Mnoho lidí nevěnuje výběru kuchyňského dřezu dostatečnou pozornost, výběr podceňují především ti, kdo vlastní myčku nádobí. Myslí si totiž, že už pro ně dřez není tak důležitý, když v něm nemyjí nádobí. Statistiky ovšem uvádí, že právě u dřezu prostojíme převážnou část doby strávené v kuchyni.
V dnešní době si můžeme vybírat z mnoha variant a typů dřezů. Kromě vhodného tvaru, hloubky, velikosti odkládací plochy, počtu vaniček či příslušenství bychom se měli zaměřit především na volbu kvalitního materiálu. Jedním z nich je nerezová ocel, jak ale poznat, že je opravdu kvalitní? Jak je známo, není totiž nerez jako nerez a ne všechny výrobky s tímto označením mohou garantovat vysoký stupeň kvality. Jedinou garancí vám může být investice do osvědčené kvality značkových výrobků. Kvalitní nerezové dřezy vyrábí například firmy Rodi, Teka, Alveus nebo Foster.
Seznámení s nerezovými dřezy
Když budete vybírat nerezový dřez, ujistěte se, že je vyroben z chromniklové nerezové oceli 18/10 – tedy z nerezavějící potravinářské oceli o složení 18% chromu a 10% niklu. Chrom dodává dřezu tvrdost, odolnost a lesk, nikl zase ovlivňuje jeho odolnost proti případnému nárazu. Nerezová ocel je kvalitní materiál odolný proti korozi, drobnému povrchovému poškození i vysokým teplotám. Na nerezovou plochu tak můžete bez problémů pokládat horké hrnce právě sundané z plotny. Chromniklová ocel je na rozdíl od keramiky i dosti pružná a nehrozí tak její prasknutí. Rovněž údržba těchto dřezů je nenáročná, provádí se běžnými přípravky, nebo je možné zakoupit prostředky přímo určené pro péči o nerez. Díky hladkému neporéznímu povrchu se na dřezu neusazují bakterie a ten se snadno čistí. Nerezové dřezy tak splňující náročné hygienické požadavky a navíc jsou vyráběny z materiálu, který je recyklovatelný.
Zaostřeno na tloušťku materiálu
Nezapomínejte na to, že dřez by měl být vyroben z takového materiálu, který přežije každodenní užívání. Z toho důvodu je dobré se při výběru nerezového dřezu přesvědčit, že má dostatečnou tloušťku plechu. Právě tento faktor nakonec rozhodne o tom, jak dlouho vám dřez vydrží pěkný. U příliš tenkého dřezu by se vám zanedlouho mohlo stát, že by se vám v něm začaly objevovat prohlubně a promáčkliny od nádobí. Ničím neobvyklým nejsou ani případy, kdy kuchyňský nůž propíchl tenoučký nerezový dřez. Tato poškození jsou bohužel nevratná a oproti škrábancům a drobným oděrkám je nelze nijak odstranit. Také uchytit v takovém nekvalitním tenkém dřezu stojánkovou baterii není jednoduché, a proto jsou ve většině případů velmi nestabilní. Dále je třeba zmínit také fakt, že dřezy z tenkého nerezu není možné vylisovat do dostatečné hloubky.
Kuchyňský dřez Rodi Box Twelve 100 R, 21 300 Kč
Dřez Schock COMETA D-100, 5 160 Kč
Pokud tedy chcete mít opravdu kvalitní nerezový dřez, doporučujeme tloušťku plechu 1,0 - 1,2 mm, velmi kvalitní jsou ještě také dřezy z plechů silných 0,7 - 0,8 mm. Co se týče standardních dřezů, měly by být vyrobeny minimálně z 0,6 mm silného plechu. Takovým minimem pro funkční nerezový dřez by měla být tloušťka 0,5 mm. Existují samozřejmě i dřezy vyrobené z plechu o tloušťce 0,3 a 0,4 mm – ty jsou ale naprosto nedostačující a jejich nízká cena by neměla vaše rozhodování ovlivnit. Brzy byste splakali nad výdělkem. Pokud máte možnost výběru, vždy preferujte celistvé vylisované díly a vyhněte se výrobkům ze svařovaných dílů.
Džezy Franke
Lesklý nebo matný nerezový povrch?
U nerezových dřezů se setkáte s více povrchovými úpravami. Nejžádanější je však klasické matné provedení, protože je nenáročné na údržbu a matný dojem dokáže skrýt případné škrábance a nedostatky, které vzniknou užíváním. V nabídce firem se můžete setkat také s tzv. tkanou strukturou, kartáčovaným povrchem nebo se dřezy v leštěném provedení. Velmi atraktivní je úprava se saténovým leskem, která výborně odolává skvrnám od vody a vápenitým usazeninám. Výběr ale záleží jen na vás a vašem vkusu.
Rohový nerezový dřez Franke
Volba podle uchycení
Výběr nerezového dřezu je samozřejmě třeba přizpůsobit možnostem vaší kuchyně. Velikost dřezu se volí podle velikosti dřezové skříně, do níž se umisťuje – nejčastěji se setkáváme s šíří 60 cm. Podle toho, z jakého materiálu je vaše pracovní kuchyňská deska se volí způsob uchycení nerezového dřezu. Pokud se bude dřez vsazovat do laminátové desky, je třeba si vybrat variantu s horní montáží s lemem přes okraj desky. V případě, že je vaše deska z žuly nebo umělého kamene, máte na výběr dřezy se spodní montáží nebo s montáží do roviny. U nerezových dřezů rozlišujeme dva typy výpustí – širokou a klasickou úzkou (na plastový špunt). Dražší dřezy jsou většinou vybaveny širší výpustí, protože ta je kompatibilní s dalším příslušenstvím, jako je například drtič odpadu.
Dřez s okládací plochou Franke
Tvary dřezů
Nerezové dřezy jsou stejně jako ostatní druhy dřezů k dostání v nejrůznějších tvarech. Vhodný dřez vybíráme tak, aby co nejlépe ladil se stylem naší nové, nebo již stávající kuchyně. Dřezy mohou být hranaté, zaoblené, kulaté, rohové nebo různě tvarově atypické. Podle potřeby pak můžeme volit mezi jednoduchým dřezem, dvojdřezem, nebo třeba dřezem s přídavnou vaničkou. Unikátní jsou dřezy vybavené krycí deskou. Všechny tyto varianty je možné doplnit odkapávací plochou, která je rovněž nerezová.
Dřez s odkládací plochou Franke
Bohaté příslušenství
Výrobci dřezů se dnes předhání v nabídce nejrůznějších doplňků, jako jsou odkapávací koše na nádobí, přihrádky na talíře, krájecí desky, struhadla a mnoho dalších věcí sloužících k usnadnění práce okolo dřezu. Velmi užitečný je například košový odpad, který zachycuje části jídla, které by se mohly dostat do odpadu a ucpat jej. Skvělým nápadem jsou také cedníkové mísy sloužící ke snadnějšímu oplachování potravin. Každý výrobce dřezů může mít v nabídce něco jiného, proto se o příslušenství nezapomeňte informovat.
- jap -
Foto: archiv firem