Umělý kámen, který se používá na výrobu kuchyňských pracovních desek ale i barových pultů, parapetů, koupelnových desek a obkladů, je někdy označován jako technický kámen, tvrzený kámen, případně konglomerát kamene. Vyrábí se nejčastěji z rozdrceného křemene a výsledný materiál lze dále řezat a povrchově upravovat, zejména leštit do různých stupňů lesku – od matných saténových povrchů až po vysoký lesk.
Kuchyňská deska Stellar Night z umělého kamene ve vysokém lesku. Foto: Silestone
Umělý kámen Technistone a Silestone – nekonečné možnosti designu
Architekti i jejich zákazníci si oblíbili technický kámen zejména pro jeho vzhled. Ať sáhnete po umělém kameni českého výrobce Technistone nebo po španělském Silestone, máte na výběr širokou škálu barevných variant a povrchových úprav (vysoký lesk, mat nebo drsný rustikální povrch). Základní surovinou technického kamene jsou vždy přírodní drcené kameny a dále různé příměsi a pojiva. A právě tyto složky umožňují vyrábět další a další barevné varianty a vzory, jemnozrnné nebo naopak hrubozrnné struktury, žilky různých barev a tvarů. Pojivo lze obarvit a docílit tak barev, které se v přírodě nenachází nebo nachází, ale na kamenech, které v kuchyni nelze použít. Příměsemi pak mohou být i skleněné a kovové střípky, které dodávají kameni exkluzivní vzhled a třpytivé odlesky.
Umělý kámen v barvě Versailles Ivory se zlatavým třpytem v žilkách. Foto: Silestone
Velké rozměry desek z umělého kamene umožňují vytváření kuchyňských ostrůvků a pracovních ploch bez spojů. Stejně tak je možné vytvářet různé typy hran.
Desky z tvrzeného kamene jsou vyráběny ve třech různých tloušťkách - 1,2 cm, 2 cm a 3 cm. Silnějších pohledových hran je docíleno seříznutím desky pod úhlem 45° a nalepením hrany v požadované tloušťce.
Kuchyňská deska z umělého kamene v barvě Resident Dark. Foto: Technistone
Co můžete očekávat o kuchyňských desek z umělého kamene a jak je čistit a udržovat?
Kuchyňské desky z umělého kamene Technistone nebo Silestone nabízejí kromě jedinečného vzhledu také řadu užitných vlastností, pro které je vhodné jejich využití v kuchyni, koupelně a dalších místech interiéru.
Umělý kámen se používá také v koupelnách na výrobu desek a obkladů. Barva Bohemian Flame s jemnými zvlněnými žilkami s kovovými intarziemi v měděných odstínech. Foto: Silestone
Umělý kámen je velmi odolný, a to jak vůči mechanickému poškození nebo poškrábání, tak vůči běžně používaným kyselinám v kuchyni jako je ocet, citrónová šťáva nebo víno. A povrch je pochopitelně také odolný vůči vodě.
Technický kámen odolává vysokým teplotám, i tak byste jej neměli vystavovat přímému ohni a pokládat na jeho povrch horké hrnce apod.
Desky z technického kamene jsou nenasákavé a antibakteriální, což znamená, že se povrch snadno čistí, neulpívají v něm žádné nečistoty, ani ty mikroskopické, nevznikají na něm skvrny a je hygienický. Což je přesně to, co v kuchyni při styku s potravinami potřebujeme.
Umělý kámen se hodí i do kuchyně s výraznými dřevěnými prvky.
Péče o desky z umělého kamene a jejich čistění je velmi jednoduché. Při běžném používání stačí utřít vlhkým hadrem, např. z mikrovlákna. Při větším znečištění nebo mastných flecích můžete použít kapku saponátu nebo speciálního přípravku na čištění umělého kamene. Nikdy nepoužívejte k čištění písky a jiná abraziva, která by mohla leštěný kámen poškodit. A rozhodně se vyplatí povrch desky pravidelně co dva roky impregnovat přípravky k impregnaci kamenných pracovních desek.
Další informace a fotogalerii kuchyňských desek z umělého kamene najdete zde.
Kontakt:
Kamenictví Obelisk s. r. o.
Božanovská 1581
193 00 Praha 9
tel.: 281 923 501
Web: www.stones.cz
E-mail: kamenictvi-obelisk@seznam.cz
Další články o materiálech kuchyňských desek
Kuchyňské pracovní desky ze slinuté keramiky Laminam
Kuchyňské desky z přírodního kamene jsou odolné a krásné
- PR článek -