Na začátek radíme si stanovit, v jakém stylu chcete kuchyň s obývákem zařídit. Pokud třeba budete mít kuchyňskou linku úplně strohou, až takovou funkcionalistickou, a obývací pokoj přeplněný obrázky a dalšími drobnostmi, bude to působit nevyrovnaně a nehezky. Což ale neznamená, že se musíte přísně držet pravidla jednoho stylu. Přece jen kuchyň je ze své podstaty praktická a slouží k aktivním činnostem, zatímco obývací pokoj je místem relaxace a odpočinku. Jak tedy konkrétně na to? 

Kuchyň a obyvák v jednom: Jak na to?
Květiny prostor vždy zpříjemní

Zvolte jednotnou podlahu

Stejná podlaha v obou částech nejen vypadá lépe, ale také prostor opticky zvětší, což bývá v menších bytech žádoucí. Typ podlahy (zda dlažbu, vinyl, nebo dřevo) závisí na vašich preferencích, dejte si ale pozor, aby nebyla moc tmavá, protože by prostor zase zmenšila. Kvůli designu i praktičnosti (že není vidět tolik prach a nečistoty) jsou žádané podlahy v dřevodekoru. 

Kombinujte několik barev

Vyberte si 2 až 3 barvy, které budou v obou prostorech dominantní. Hojně je využívaná kombinace černé a bílé, ale zajímavě interiér oživí i jasnější barvy. Barvami roku v posledních letech podle společnosti Pantone byly právě hodně veselé barvy – fialová s černým podtónem, živelně červená a broskvová.  

Jak však poznamenává Ondřej Hanzel, majitel e-shopu in-duro.cz, které se specializují na prodej interiérových doplňků a nábytkového kování, Češi jsou spíše konzervativní a volí interiérové doplňky v nadčasových barvách. 

„Pokud jde o nábytkové úchytky, dveřní kliky, moderní vestavné elektro zásuvky či stolové podnože jasně vede černá a grafitová barva. Zákazníkům se líbí, že vnese do interiéru dojem luxusu a elegance. Navíc černých doplňků, které jsou zabudované a nejdou tak snadno vyměnit, je na trhu hodně, zatímco těch barevných méně,“ uvádí Hanzel. 

Právě u snadno vyměnitelných doplňků (svíčky, polštářky, přehozy, …) se můžete barevně „vyřádit“ a také to doporučujeme, protože když budete mít kuchyň s obývákem jen v nadčasových barvách, bude to působit moc stroze a neútulně. 

Kuchyň a obyvák v jednom: Jak na to?
Černé doplňky - úchytky, světla, podnože – dodají interiéru eleganci

Vyberte osvětlení z jedné kolekce

Stejně jako pomáhá mít barevně sladěné doplňky (přičemž nemusí vadit rozdíly v materiálu, např. kombinace černých kovových a  černých kožených úchytek), tak rozhodně slaďte osvětlení, tedy mít stejné nebo podobně vypadající lustry, lampičky a stropní či nástěnná svítidla. Nejjednodušší je vybrat si jednu kolekce a v ní jednotlivé typy světel zvolit. 

Nenechávejte holé stěny

Bílé zdi sice působí čistě, ale také nezabydleně. Proto radíme je vyzdobit fotkami, obrázky nebo rovnou tapety či nástěnnými obklady. Právě obkladové panely dokážou wow efekt a parádně prostor sladí a zútulní. Na trhu jsou jak dřevotřískové obklady v různých tvarech (např. šestihran, kosočtverec, vlna, …), tak i ve formě lamel (ty jsou populární za televizí). 

Kuchyň a obyvák v jednom: Jak na to?
Poskládat si panely můžete podle sebe

Kuchyň a obyvák v jednom: Jak na to?
Nástěnné obklady prostor zútulní a designově propojí

Pár rad na závěr:
Nepřehánějte to s dekoracemi (příliš mnoho doplňků může prostor zahltit a znepřehlednit).
Zakomponujte do interiéru květiny.
Vytvořte si zóny pro různé aktivity (např. pokud potřebujete v obýváku pracovat).
Pohlídejte si, aby prostor nepůsobil tmavě (pokud máte málo denního světla, volte světlejší nábytek a výmalbu).
A hlavně si prostor zařiďte podle sebe, nemusíte mít interiér z katalogu, cílem je vytvořit si domov. 

Kuchyň a obyvák v jednom: Jak na to?
Oblíbené jsou úchytové profily

- PR článek -