Při výběru kuchyňského dřezu řešíme zejména materiál, ze kterého je dřez vyroben, a jeho rozměry. Do moderních kuchyní se dnes v hojné míře montují dřezy granitové a tectonitové, které jsou pohledově velmi atraktivní a oslovují také funkčními vlastnostmi a přednostmi. Zatímco granitové dřezy jsou vyrobeny z 80 % drceného přírodního kamene (nejčastěji z žuly) a zbytek tvoří polymerové pryskyřice, tectonitové dřezy jsou 100 % syntetické. Jejich povrch s příměsí skelných vláken je velmi odolný vůči usazeninám, poškrábání, chemikáliím i kyselinám obsaženým v potravinách a čistících prostředních. Krátkodobě odolávají teplotám až 300 °C. Dřezy z tectonitu (někdy psáno také jakoTectonite) jsou velmi lehké a proto se s nimi dobře manipuluje při montáži a usazení na kuchyňskou desku. Před svou nízkou hmotnost jsou však odolné vůči nárazu.

Kompletní informace o granitových dřezech najdete v článku Granitové dřezy jsou odolné, snadno se čistí a skvěle vypadají.

Ceny granitových a tectonitových dřezů stejných výrobců jsou velmi podobné.

Nejoblíbenější jsou však stále dřezy nerezové, které se hodí do jakékoliv kuchyně, ať už je to malá paneláková kuchyň, kde místa není nazbyt, kuchyňka na chatě nebo velkorysá moderní kuchyň. Pro nerezové dřezy hovoří především cena a také jejich neutrální vzhled i konzervativní přístup zákazníků. Dokonale hladký povrch se snadno čistí, zabraňuje usazování bakterií, a proto se nerezové dřezy využívají také v gastro provozech.

Kuchyňské dřezy

Kuchyňské dřezy

Kvalita materiálu je u nerezových dřezů velmi rozdílná. Setkáme se s velmi kvalitními nerezovými dřezy z chromnikolové oceli, které jsou odolné vůči korozi i po porušení povrchu dřezu a odolávají chemikáliím (např. dřezy Franke, Blanco, Alveus, Teka), bohužel je na trhu i spousta poměrně levných dřezů, které můžou jevit známky poškození už po několika týdnech používání. Doporučení tedy zní: raději si pár stokorun nebo jednotek tisíc připlaťte, ale máte jistotu, že budete mít kvalitní dřez, který vám bude sloužit a dobře vypadat třeba 10 let i déle. I levný dřez můžete reklamovat, ale ruku na srdce, komu se chce dřez demontovat a pak vše znovu zapojovat? Odpad, těsnění, baterii apod.

Kuchyňské dřezy

Zajímavou alternativou jsou keramické dřezy, jejich nabídka na našem trhu není příliš široká, takže pokud toužíte po keramickém dřezu, máte trochu omezený výběr. Keramické dřezy s poněkud vyšší pořizovací hodnotou se používají spíše do stylových designových kuchyní. Jejich užitné vlastnosti jsou vynikající – tepelná i mechanická odolnost, dokonale hladký povrch a atraktivní vzhled, i když pro někoho tak trochu retro.

Rozměry dřezu

Rozměry dřezu jsou samozřejmě klíčové pro následné vyvrtání otvoru v kuchyňské pracovní desce. Zvažte si, jak velký dřez budete potřebovat, zda potřebujete dvojdřez nebo postačí vanička, zda chcete odkapávací plochu apod. Ne vždy je velký dřez výhodou, protože ubírá místo pracovní ploše, kterou můžete využít pro přípravu jídla, umístění drobných spotřebičů apod.

Kuchyňské dřezy

Co všechno byste měli zvážit před nákupem dřezu

- způsob montáže – na desku, do roviny nebo pod pracovní desku - zejména u tenkých pracovních desek (např. z nanotech laminátu) se objevuje tzv. spodní montáž.
- tvar dřezu a velikost – někdy je praktický i kulatý dřez, dřez lze umístit také do rohu a využít tak trochu hluché místo.
- materiál a barva – granitové a tectonitové dřezy nabízejí několik barevných možností (černou, šedou, béžovou, hnědou, bílou, setkáme se i se dřezy modrými, červenými apod.)
 - cena a kvalita – pokud chcete za každou cenu ušetřit, musíte se smířit s horší kvalitou – na chalupu, kam jezdíte občas, to nemusí být problém, ale pro každodenní používání si raději připlaťte.

Autor. redakce

Foto: archiv firem