Splnit si sen o zbrusu nové, útulné a pohodlné kuchyni je v případě rekonstrukce doslova a do písmene domácí revolucí, která si žádá nejen příslušný finanční obnos, ale i pevné nervy a trpělivost. Cesta od iluze ke skutečnosti vede dvěma směry.

Odborníci poradí, poslouží i postaví

Velmi rychlý způsob rekonstrukce kuchyně vede přes kuchyňské studio, kde se vás ujme proškolený personál. Podle tvaru a rozměrů původní kuchyně, které dodáte na orientačním nákresu s vaší představou a příslušnými rozměry, obdržíte na počítači zpracovaný prostorový náhled kuchyně v „novém kabátě“. Můžete se poradit, navrhnout změny a konzultovat materiály i design, o nichž možná nemáte ani tušení. Výběr mezi plastem, kovem či dřevem je pak jen a jen na vás. Pokud s návrhem souhlasíte, můžete rekonstrukci zadat kuchyňskému studiu k realizaci. Šikovná firma celou přestavbu zvládne za dva až tři dny a pak už jen zbývá zkontrolovat práci a před podepsáním předávacího protokolu nechat opravit případné nedostatky. Vyzkoušejte panty, pojezdové lišty, začištění, osvětlení a funkčnost zásuvek. Když zvolíte nejluxusnější řešení rekonstrukce, takzvaně na klíč, měli byste vkročit do nové uklizené kuchyně, kde už bude vaší jedinou starostí připravit něco dobrého na zub.

Rekonstrukce svépomocí

Než se odhodláte k přestavbě kuchyně vlastními silami, měli byste vědět, jak budete kuchyni využívat, co v ní schází a co naopak považujete za zbytečné. Jednoduše se zamyslete nad návrhem, který konzultujte s rodinou, vše důkladně proměřte a udělejte si nákres, jak by kuchyň měla vypadat. Naplánujte si umístění skříněk, elektrospotřebičů a poliček a nezapomeňte na jídelní kout. Zřejmě brzy přijdete na to, že stávající rozvod elektřiny, plynu i vody bude potřeba přemístit. Po instalaci rozvodů přijde na řadu případné obložení stěn a nakonec podlaha, která má být v kuchyni z neklouzavého materiálu. Můžete použít dlažbu, laminátovou plovoucí podlahu nebo přírodní marmoleum, které je na došlap příjemné a snadno se udržuje.

Když máte vyřešené stavební úpravy, zamyslete se nad výškou skříněk i pracovních ploch, které mají být přizpůsobeny výšce osoby, která nejvíce kuchyň využívá. Závěsné skříňky mají být umístěny tak, aby byly dosažitelné bez schůdků a stoliček. Promyslete si, jestli je něco z vaší staré kuchyně, co byste si chtěli ponechat nebo přestavět a dále používat. Pokud zrenovujete vaše staré skříňky tak, že je osadíte novými dvířky, namalujete a třeba přestěhujete na vhodnější místo, můžete tak ušetřit spoustu peněz. V prostorné kuchyni si můžete dovolit praktickou sestavu skříněk uprostřed místnosti, které architekti říkají „kuchyňský ostrov“. Může být napevno anebo na kolečkách a její výhodou je přístupnost ke skříňkám i pracovní ploše ze všech stran.

Plyn, elektřinu a vodu zapojujeme teprve potom, co sestavíme kuchyňský nábytek dohromady. Po sestavení a zapojení technických rozvodů zbývá zapojit závěsná světla a osvětlení na lince a zaplnit obsah skříněk. O zútulnění kuchyně vhodnými doplňky se pak určitě brzy postará její vládce či vládkyně.

Autor: Irena Forejtová

Vizualizace: C.S. interier