V kuchyni trávíme poměrně hodně času a to nemusíme být ani nadšení kuchaři. Kromě vaření v ní stolujeme, uskladňujeme potraviny, myjeme nádobí atd. Je tak považována za jakési centrum domova a to zvláště v případech, kdy je propojena s obývacím pokojem. Výběr kuchyňské linky bychom proto neměli nijak uspěchat, protože špatně zvolená linka může mít negativní dopad na každodenní chod kuchyně. Je třeba se při nákupu nezaměřovat pouze na cenu, důležité je sledovat kvalitu použitých materiálů, velikost pracovní plochy, množství úložných prostor – zkrátka celkovou funkčnost kuchyňské linky.


Moderní a trendy kuchyňská linka Elis

Poučte se z minulých chyb

Při výběru nové kuchyňské linky je dobré zužitkovat zkušenosti, které jste získali užíváním stávající kuchyně. Určitě víte, co konkrétně vám na staré kuchyňské lince vadilo, jestli to bylo její prostorové uspořádání, výška, poloha dřezu, nedostatečné odkládací prostory či málo místa na přípravu jídla. A právě veškeré tyto nedostatky by měly být v nové kuchyni minimalizovány, nebo ještě lépe, úplně odstraněny.

Plánování na jedničku

Základem úspěchu dokonale funkční kuchyně je neuspěchat výběr kuchyňské linky a vše si dopodrobna naplánovat. Nejdříve si pečlivě přeměřte prostory, kde bude linka stát, rozměřte si přívody vody a plynu, nezapomeňte na elektrické přípojky, ani na situování kuchyňské linky vůči oknu či dveřím. Rozmyslete si také, jaké spotřebiče chcete v kuchyňské lince mít, zda budou volně stojící či zabudované a kam je umístíte. Tvar a velikost nové kuchyňské linky se bude právě od všech těchto věcí odvíjet.


Kuchyňská linka Lina v provedení dekorů wenge a červená

Kuchyňské linky mnoha tvarů

Na výběr jsou dnes rovné kuchyňské linky, které si často vybírají lidé do menších kuchyní, ale také linky do písmene L či U, které jsou již určeny pro prostornější kuchyně. Tyto kuchyňské linky nabízejí dostatek prostoru pro nejrůznější elektrospotřebiče i úložné prostory. Oblíbeným prvkem moderních kuchyní je také kuchyňský ostrůvek situovaný doprostřed místnosti, který většinou slouží jakožto odkládací či varný prostor. Skvělým řešením do mnoha kuchyní jsou sektorové kuchyňské linky, které si naplánujete přesně podle vašich představ.

Správná velikost a výška pracovní desky

Pracovní deska by měla být nejen dostatečně velká, ale také přiměřeně vysoká a uzpůsobená výšce osoby, která v kuchyni nejčastěji vaří, aby se při přípravě jídla nemusela krčit. Standardně jsou kuchyňské linky dodávány s pracovní deskou vysokou 85 cm, což je ideální pro osoby, která jsou nižší než 170 cm. Kdo však výšku 170 cm překračuje, měl by mít pracovní desku ve výšce 90 cm od země. Co se týče hloubky pracovní desky, tak běžně jsou kuchyňské linky dodávány s deskou širokou 60 cm, pokud je však kuchyňská linka instalována do podkroví, bývá pracovní deska prosloužena ještě o 10 až 15 cm. Aby byla zaručena co nejpohodlnější manipulace s potravinami, měla by se kuchyňská deska nacházet mezi sporákem a dřezem. Její délka by se měla pohybovat mezi 100 až 120 cm.

Nezapomínejte na ergonomii

Pro každou kuchařku či kuchaře je nesmírně důležité vědět, kde má uloženy jednotlivé kuchyňské pomůcky a náčiní. Ať už jde o vařečku, či konkrétní přísadu do jídla, vždy musí vědět, kam pro ně sáhnout. Jedině tak půjde práce v kuchyni hezky od ruky a z vaření se stane radost. Aby člověk nemusel neustále odbíhat od plotny a teprve hledat potřebné ingredience, nebo pro naběračku chodit přes celou kuchyň, je třeba se zaměřit i na ergonomické uspořádání kuchyně. Tím získáte dokonalý komfort při práci.

