Moderní trendy v interiérech směřují k rovným, čistým, prosvětleným liniím, za použití kvalitních materiálů, precizního řemeslného zpracování a důrazu na detail. V barvách dominují přírodní barvy, béžové, hnědé, šedohnědé, případně jejich kombinace, působí teple, zabydleně a výborně se kombinují s bílou i dalšími barvami.
Jsme firma s 12-letou tradicí, jejíž specializací jsou rekonstrukce bytů a vybavení interiérů. Pokud tedy uvažujete o změně ve Vašem bydlení, jste na správné adrese. U nás se Vám po celou dobu proměny Vašeho bytu bude věnovat technik, v případě stavby a vybavení interiéru to budou technici dva, vzdělaní v příslušných oborech a s několikaletou praxí. Vše najdete pod jednou střechou, se zárukou návaznosti jednotlivých řemesel a koordinací mezi nimi.
Smyslem tohoto článku je věnovat se podrobněji vybavení interiéru, speciálně kuchyňským linkám. Výrobců je mnoho a je důležité si dát pozor z jakého materiálu je Vámi vybraná kuchyňská linka vyrobena a jakým kováním osazena. V době, kdy každý spoří, kde se dá, je častým jevem, že se korpusy nedělají z LTD 18mm, ale slabší, ohraněny jsou slabou ABS hranou, ne-li papírovou a kování snad ani nemá jméno. V tomto se snažíme odlišit a kuchyňské linky vyrábíme z plnohodnotných, certifikovaných materiálů, osazených kováním značky Blum. Při návrhu kuchyně z našeho studia máte jistotu, že při montáži všechny spotřebiče a zařizovací předměty pasují přesně na technické vývody. Stavební přípravu si děláme sami a je plně v naší odpovědnosti.
Kuchyňskou linku je vhodné plánovat dříve, než máte rozmístěny elektrické rozvody a také rozvody vody a plynu (u novostaveb). Vyhnete se tak pozdějším nákladům na jejich úpravu. V případě, že rekonstruujete starou kuchyňskou linku, je dobré si nechat zkontrolovat odborníkem stávající technické vývody, zejména elektroinstalaci. Zjistíte, jestli je dostatečně dimenzovaná a v souladu s normami a vyhláškami pro zamýšlené spotřebiče nebo jestli je nutné si nechat udělat takzvanou přípravu na kuchyňskou linku. Ta spočívá ve výměně elektrických rozvodů, natažení vody, případně plynu a nových obkladů nebo dnes moderních a stále více využívaných obkladových desek. U rozvodů vody pamatujte na to, že přívod a odpad vody musí být umístěn u dřezu a myčky a velmi důležitá informace je, že za vestavným spotřebičem nesmí být umístěn žádný přívod, instalace, ani zásuvka.
Návrh kuchyňské linky musí vždy vycházet z prostorových možností, a tudíž je leckdy velmi obtížné řadit kuchyňské procesy (skladování potravin, vaření, mytí a místo pro práci) do ergonometricky vyhovujícího modelu. Obecně platí řazení - skladování potravin (potravinová skříň, lednice), ukládání, mytí (dřez, myčka), příprava a vaření (varná deska, trouba, MW trouba, digestoř). Prostorové možnosti většiny kuchyní bohužel toto řazení neumožňují a tak nastupuje prostý model - zkušenosti a potřeby konkrétní hospodyně promítnuté do možného, využitelného prostoru.
U kuchyňských spotřebičů je v současné době patrná snaha výrobců maximálně zpohodlnit a zjednodušit proces vaření, a to cíleným zaváděním funkcí z profesionální kuchyně do domácího vaření.
Při výběru spotřebičů je na prvním místě rozhodování, zda spotřebiče vestavné či volně stojící. U volně stojících je jejich výhodou větší mobilita a přenositelnost, dále pak jednodušší deinstalace a nižší cena. Na druhou stranu u vestavných spotřebičů je nesporný jejich estetický vzhled začleněním do kuchyňské linky, snazší úklid a čištění, větší variabilita (oddělená trouba a varná deska), moderní design a mnoho funkcí usnadňujících vaření v souladu s dnešní uspěchanou dobou.
Na závěr je dobré upozornit, že velmi důležitým faktorem, mnohdy opomíjeným, je výška pracovní desky. Je velmi nepříjemné, když radost z dobře upečené husy kazí bolavá záda.
S návrhem kuchyňské linky, výběrem materiálů, spotřebičů, designem a rozmístěním skříněk a zakomponováním do prostoru i sladěním barev, podlah, dveří a kuchyňské linky Vám rádi pomůžeme a poradíme v bytovém studiu naší firmy.
Autor: Roman Schrötter, Panelreko
- PR článek -