Tyto barvy působí povzbudivě, optimisticky a navnadí nás ke konzumaci. Zkuste tedy barvy, které vám evokují „něco dobrého“ ať už v přímém, nebo přeneseném slova smyslu. Komfort a exkluzivita, pro kterou jsou vyhledávány luxusní hi-tech kuchyně, nespočívá v „chutnosti“ barev použitých materiálů, ale v pocitu estetického a společenského uspokojení, které přímo souvisí s příjemným pocitem z nasycení dobrým jídlem.

Je třeba se také zamyslet, zda vlastníte kuchyni starosvětskou s hmoždíři a formami na bábovky, venkovskou s kostičkovanými závěsy a selskými lavicemi nebo supermoderní, plnou lesklých dlaždic a chromu. Abychom se v kuchyni cítili dobře, je nutné nejen praktické uspořádání všech spotřebičů a pracovních a úložných míst, ale také vnější vzhled místnosti. Estetické hledisko je vlastně to první, co při vstupu do kuchyně zaznamenáme. Může velmi výrazně ovlivnit, jak se v dané místnosti budeme cítit.

Dobré osvětlení je v kuchyni nezbytné, proto ho musíme brát v potaz i při jejich výběru. Posuzujeme, zda je kuchyně světlá, nebo tmavá, jaká je její orientace ke světovým stranám a podobně. V kuchyních orientovaných na jihovýchod či na západ se nemusíme bát tmavších či chladných odstínů barev, pro místnosti orientované na sever jsou vhodnější tóny teplé.

Při volbě odstínu vynecháme příliš ostré tóny, které by mohly působit agresivním a zneklidňujícím dojmem, zvláště máme-li v kuchyni i jídelní stůl. Pokud si nepotrpíte na extrémy, ale chcete být trendy, vybírejte z odstínů bordó, pistáciové či smetanové. Stále aktuální je i vanilková. Hitem letošního roku je však bílá, černá a šedá (i stříbrná), nejlépe v kombinaci s matným sklem. Držet se trendů za každou cenu však není nutné.

Barev není nikdy dost
Proč se však stále upínat ke klasice? Odhoďte strach a pojďte do barevných extrémů! Při výběru barev do kuchyně často opomíjíme pestrost, která se nabízí. Ostré tóny zelené, tmavá žlutá, sytě hnědá či výrazně fialová? Proč ne, pokud jste si jisti, že vás tyto barvy jen tak neomrzí, můžete zvolit cokoliv a vyhnout se tak standardu. Když navíc zvolíte dvířka lakovaná ve vysokém lesku, máte o netradiční vzhled vystaráno. Pro jemnější design si lze vybrat i růžovou či zkombinovat výrazné odstíny s antracitem, který barvy mírně ztlumí.

Na otázku výběru barev v kuchyni je těžké konkrétně odpovědět. Je třeba brát v úvahu nejen vybavení obývací části a kuchyně samotné, ale také výmalbu, barvu podlahy a zadní desky u kuchyňské linky. Tyto faktory je třeba sladit tak, aby všechny barvy nebyly fádní a nevýrazné a na druhou stranu, aby to nebylo „přeplácané“. Hlavně berte v úvahu vlastní vkus. Kdo má doma pomerančově oranžový gauč a kdo modrou kuchyň? Je jich málo a je to škoda. Zkuste to, osvěžte svoje bydlení.

Na druhou stranu je „konzervatizmus“ ve volbě barev logický. Orientujeme se a vybíráme totiž takové barvy, které známe, se kterými máme dobrou zkušenost a které jsou v tomto smyslu přírodní a přirozené. Možná se vám přes všechny "novinky" líbí právě dvířka z olše, dubu, břízy či javoru. Věčně „in“ jsou přirozené barvy dřeva. Pokud máte rádi přírodní tóny, dřevěným laminátovým deskám či masívu se nemusíte vyhýbat, jen se zkuste poohlédnout po dřevinách exotických. Nabízí se zebrano, wenge, ebano a další. Mezi ty nejvyhledávanější patří také makasar, tineo, palisandr a teak. Hodně se kupují i ovocné dřeviny jako švestka, ořech a oliva.

Barvy vytvářejí nejen celkovou atmosféru místnosti, ovlivňují také naši psychiku a naše nálady. Barevné kombinace by tedy měly působit klidným a optimistickým dojmem. Také by měly podporovat chuť k jídlu a dodávat nám energii. Jenže na každého nepůsobí barvy stejně, při výběru bychom se proto měli řídit především vlastními pocity.

Kontrasty
Zkuste kombinovat studené a teplé barvy. Teplých barev užívejte jako koření. Obecně můžete využít kontrastu teplých a studených barev. Nábytek laděný do výrazných teplých barev například zklidníte a osvěžíte drobnými doplňky v barvách studených a opačně. Záleží také na tom, kolik barev použijeme - platí, že méně je více. Pokud chcete docílit toho, aby kuchyně měla veselý ráz a působila svěžím dojmem, zkuste použít například limetkovou barvu.

Nejsilnějším kontrastem je samozřejmě černá a bílá. V kuchyních bohužel zatím ne příliš doceněný. Černobílá dlažba změní naprosto atmosféru místnosti. Například tmavá lakovaná kuchyně s ní bude působit luxusně, nábytku v jemných barvách dodá švih. Opticky také zvětší prostor. Hodí se téměř k jakékoli barevné kombinaci a navíc bílé doplňkové akcenty lze použít i v prvcích nábytku. Černobílými dlaždicemi je možné obložit také zeď za linkou, vybírat můžeme ze speciálních řad obkladů například s motivy šachovnice.

Při zařizování kuchyně nesmíme zapomenout ani na kontrasty v doplňcích. S jejich pomocí můžeme prostor oživit a ozvláštnit, nemáme-li odvahu či nemůžeme použít neobvyklé či výrazné barevné ladění na velkých plochách. Nové barevné elektrospotřebiče odpovídají nově přicházejícím trendům v zařizování interiérů kuchyní. Dopřejte proto své kuchyni luxusní zářivé barvy. Například Elektrolux nabízí hned čtyři výrobky – sušičku, chladničku, pračku a myčku nádobí v unikátních čtyřech barvách. Pod označením Orange Spice, Deep Gold, Velvet Lilla, Frosted Green si můžeme vybrat mezi červenou, žlutou, fialovou a zelenou.

Rady k zamyšlení
V kuchyni byste se měli cítit dobře. To znamená příjemně, pohodově a klidně. Barvy k tomu mohou hodně přispět. Při výběru barev do kuchyně platí jedno důležité pravidlo: třikrát a dost! Nemělo by se do nich použít víc barev než tři, přičemž jako jedna barva se počítá i sklo. Starodávné umění feng-shui radí, abychom se v kuchyních vyhnuli červené, purpurové a růžové. Naopak se doporučuje bílá, žlutá a podobné barvy, které symbolizují nové začátky, optimismus a pozitivní vibrace.

Inspiraci můžete zkusit načerpat v časopisech o bydlení nebo na internetu. Je-li pro vás sladění barev a materiálů opravdu velkým oříškem nebo chcete pro svůj interiér originální řešení, obraťte se na odborníky. V některých kuchyňských studiích dokážou poradci při nákupu nové kuchyně vyřešit kompletně celou místnost. Také můžete oslovit bytového designéra.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firmy Nadop