Pokud je kuchyně propojena s obývákem, vznikne (zejména v panelových domech) unikátní velký pokoj, ve kterém se pak odehrává téměř veškeré dění v bytě. Hospodyňka není odstrčena do izolace, ale naopak je v centru všeho dění - může při přípravě pokrmů komunikovat s ostatními členy rodiny nebo s návštěvou. Stejně to je i při přípravě a doplňování nápojů.
Kuchyňské kouty nejsou jen výdobytkem majitelů nově postavených nemovitostí, mohou si je dovolit také mnozí obyvatelé starších panelových či cihlových domů, kterým brání v propojení obývacího pokoje s kuchyní jen příčka. Pokud však mezi oběma místnostmi stojí nosná zeď, náhradní řešení bohužel neexistuje. Rozhodneme-li se probourat příčku u kuchyně, nelze to ovšem udělat ze dne na den, je zapotřebí obstarat si nejprve stavební povolení.
Jestliže prostor spojíme, je třeba kuchyňskou od obytné, případně jídelní části nějakým způsobem následně zase oddělit. Možností je několik - prostor opticky rozčleníme jiným typem podlahy (dlažba-plovoucí podlaha, dlažba-koberec, linoleum-koberec a podobně), schodem (kuchyně je oproti obýváku vyvýšená) nebo barovým pultem. Mezi kuchyní a obývací částí můžeme také nainstalovat posuvnou příčku, knihovnu nebo jiný kus nábytku.
Jedinou svízel, kterou kuchyňské kouty přinášejí, je rozšíření výparů z přípravy pokrmů do celého prostoru a hluk, který nás může rušit třeba při sledování televize nebo poslechu rádia - myčka nádobí, kuchyňští roboti a podobně. I tyto nedostatky však mají svá řešení, je ovšem potřeba něco málo zainvestovat.
Do každého kuchyňského koutu je nutné namontovat výkonnou digestoř, která může být ve výsledku výtečným estetickým doplňkem kuchyně, a při nákupu všech elektrických spotřebičů je potřeba sledovat jejich hlučnost a vybírat ty, které mají nejméně decibelů.
Autor: efa
Foto: archiv firem Kuchyně s.r.o., Kuchyňské linky Beata