenstvím sporáku je pečící plech, popelník, trojnožka neboli tragus, pohrabáč a přípojný vývod do komína.
-ar-