Na úvod je důležité zdůraznit, že existují rozdíly mezi jednotlivými materiály, ale také existují rozdíly mezi "stejnými" materiály od různých výrobců. Vždy se tedy zajímejte o to, jaké konkrétní materiály a lepidla používá výrobce nebo kuchyňské studio, do kterého se chystáte. Např. u tavných lepidel se hrany při teplotách nad 60°C odlepují, PUR lepidla vydrží až 90°C. Rozdíl může být v kvalitě lamina, folie i vrstvách laku.
Mohlo by vás zajímat Způsoby otevírání kuchyňských dvířek
Kuchyňská dvířka z lamina
Laminát je nejlevnější z materiálů kuchyňských dvířek, je dostupný v široké škále barev a dekorů od různých výrobců. Můžete si tedy vybrat dvířka jednobarevná nebo dekor imitující dřevo, beton či jiné textury. V posledních letech se používá i lisování povrchu desek do struktury dřeva, takže je dekor trochu plastický a ještě věrněji imituje dřevo.
I u laminátu lze kombinovat různé dekory dle akutálních trendů. Kuchyňská dvířka z laminátu v šedé barvě a dekoru dubu. Foto: JN interier
Laminát je poměrně odolný, ovšem i tak se může stát, že dvířka poškrábete nebo do laminátu uděláte dírku nějakým ostrým nebo těžkým předmětem. V takovém případě se nedá dělat nic jiného, než vyměnit celá dvířka, oprava není možná. Laminát se snadno udržuje, stačí jej přetřít vlhkým hadříkem. Nejčastěji se používá matný povrch, na kterém nejsou vidět otisky prstů.
Výhody laminátu:
- příznivá cena, široká škála dekorů (více než 400) včetně dekorů s povrchovou strukturou,
Nevýhody laminátu:
- nemožnost frézování, viditelná abs hrana, která může vizuálně vadit zejména u dřevěných dekorů,
Pokud hledáte kuchyňská dvířka za dostupnou cenu a širokou škálu dekorů, pak jsou dvířka z laminátu tou nejlepší volbou.
Fóliovaná kuchyňská dvířka
Foliovaná kuchyňská dvířka se skládají z MDF desky (polotvrdá dřevovláknitá deska - anglicky medium-density fibreboard), na kterou se za pomoci vyššího tlaku a teploty zalisuje dekorativní folie vyrobená z PVC, PP a PE. Fólie je vždy celistvě přetažena přes hranu dvířek. Na rozdíl od kuchyní z laminátu lze do kuchyňských dvířek z folie vyfrézovat různé profily a lze si pohrát také s tvary hran. Výběr dekorů není tak široký jako u lamina, ovšem i tak jich máte na výběr desítky, záleží na výrobci.
Velkou výhodou foliovaných dvířek je možnost frézování. Bílá foliovaná dvířka v kombinaci s černou pracovní deskou a černými úchytkami. Foto: JN interiér
Fóliovaná dvířka můžou být v lesklém i matném provedení, díky možnosti frézování se velmi často používají i v rustikálních kuchyních, kde věrně imitují dřevěná dvířka.
Pokud hledáte kuchyňská dvířka, která jsou cenově dostupná, působí luxusně a dokonale imitují mnohem dražší materiály, pak jsou foliovaná dvířka tou nejlepší volbou.
Lakovaná kuchyňská dvířka
Stejně jako u foliovaných dvířek je základem MDF deska. Na tu se nanáší v několika vrstvách tvrdý polyuretanový lak, jehož povrch je dokonale hladký a bez pórů, čímž splňuje i nejnáročnější hygienická kritéria. Pro vyšší odolnost se do matného laku přimíchávají nano částice (někdy též nazýváno jako evermatt). Dvířka mohou být opět s vyfrézovaným profilem na čele nebo např. se zaoblenou hranou. Dvířka se většinou lakují dle vzorníku RAL, takže máte na výběr tisíce barev. Povrch může být lesklý i matný.
Laková dvířka umožňují sáhnout i po méně tradičních barvách. Matný lak v modrozelené. Foto: JN interiér
Lakovaná dvířka jsou náročnější na výrobu a tomu odpovídá i vyšší cena. Jedná se však o velmi kvalitní a odolný materiál a své výhody má i v oblasti designu, kdy do dvířek lze frézovat např. drážky na otevírání u bezúchytkových kuchyní. Lak lze navíc nanášet jednostranně (z pohledové strany dvířek), oboustranně (tedy i zevnitř), nebo kombinovat přední stranu v lesku a zadní v matu apod.
Oproti laminátu nebo fólii lze poškození na lakovaných dvířkách opravit. Poškozené části se dají lehce přebrousit a znovu nalakovat.
Za nevýhodu lakovaných kuchyňských dvířek lze považovat absenci dekorů.
Pokud hledáte vysoce odolný materiál s luxusním vzhledem a preferujete jednobarevná dvířka, pak je pro vás lak tou nejlepší variantou.
