Před rekonstrukcí:
Majitelka bytu chtěla staré, hygienicky nevyhovující bytové jádro nahradit moderní a praktickou koupelnou. Chtěla v ní příjemně relaxovat, ale zároveň i pohodlně používat pro chod své domácnosti.
V původní koupelně s rozměry 2,20 x 1,5 m, byla umístěna nejen vana, umyvadlo a toaleta, ale i pračka a různé skříňky. Velikost koupelny v rámci rekonstrukce nebylo možno příliš rozšiřovat a tak se rozhodla pro nové, členěné vnitřní rozdělení. Každý centimetr prostoru byl důležitý a proto po poradě se stavebními odborníky zvolila moderní metodu stavby obvodových stěn a to systém ocelových profilů, které se oplášťují sádrokartonovými nebo sádrovláknitými deskami. Konkrétně při rekonstrukci bytového jádra je také velkou výhodou této metody tzv. systém suché výstavby, což znamená, že není potřeba voda pro stavební práce.
Pro stěny v koupelně jsou nejvhodnější sádrovláknité desky Rigidur. Jsou vysoce odolné proti proražení a určeny speciálně do vlhkých prostor, takže se nemusíte obávat potíží s plísněmi.
Pro majitelku byla také důležitá nenáročnost dopravy stavebních desek do 7. patra panelového domu. Desky Rigidur mají rozměry pouze 1x1,5m, takže transport i osobním autem a malým výtahem nebyl žádný problém.
Celé bytové jádro řemeslníci dle projektu vybourali a pak postavili konstrukci z lehkých ocelových profilů, na které postupně připevňovali sádrovláknité desky Rigidur a vkládali minerální izolaci.
Průběh rekonstrukce:
V průběhu oplášťovacích prací zavedli vodu i elektřinu. Všechna instalační vedení jsou tak schována v dutině příček – a to bez jakéhokoli zasekávání do zdí. Kotvení konkrétních zařizovacích předmětů do instalačních stěn a příček jednoduše provedli pomocí sanitárního programu Rigips zahrnujícího speciální držáky pro kotvení nástěnných baterií, kohoutů, výústek odpadního potrubí, umyvadel, zavěšených záchodů apod.
Pro získání prostoru pro vanu dlouhou 170 cm se majitelka rozhodla posunout přední stěnu koupelny směrem do předsíně o asi 20 cm. Vstupní stěnu pak také nechala postavit tak, že vytvořila výklenek, do kterého byla umístěna pračka s obsluhou z předsíně. Tato možnost vznikla díky nápadu otočit WC o 90° proti původnímu stavu a umístit ho více do vnitřní části koupelny. Díky snadnému zpracování, řezání a lepení stavebních desek bylo opláštění závěsného WC i výklenku jednoduché.
Koupelna má společnou stěnu s kuchyní, takže bylo při výběru stavebního materiálu nutno přihlédnout i k tomu, že na ní budou připevněny horní skříňky kuchyňské linky. Sádrovláknité desky Rigidur tuto podmínku splnily - vyznačují se totiž extrémní únosností až 80 kg na jeden kotevní bod. Nejnáročnějším úkolem z celé rekonstrukce byl pro majitelku výběr designu keramických dlaždic a sladění barevnosti. Obložení stěn béžovými a modrými dlaždicemi s plastickým dekorem kroužků a čárek pak řemeslníci provedli přímo na jednu vrstvu desek Rigidur. Tmavě ořechové PVC položené na podlaze a také doplňky odrazily barevnou jemnost stěn. Pro finální efekt už pak stačilo jen vymalovat stěny bílou barvou, a to bez nutnosti štukování. Barevnost celé místnosti doladily bílé dveře.
Nová koupelna je nyní nejen krásný, ale i velmi funkční prostor, který změnil vzhled celého bytu. Při příjemné relaxaci majitelka ocení nejen estetický dojem, ale i větší klid díky dobrým zvukově izolačním vlastnostem desek Rigidur.
Pokud jste začali přemýšlet nad tím, že si vytvoříte nový byt rekonstrukcí koupelny nebo třeba jen postavíte příčku a máte chuť se do toho pustit sami, nechte se vést například publikací „Sádrokarton zvládneme sami“ od společnosti Rigips. www.rigips.cz
Po rekonstrukci:
- PR článek -
Autor: firma Rigips s.r.o.
Foto: autor