V současnosti je k dostání několik materiálů určených pro pracovní desky, které se od sebe odlišují vlastnostmi, vzhledem a samozřejmě také cenou. Právě výběr materiálu je pro vaši kuchyňskou pracovní desku tím základním kritériem. Závisí na něm životnost pracovní desky a tudíž i fakt, jak dlouho s ní budete spokojeni. Životnost je samozřejmě ovlivňována mnoha faktory, jako je například intenzita vaření, naše zvyklosti v kuchyni, správné používání desky a také vhodná a pravidelná údržba. Materiál by měl být takový, aby deska byla vysoce odolná proti poškrábání, chemickému poškození a vysokým teplotám. Také by měla být snadno udržovatelná a hygienicky nezávadná.

Dále by se nám měla daná pracovní deska hodit také z hlediska estetického. Její barevné provedení a struktura může pomoci zdůraznit nebo naopak potlačit celkový dojem z kuchyně. Barva i povrch výrazně ovlivňuje vnímání prostoru, velikostí i tvarů. Pokud si tedy vyberete kuchyňskou pracovní desku ve výraznějších barvách, měli byste potom obklad zadní stěny zvolit raději ve světlejších tónech. Pokud přeci jen dáte přednost tmavé barvě nebo třeba matnému povrchu, musíte počítat s tím, že bude potřeba kuchyň vybavit větším počtem osvětlení.

V současnosti se nejčastěji setkáte s těmito druhy kuchyňských pracovních desek:
- dřevotřískové kuchyňské pracovní desky - lamino,
- masivní kuchyňské pracovní desky - dřevo, 
- lehčené kuchyňské pracovní desky, 
- pracovní kuchyňské desky z umělého kamene - corian apod.
- pracovní kuchyňské desky z přírodního kamene - mramor, žula,
- pracovní kuchyňské desky z nerezu či keramiky.

Dřevotřískové (laminátové) kuchyňské pracovní desky

Pracovní deska z laminované dřevotřísky je tím nejstandardnějším, co můžete na trhu sehnat. Jde o ekonomicky nejvýhodnější řešení a na pomyslném žebříčku oblíbenosti se drží hodně vysoko již mnoho let. Jde o surovou dřevotřískovou desku (vyrobenou nejčastěji z dřevních částic smrku a borovice), která je povrchově upravená odolným HPL laminátem ohnutým přes její hranu. Desky se vyrábí v tloušťce 28, 38 i 50 mm, přičemž silnější desku by si měli pořídit ti, kdo uvažují o zabudování vestavné varné desky. Na výběr je množství povrchů, barev i široké spektrum dekorů, které nabízí jednotliví výrobci. Dezény nejčastěji kopírují kámen nebo dřevo.


Vzorník dekorů laminátových desek, Kronospan

Tento materiál má hned několik výhod: dobře odolává mastnotě, vodě a chemikáliím, které se v kuchyni běžně používají a nepoškodí jej ani dno hrnce rozpálené na teplotu do 180°C. Splňuje požadavky na snadnou údržbu i hygienickou nezávadnost. Je tak vhodný pro širší použití v interiéru, skvěle se hodí nejen na kuchyňské desky, ale také pulty nebo stolové desky. Neopatrným zacházením může dojít k poškození povrchu pracovní desky, například čepelí nože. Vznikne tak rýha, kterou začne dovnitř pronikat voda. K narušení laminátové desky může dojít také vinou špatně provedených spojů, za nejchoulostivější místo je považováno okolí dřezu, zadní část pracovní desky i okolí baterie.

Není laminát jako laminát, proto se ceny kuchyňských laminátových pracovních desek různí. Vždy záleží na značce a úpravě hrany dané desky. Běžný metr tak můžete pořídit za 700 Kč, ale klidně i za částku mnohonásobně vyšší.

Masivní dřevěné kuchyňské pracovní desky

Tento typ pracovních kuchyňských desek ocení všichni milovníci přírodních materiálů. Na masivní pracovní desky se používají především tvrdé dřeviny jako je buk, dub, ořech nebo jasan. O něco měkčí je pak bříza či borovice. Dřevo musí být kvalitní, vysušené a upravené na tloušťku 25 až 40 mm. Jednotlivé dřevěné špalíky jsou na sebe délkově napojované a lepené zdravotně nezávadným voděvzdorným disperzním lepidlem.

U těchto pracovních desek je vždy potřeba provést povrchovou úpravu, k dostání jsou však i desky, které již jsou napuštěny olejem. Také během užívání je třeba povrch pravidelně opatřovat olejovými či voskovými nátěry, aby byla zajištěna nenasákavost. Do popředí se však dostává také exotické teakové dřevo, mezi jehož hlavní přednosti patří nenasákavost, proto není třeba takovéto desky ošetřovat. Co se týče údržby, je poměrně snadná, k mytí postačí hadřík namočený ve vodě či saponátu. Poté je třeba povrch vytřít do sucha. Voda dřevu neškodí, pokud na něj nepůsobí dlouhodobě. Musíte tak dávat pozor především na to, aby nezatékala do štěrbin. Dřevěná pracovní deska po čase užívání získá nežádoucí patinu, v tom případě by se měla zbrousit, ošetřit a opět bude vypadat jako nová. Masivní kuchyňskou pracovní desku pořídíte od 4000 Kč za běžný metr.

