Granitové dřezy jsou vyrobeny z drceného přírodního kamene (nejčastěji z žuly) a polymerových pryskyřic. Poměr jednotlivých složek je zpravidla 80 % kamene a 20 % pryskyřice. Ovšem najdeme na trhu i různé no-mane výrobky, levné dřezy, u kterých je jejich složení tak trochu záhadou. Rozhodně se vyplatí vsadit v případě granitových dřezů na renomované značky a výrobce (Franke, Alveus, Blanco, Teka, Schock, Sinks a další.) a raději si nějakou tu tisícovku připlatit za kvalitní dřez. Každý z těchto výrobců používá pro materiál jiné obchodní označení (fragranit, algranit, filgranit, tekgranit apod.), ale v zásadě se jedná o stejný nebo velmi podobný materiál.
Hlavní přednosti granitových dřezů
Nejprve se pojďme podívat na funkční vlastnosti, které oceníme při každodenním používání. Granitové dřezy jsou odolné vůči poškrábání a nárazu, odolávají také chemickým činidlům používaným při čištění a odolávají teplotám až 180 °C, krátkodobě až 280 °C. Nemusíte se tedy bát položit do dřezu horký hrnec, scedit těstoviny nebo brambory. Granitové dřezy si dlouhodobě zachovávají svůj původní vzhled, zvláště pokud jej pravidelně čistíme.
Přestože se jedná o konglomerát přírodního kamene a povrch je na pohled matný, kvalitní dřezy mají velmi hladký povrch, který se nešpiní a velmi snadno udržuje. Pro čištění lze použít běžné prostředky, které používáme na nádobí, ale nemusíte se bát ani účinnějších prostředků.
Velkou předností granitových dřezů je jejich vzhled a barevná rozmanitost. Na výběr totiž máme několik atraktivních barevných odstínů, které lze směle použít do moderní i rustikální kuchyně. Černé a tmavě šedé odstíny vypadají velmi luxusně a skvěle se hodí do moderní kuchyně v kombinaci např. s bílými dvířky. Do přírodních dřevěných a venkovských kuchyní se hodí odstíny béžové, champagne, pískové a hnědé, které se dají také velmi pěkně kombinovat s vodovodními bateriemi ve stejné barvě. Zapomínat bychom neměli ani na šedou barvu, která je v poslední době velmi populární a moderní. V interiérech se objevuje pohledový beton na zdech, nejrůznější imitace jako jsou pracovní desky nebo dlažba imitující beton. A své příznivce má také neutrální bílá barva dřezu, která se hodí stejně dobře do moderní kuchyně jako do klasického interiéru v kombinaci se dřevem.
Tvar dřezu
Základním kritériem při výběru dřezu je jeho tvar a velikost. Vše se odvíjí od velikosti kuchyně a pracovní plochy. Do malé kuchyňky asi neumístíme velký dvojdřez s odkapávací plochou, ale raději dáme přednost pracovní ploše a zvolíme dřez menší. Do prostorné kuchyně s dostatkem pracovních ploch si můžeme vybrat i větší dřez, otázkou však zůstává, zda ho plně využijeme. Ve většině nových kuchyní je také myčka nádobí, takže dřez používáme spíše k oplachování ovoce a zeleniny, případně k umytí pár kousků nádobí, které do myčky nepatří.
Na výběr máme dřezy kulaté nebo hranaté, jednoduché, dvojdřezy, dřezy s odkapávací plochou, případně s menší vaničkou, ve které se dá něco opláchnout, když je velký dřez plný. Zajímavým řešením a účelným využitím prostoru jsou také dřezy rohové.
Užitečné příslušenství
U některých dřezů je již součástí, k některým je lze dokoupit. Řeč je o příslušenství, které zpříjemní a usnadní používání dřezu a přípravu potravin např. miska do dřezové vaničky, krájecí desky z různých materiálů, koše na nádobí, ovoce nebo zeleninu, ve kterých můžeme věci opláchnout a dát je okapat na odkapávací plochu.
Ceny granitových dřezů se pohybují zhruba od 3 tisíc korun nahoru dle značky, velikosti a tvaru dřezu.