S tímto ergonomickým uspořádáním souvisí také rozdělení kuchyně do jednotlivých zón – je jich celkem pět, a aby byla kuchyň maximálně funkční, měly by na sebe plynule navazovat.

1. potravinová zóna – jde o oblast, do které se uskladňuje jídlo, může jí tedy tvořit spíž, nebo potravinové skříně. Součástí potravinové zóny je také lednice. Pro tuto zónu se doporučuje vyhradit levý okraj kuchyňské linky a měla by mít na délku alespoň 60 cm.

2. úložná zóna – tato zóna slouží pro ukládání nádobí. Servírovací nádobí, jako jsou talíře, hrníčky, misky apod. by měly být skladovány nedaleko jídelního stolu, zatímco varné nádoby, což jsou hrnce, pokličky či pánve je lepší mít co nejblíže sporáku. Důležité je, aby prostory úložné zóny byly dobře dostupné.

3. pracovní zóna – jde o prostor mezi dřezem a sporákem, tedy o pracovní desku kuchyňské linky. Pod ní by se měly nacházet praktické vestavěné či výsuvné úložné prostory, pro uložení kuchyňských potřeb, jako jsou příbory, vařečky atd. Ideální je umístit sem také různé kuchyňské roboty a další pomocníky na přípravu jídla.

4. mycí zóna – tuto zónu představuje dřez, případně i myčka. Neměla by v ní chybět skříňka pro uložení mycích prostředků a houbiček. Může zde být ukrytý také odpadkový koš.

5. varná zóna – její součástí je sporák, trouba i mikrovlnná trouba. V moderních kuchyních bývá členěna do kuchyňského ostrůvku.


Kuchyňská linka Elis nabízí desítky různých kombinací

Zaměřeno na materiál

Kuchyňské linky se dnes vyrábí z mnoha materiálů, v různých provedeních a barvách. Tím základním je dýhovaná dřevotříska, tedy dřevotříska polepená dýhou, která vypadá na pohled jako masívní dřevo. Velmi často používaným materiálem je také laminovaná dřevotříska, jejíž plochy a hrany jsou laminovány vrstvou melaminové pryskyřice a dekoračního papíru. Oblíbeným materiálem je také MDF - středně hustá dřevovláknitá deska vyráběná bez použití lepidel. Kdo nemá hluboko do kapsy, může si samozřejmě zvolit také kuchyňskou linku z masívu.

Klasická nebo moderní?

Jaký design kuchyňské linky si vyberete, záleží zcela na vašem vkusu. Důležité je, abyste si u ní byli jistí, že vás třeba za rok pohled na ni neomrzí. Pokud patříte mezi příznivce klasiky, můžete si vybírat z praktických a designově nenáročných klasických kuchyňských linek. Jestliže vám učarovala spíše moderna, zaměřte se na moderní kuchyňské linky.


Kuchyňská linka Lungo Macchiato

JENA-nábytek nabízí širokou škálu kuchyňských linek, kde si vybere opravdu každý. Na výběr jsou jak jednoduché rovné kuchyňské linky, tak i složitější rohové kuchyňské linky. Nechybí ani sektorové kuchyně, které si každý může poskládat tak, jak se mu to hodí. Využít můžete také služeb kuchyňského studia a nechat si připravit individuální nabídku kuchyně v několika typových řadách včetně všech doplňků a spotřebičů. Možné je rovněž zaměření prostoru kuchyně, její doprava a montáž. Navštivte tedy některou ze sedmi prodejen JENA-nábytek, nebo vybírejte kuchyňskou linku z pohodlí domova na JENA-nabytek.cz.

Další článek JENA nábytek
Jena nábytek - sedací soupravy a tipy na jejich výběr

- PR článek -