Lehčené kuchyňské pracovní desky

Ne každý však touží po tom mít v kuchyni masivní desku, která je navíc finančně poměrně nákladná. Aktuální trendy v designu se zaměřují spíše na inovativní řešení materiálů na bázi dřeva. Do popředí se tak dostávají lehčené desky, které jsou považovány za převratnou změnu v koncepci pracovních kuchyňských desek. Vyznačují se především nízkou vahou, atraktivními dekory a povrchy. Propojují tak v sobě funkčnost, lehkost, pevnost i moderní design.

Pracovní kuchyňské desky z umělého kamene

Velmi oblíbeným a velice žádaným materiálem pro pracovní desky je umělý kámen, který se vyrábí z minerálně plastových kompozitů. Jde vlastně o nadrcené barevné kamenivo, které se s pomocí pryskyřice spojí v kompaktní celek. Tento materiál je neporézní, hygienický a snadno udržovatelný. Vyznačuje se tvrdostí, nenasákavostí, pevností a odolností proti vysokým teplotám. Případná poškození, ke kterým může v kuchyni dojít, jsou snadno odstranitelná. Poškozená plocha se jednoduše zbrousí a přeleští.

Jeho další výhodou je, že je od přírodního kamene téměř k nerozeznání, ale navíc na rozdíl od něj se dá skvěle tvarovat a je beze spár. Jde o mnohostranný moderní materiál, který je díky svým skvělým užitným a estetickým vlastnostem velmi vhodný pro výrobu pracovních kuchyňských desek. Navíc nabízí širokou paletu barev. Umělý kámen najdete ukrytý pod názvy jako Granit, Kerrock, Silgranit, Corian, Silestone, Technistone, Trafficstone nebo HI-Macs. Materiál má však jednu podstatnou nevýhodu, jeho pořizovací cena je velmi vysoká, proto si jej mohou pořídit opravdu jen movitější zákazníci. Cena za běžný metr se pohybuje od 8000 Kč nahoru, odměnou je však dlouhá životnost.

Přírodní kámen a beton

Pracovní kuchyňská deska z přírodního kamene se může také pochlubit několika unikátními vlastnostmi. Kámen je jedním z nejstabilnějších a nejtrvanlivějších materiálů, je odolný vůči vysokým teplotám, tvrdý, povrchově stálý a má minimální nasákavost. Menší poškrábání není žádným problémem, povrch se dá zbrousit a vyhladit. Nejčastěji používaná je žula, mramor, travertin a quarzit. Díky kuchyňské pracovní desce z přírodního kamene získá vaše kuchyně jedinečný vzhled. Kámen působí velmi luxusně a jeho cena je v současnosti srovnatelná s jinými užívanými materiály, jako je dřevo, umělý kámen a podobně.


Kuchyňská pracovní deska kombinace dřevo a přírodní kámen, Kámendekor

Další možností je použití ušlechtilého betonu, který vyniká dobrými mechanickými vlastnostmi, jako je tvrdost povrchu a odolnost vůči vysokým teplotám. Od žuly a jiných přírodních kamenů se tento materiál liší způsobem zpracování a je použita ocelová armatura, která zabraňuje poškození a zničení desky v případných zátěžových situacích.

Pracovní kuchyňské desky z nerezu či keramiky

V kuchyních se v dnešní době můžete setkat také s pracovními deskami z nerezu, které jsou velmi hygienické, odolné vůči vodě a vysoké teplotě i dostatečně tvrdé. Dříve se tento materiál používal jen v profesionálních provozech, ale postupem času si našel cestu i do soukromých kuchyní. Nevýhodou je velmi náročná údržba, pokud byste totiž chtěli mít desku bez šmouh, museli byste ji často leštit. Nerez materiál dodává kuchyni vzhled typu Hi-tech, pokud si tedy na tento moderní design potrpíte, je nerez pro vás tou pravou volbou. Je však třeba počítat s velmi vysokou pořizovací cenou, která se pohybuje okolo 20 tisíc Kč za běžný metr.


Keramická pracovní deska, Systemceram

Dalším trvanlivým materiálem je keramika, díky které získáte zcela originální vzhled vaší kuchyňské desky. Pracovní desku vytvoříte z glazovaných nebo plně slinutých standardních keramických obkladů, které jsou odolné vůči znečištění, jsou vodotěsné a tlumí hluk. Za nevýhodu je považována křehkost materiálu a také spáry, které znesnadňují údržbu. Hlavní výhodou keramické pracovní desky je pak poměrně nízká pořizovací cena, běžný metr pořídíte okolo 300 Kč.

- jap -