Akrylátová (akrylová) kuchyňská dvířka
Základ opět tvoří MDF deska, na jejímž povrchu je silná akrylátová vrstva. Tato vrstva je dostatečně silná (1,4 mm) a probarvená v celé své tloušťce. V případě poškození lze dvířka poměrně jednoduše přebrousit i doma pomocí jemného brusného papíru a doleštit brusnou pastou. Na okrajích dvířek je nalepena ABS hrana. Dvířka lze opět doplnit frézováním a někteří výrobci dokonce nabízejí i dekorativní tisk na dvířka, který umožňuje přenést na plochu dvířek libovolný motiv. Akrylátová dvířka se nejčastěji vyrábějí ve vysokém lesku, ovšem s rostoucí popularitou matných dvířek se k v kategorií akrylátu setkáme i s maty a supermaty.
Akryl na kuchyňských dvířkách v šedé barvě ve vysokém lesku. Foto: Kuchyně Pelc
Stejně jako u laku není možné ani u akrylu vybírat dekory, ale pouze jednobarevná dvířka v různých barevných odstínech, v lesku nebo matu. Nabídka barev není tak široká jako u laku, většina kuchyňských studií má v nabídce několik nejžádanějších barev, výrobci nábytkových dvířek jich na trh dodávají několik desítek. Některé barvy mají i metalický nádech.
Kuchyňská dvířka z akrylu jsou trendem posledních let a jsou nejlepší volbou pro ty, kteří hledají vysoce odolná kuchyňská dvířka ve vysokém lesku nebo atraktivním matu s možností snadné opravy drobných škrábanců.
Masivní dřevo a dýha na kuchyňských dvířkách
Základem dýhovaných kuchyňských dvířek je MDF deska s nalisovanou tenkou dřevěnou dýhou a dýhované jsou i hrany. Pro milovníky přírodních materiálů je skvělou volbou. Dýha je 100% přírodní dřevo a lze tedy vybírat dýhy dle jednotlivých dřevin. Velmi často se dýha v kuchyni používá v kombinaci s dalšími materiály, např. lakem, kdy část dvířek je opatřena lakem a část dýhou. Dřevěná dýha coby přírodní materiál vyžaduje speciální údržbu a čistící přípravky k tomu určené. U dvířek, která používáme často, je vhodnější volit úchytky, než různé bezúchytkové dotykové systémy, protože na místech častého dotyku by to bylo vidět. Což u luxusně vypadající a nepříliš levné kuchyně určitě nechceme. Dýhovaná kuchyně je krásná a přírodní materiál je nenahraditelný sebelepší imitací, ovšem není pro každého. Pokud chcete bezúdržbová dvířka, která snesou všechno, dýha to bohužel nebude. Na dřevu jsou pochopitelně vidět i vrypy a škrábance.
Dýha v kuchyni se často kombinuje s dalšími materiály, např. lakem. Dýha dub v kombinaci s lakovanými dvířky v bílé barvě ve vysokém lesku. Foto: JN interiér
Kuchyňská dvířka z masivního dřeva se ve srovnání s ostatními materiály používají na kuchyňská dvířka daleko méně. Ovšem jsou místa a objekty, kam se jiný materiál než masivní dřevo nehodí, např. venkovská chalupa, roubenka, kterou zařizujeme v selském stylu, historické objekty apod. Masivní kuchyňská dvířka jsou poměrně těžká, a proto se odlehčují různě vyfrézovanými profily nebo tenčími středovými výplněmi. Mezi nejpoužívanější dřeva patří dub, který je nejtvrdší tuzemskou dřevinou a má krásnou medovou barvu. Dřevo je potřeba čistit a ošetřovat speciálními přípravky. Časem získá patinu, která ale ke dřevu patří a neubírá mu na kráse. Kuchyňská dvířka z masivu patří těm nějdražším - záleží samozřejmě na dřevině. Borovice nebo smrk budou vždy levnější něž dub nebo exotické dřeviny.
Líbí se vám dřevo? A víte, že dřevěný koupelnový nábytek odolá plísni i vlhku
Dřevo neztrácí svůj půvab ani s léty uživání. Někdy se patina vytváří už přímo při výrobě nábytku. Kuchyňská dvířka z masivního dubu. Foto: Trachea
Odpověď na otázku, který materiál kuchyňských dvířek je nejlepší, není jednoznačná. Pokud chcete kuchyni za příznivou cenu a chcete si vybrat z široké škály dekorů, zvolte laminát nebo folii. Výhodou fólie je také možnost frézování. Pokud chcete dvířka odolná, luxusně vypadající, ve vysokém lesku nebo naopak matu, zvolte lak nebo akryl. Také u laku a akrylu lze dvířka frézovat. U lakovaných dvířek navíc máte na výběr širokou barevnou škálu. A milovníci přírodních materiálů pravděpodobně sáhnou po dýze nebo dřevu.
Text: redakce
Foto: archiv firem JN interiér, Kuchyně Pelc, Trachea