Elektrické grily mají nespornou výhodu a tou je právě možnost domácího použití. Bývají velmi jednoduše obsluhovatelné, díky moderním technologiím jsou také nenáročné na údržbu a čištění. Většinou bývají složeny z několika částí, které se dají jednoduše vyndat a omýt. Jsou i dobře skladné, lehké a snadno přenosné. Oproti klasickým grilům na dřevo či brikety se mohou pyšnit zdravější úpravou pokrmů i možností regulace teploty podle vašich požadavků. Tento způsob úpravy jídel nijak nezatěžuje životní prostředí a v případě nepřízně počasí můžete naplánovanou gril párty klidně přestěhovat domů. Nevýhodou je poněkud delší tepelná úprava masa, ale také ztráta oné nezaměnitelné chuti a vůně dřeva. Počítat musíte i s nutností elektrické přípojky a v neposlední řadě i s vyšší pořizovací cenou oproti jednoduchým zahradním grilům. Ovšem pokud vás těch několik málo nevýhod neodradí, pak vězte, že si doma nebo na balkóně můžete připravit opravdové lahůdky.

Z čeho vybírat?

Na trhu je k dostání hned několik druhů elektrických grilů, které jsou použitelné jak v domácnosti, tak i na zahradě. Především je nutné si uvědomit, jestli vám postačí stolní gril, který lze použít jak doma, tak na zahradě, nebo sáhnete raději po zahradním grilu. A čím, že se tyto dva typy grilů liší? Především svou velikostí. Stolní grily, jak už samotný název napovídá, jsou určeny k postavení na stůl, bez podložky se neobejdou, jsou menší a skladnější, snadno se přenášejí. Zahradní grily bývají větší, podobají se klasickým grilům na dřevěné uhlí. Zpravidla stojí na stabilních podpěrných nohách. Zahradní gril má oproti stolnímu také větší výkon a disponuje i odkládací plochou na grilovací náčiní či nejrůznější omáčky určené k potírání masa. Stolní gril zase můžete používat v létě na zahradě a v zimě doma, což u zahradního nepřipadá v úvahu a příjemnější je také cenová relace, ve které se pohybuje. Zahradní gril je vhodnější na větší oslavy a posezení s přáteli, menší stolní grily jsou určené spíše pro rodinné posezení.


Philips HD 4417/20

Je libo litinu či kámen?

Elektrický gril bývá vybavený oboustranným nepřilnavým roštem, nejčastěji potažený teflonovou vrstvou, pod níž je zabudovaná elektrická spirála, která ohřívá gril. Rošt, na nějž se pokládají grilované pokrmy, bývá vroubkovaný. To proto, aby vypečená šťáva mohla odtékat a nedocházelo k přepalování tuku. Jde o poměrně zdravý způsob úpravy jídla, takže se jej nemusí obávat ani vyznavači zdravého životního stylu. Úplně jednoduchý gril dodává na náš trh například společnost Tefal. Elektrický gril s grilovací deskou Plancha je opatřen nepřilnavým povrchem, který je odolný proti oděru a disponuje ukazatelem správné teploty Thermo-Spotem. Grilovací deska je nakloněná tak, aby mohl odtékat přebytečný tuk, a docela jistě oceníte i jeho rozebíratelnost a možnost mytí v myčce nádobí. Pořídíte jej od zhruba 1900 korun.


Gril Tefal CB552034 Plancha

Velmi oblíbeným se v posledních letech stal lávový kámen. Lávové kameny pocházejí z vyhaslých sopek a nemusíte se bát, že by zahřáním na určitou teplotu mohlo dojít k jejich prasknutí. Nutné je však nechat je před čištěním a mytím důkladně vychladnout. Ale to jen v případě opravdu velkého znečištění, lávové kameny totiž mají samočistící schopnost. Výhodou lávových kamenů je velmi rychlé zahřání na požadovanou teplotu a rovnoměrný žár, dokážou vstřebat také poměrně velké množství tuku a grilování na nich je tak zdravější. Lávové elektrické grily jsou poměrně těžké, ovšem výrobci si poradili i s tímto, a velmi často kombinují lávový kámen s grilovací mřížkou nebo pečícími miskami. Za příjemných 1200 korun pořídíte třeba Lávový gril Severin, který je vyroben z umělohmotné konstrukce a je vybaven kombinovanou plochou na grilování, která se skládá z lávového kamene a otočné litinové desky, na jejíž jedné straně můžete grilovat a na druhé si připravit chutné lívance. Součástí je také osm malých pánviček s nepřilnavým povrchem, na nichž se dají připravit nejrůznější omáčky, ugrilovat zelenina nebo sýr.


Gril Clatronic RG 2892

Zajímavou alternativou grilu je takzvaný kontaktní gril, který je podobný spíše toustovači. Můžete jej použít k výrobě sendvičů, nebo k rychlému grilování hamburgerů či plátků masa. To umožňují tři různě nastavitelné polohy grilu. Jedna je kontaktní určená právě pro pečení hamburgerů, sendvičů nebo slabých plátků masa, druhá je pootevřená, určená ke grilování ryb, masa, zeleniny a třetí poloha je úplně otevřená a slouží jako každý jiný gril. Kontaktní gril DeLonghi je vybaven také žlábkem na odtékající tuk a držadlem ke stlačování sendvičů, které se nenahřívá. Pořídíte jej za necelé tři tisíce korun.

  
 
Kontaktkní gril CATLER GR 8011

Zahradní grily

Zahradní gril dodává na náš trh například Německý výrobce Glen Dimplex. Je mimo jiné vybaven odnímatelnými odkládacími prostory s možností zavěšení grilovacího náčiní, větrným štítem s přídavnou grilovací deskou i kolečky pro snadnou manipulaci. Pořídíte jej v ceně od tří tisíc. FirmaSeverin přichází se zahradním grilem s nastavitelnou grilovací mřížkou, vanou, do níž se nalije voda, aby eliminovala zápach a dým z grilování a ochranou proti větru. Samozřejmostí je bezpečnostní mikrospínač, který gril automaticky vypne při odejmutí. Gril je usazen do příjemné dřevěné konstrukce s kolečky pro snadnější manipulaci, oceníte také velký úložný prostor po straně i ve spodní části s držákem na láhve. Skvělou vychytávkou je i velká zásuvka, kterou můžete zároveň použít jako servírovací desku.

Nemůžete-li bez grilovaného masa a zeleniny být, pak by možná stálo za úvahu, pořídit si domů vestavný gril. S masivním nerezovým rámem a se dvěma regulovatelnými grilovacími zónami a s možností regulace teploty jej pořídíte třeba od firmy Miele nebo Fagor.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem