Drtiče odpadků jsou ekologické a zajistí vám komfort
Větší pohodlí a čistotu, snadnější úklid, žádný nepříjemný zápach v bytě, o polovinu nižší frekvenci vynášení odpadkového koše, který zůstává stále suchý... Takové jsou výhody drtiče organického odpadu, který je možné namontovat na nový i starší výtokový otvor dřezu. Zhruba poloviny odpadků vyprodukovaných domácností se pak zbavujete tak, že je rozdrcené jednoduše spláchnete přes dřez do kanalizace.

Tento elegantní domácí spotřebič je rozšířen už několik desítek let zejména v USA, i na českém trhu už však dnes najdete řadu typů drtičů od několika výrobců. Většina přístrojů funguje na stejném principu - spotřebič je umístěn ve skřínce pod dřezem přímo na výtokovém otvoru, jenž je napojen na odpadní řad. Před drcením je nutné vyjmout ze dřezu zátku, pustit studenou vodu a odpadky naházet do hrdla drtiče. Po zapnutí drtiče organické zbytky dopadají do drtící komory, na jehož dně jsou rozmělněny na drtícím talíři s výkyvnými přítlačnými lopatkami. Materiál je pak společně s vodou vháněn tlakem do odpadního potrubí a dále do kanalizace.
Leckdo namítne, že takové splachování organického odpadu je neekologické a zanáší potrubí, které pak v trubkách zahnívá. Výrobci drtičů však garantují naprostý opak! Potravinový odpad je rozdrcen na miniaturní částečky, které jsou v čistírnách odpadních vod velmi snadno zpracovatelné a biologicky rozložitelné. Zároveň se snižuje výskyt hlodavců v kanalizacích, pro něž je tato forma nadrceného odpadu nepoživatelná.
Zvyšuje se i životnost odpadních trubek - spuštěný drtič totiž dokonale pročišťuje odpadní potrubí. Zejména tvrdší odpadní materiály jako kosti či skořápky narážejí do starých usazenin na okrajích trubek, uvolňují je a odnášejí do kanalizace. Uživatelé drtičů se tudíž velmi zřídka setkávají s ucpaným odpadem či problémem se slabým odtokem vody.
Drtit se dá mnoho věcí, údajně až 40% odpadků, které běžně házíme do odpadkového koše, případně je splachujeme ve velkých kusech do WC. Drtit lze zbytky jídel, ovoce a zeleniny, slupky z brambor, banánů, pomerančů a dokonce i melounů, skořápky ořechů a vajec, kosti a odřezky z masa, staré pečivo, pecky z ovoce a mnoho dalších záležitostí jako zvadlé květiny, cigaretové nedopalky, lógr z kávy, čajové sáčky a rovněž ubrousky, papírové utěrky nebo kapesníčky.
Co se však drtit nesmí, jsou suché slupky z cibule a kukuřice, mořské škeble a listy artyčoku. A dále samozřejmě žádné předměty anorganického původu - ty patří do běžného odpadu, v němž by vám měl při používání drtiče z větší části zůstat v podstatě jen suchý tříděný odpad - plasty, sklo, kov a papír, které následně rozdělíte do tříděných kontejnerů. Směsného odpadu vám takto zbude jen pomálu - odpadá tudíž časté vynášení odpadkového koše, v němž vám navíc nehnijí odřezky z masa a nezapáchají nedopalky z cigaret.
Nemusíte se bát, že vám zpracovávání organického odpadu zabere příliš mnoho času oproti jeho vyhození do koše. Drcení i těch nejtvrdších odpadků totiž netrvá déle než 10 vteřin. Měkký materiál je pak rozdrcen dvakrát rychleji. Pokud není drtič v provozu, funguje dřez zcela normálně.
Pokud se rozhodnete drtič si pořídit, pak dbejte na to, aby u něj byla možnost vyjmutí ochranné manžety a zároveň, aby se dalo z drtiče snadno vylovit cizí těleso, které tam omylem spadlo (lžička, zátka atd.). Přístroj by měl být vyroben z odolných materiálů a měl by disponovat odrušovacím filtrem, aby při drcení nedocházelo k rušení televizního přijímače nebo rádia. V neposlední řadě se doporučuje sledovat technické parametry spotřebiče, jako počet otáček nebo typ motoru. Životnost drtiče by měla být kolem dvaceti let a výrobce by měl určitě poskytovat delší než dvouletou záruku stanovenou zákonem.
Nejlevnější přístroje pořídíte už od tří a půl tisíce korun, cena drtičů pro běžné domácnosti se ale podle parametrů může vyšplhat až k desetinásobku této ceny. Další používání drtiče už nestojí téměř nic, ročně vyjde jeho provoz na necelou stokorunu.
Autor: efa
Foto: Eco Master