V případě, že se čištění trouby věnujeme pravidelně a po každém pečení se snažíme odstranit nečistoty, které na ní ulpěly, pak jsme s prací většinou hotovi raz dva. Ale pokud čištění odkládáme a rozhodneme se jednou za uherský rok pro generální očistu, tak můžeme u trouby strávit s houbičkou a čisticím prostředkem dost času a stejně se nemusíme dočkat nijak valného výsledku. Trouba, která se sama vyčistí, je proto snem každé hospodyňky. Dokáže nás před touto nepříjemnou činností uchránit a udělá vše za nás. Stačí jen stisknout pár tlačítek.

Co je pyrolýza?

Termín pyrolýza pochází z řečtiny a jde o složeninu slov „pyr“, což znamená „oheň“ a „lysis“, což je překládáno jako „rozpuštění“. Jde o fyzikálně-chemický děj, při němž dochází k rozkladu organických i anorganických látek za působení tepla a k tepelnému štěpení. Při pyrolytickém procesu je možné v závislosti na dosažené teplotě pozorovat různé děje. Teplota se při pyrolytickém procesu pohybuje mezi 300 až 2000 stupni Celsia. Při nižších teplotách dochází fyzikálním odštěpením vody k sušení a tvorbě vodní páry. Při teplotách středně vysokých, od 200 do 500°C nastává tzv. suchá destilace, což je přeměna makromolekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík. Za nejvyšších teplot od 500 stupňů Celsia výše jsou pak produkty, které vznikly suchou destilací, ještě dále štěpeny a transformovány. V případě pyrolytických trub se teplota uvnitř během čištění pohybuje do 500 stupňů Celsia.

Jak tedy moderní pyrolytické horkovzdušné trouby fungují?

Tyto trouby jsou na vnitřních stěnách vybaveny samočisticími vložkami nebo panely a mají speciální mikroporézní smaltovaný povrch, který vstřebává veškeré nečistoty, jež při pečení vznikají. Pečící trouby při přípravě pokrmů pracují s vysokými teplotami, ale při procesu pyrolýzy jsou teploty uvnitř ještě mnohem vyšší. Pyrolytické trouby jsou založeny na principu zahřátí pečicí komory na teploty dosahující téměř 500 °C. Při takto vysoké teplotě se veškeré připečené zbytky jídla spálí na popel. Pak už stačí povrch po vychladnutí (ideálně ještě když je mírně zahřátý) jen přetřít mokrým hadříkem a je hotovo. Celý cyklus samočištění trvá okolo 90 minut, ale v případě potřeby může být prodloužen. Pyrolytická trouba je tedy trouba samočisticí - čistí se sama pomocí horkého vzduchu. Pyrolytické čištění je tak nejjednodušším, nejefektivnějším a nejšetrnějším způsobem čištění, který je navíc plně automatický.

Jak je to s bezpečností?

U pyrolytických trub je velmi důležité, aby se nezahřívala místa, kterých by se člověk mohl dotknout a popálit se. Povrch dvířek je tak dokonale izolován, aby během pečení, ani v průběhu pyrolytického čištění trouby nedocházelo k jejich zahřívání. Aby nemohlo dojít k otevření trouby během procesu pyrolýzy, jsou u těchto trub po zapnutí funkce pyrolytického čištění automaticky uzamknuty dvířka trouby. Otevřít je je možné až po dokončení celého čisticího cyklu a jakmile teplota poklesne na bezpečnou úroveň. Pyrolytické trouby jsou tak naprosto bezpečné.

Jakou troubu vybrat?

Na trhu dnes najdete hned několik modelů moderních samočisticích horkovzdušných pyrolytických trub od různých výrobců. Tyto trouby bohužel nepatří zrovna mezi nejlevnější a je proto třeba počítat s cenou v řádech desítek tisíc korun. Pokud si však chcete ušetřit spoustu drahocenného času, který byste jinak trávili při čištěné umaštěné trouby a připečených zbytků jídla na jejích dvířkách, pak se vám takováto investice rozhodně vyplatí. Nenechejte se však unést pouze tím, že má trouba funkci pyrolytického čištění, nejdůležitější je to, jak dobře umí péct, proto si přeci troubu pořizujeme. Zaměřte se proto především na to, jestli nemá problém upéct křupavé kuře, křehké cukroví, případně, jak efektivní je její gril apod.

Pyrolytické čištění je rychlým a pohodlným způsobem údržby trouby a navíc je až o 50 % úspornější než ruční čištění. Moderní pyrolytické trouby si díky této funkci dokáží udržet svůj původní lesk po dlouhou dobu a navíc si zachovávají nízkou energetickou náročnost A třídy.

- jpa -

Foto: Hotpoint