Pokud zajdete do jakéhokoliv obchodu s bílou technikou, zjistíte, že nabídka je více než široká a zorientovat se v ní není jednoduché. Pokud budete mít štěstí, poradí vám personál, v opačném případě zůstanete odkázáni na sebe a informace, které si zjistíte jinde. Po prostudování nabídek různých typů a značek se pravděpodobně již přikloníte k nějakému konkrétnímu výrobku – měli byste mít jasno, zda chcete mít mrazák nahoře nebo dole, jakou značku preferujete, jaký objem by měla mít lednice a mraznička, jakou spotřebu energie jste ochotni tolerovat, zda bude mít lednice jeden kompresor nebo dva, apod.
Energetická třída
Při výběru lednice byste rozhodně neměli podceňovat energetickou třídu, která je vyznačena na štítku spotřebiče – od A+ až po C. Spotřeba energie je udávána v kWh za 24 hodin a u třídy A+ se pohybuje od 0,6 kWh za 24 hodin. Většina výrobců již třídu C na trh ani nedodává, ale mohli byste se s ní setkat u nějakého staršího modelu, např. při lákavém výprodeji.
Klasikou většiny domácností bude kombinovaná chladnička s mražákem dole a celkovým objemem kolem 350 litrů. Větší a náročnější rodiny mohou zvolit také novinku posledních let – dvoudvéřovou lednici zvanou také americká lednice (více o amerických lednicích v článku Hit jménem americká lednice).
Dvou kompresorové lednice (kdy jeden kompresor „poháněl“ lednici a druhý mrazničku) jdou pomalu do ústraní, protože dnešní jedno kompresorové lednice nabízí díky oddělenému chladícímu oběhu stejný komfort. U jednodušších a levnějších lednic lze nastavit teplotu v chladničce a mražáku jen přibližně, chladničky s digitálním displejem umožňuji nastavit teplotu s přesností na jeden stupeň Celsia.
Standardem v některých chladniček je například antibakteriální povrch stěn, uchování potravin déle čerstvých, funkce rychlého zmražení a zchlazení nebo upozornění o výkyvech teplot v lednici na mobilní telefon. Většinu mrazniček již dnes není nutné odmrazovat, neboť potraviny jsou zchlazeny vzduchem a vlhkost je odvedena z chladničky ven a v mrazícím prostoru se nevytváří žádný led.
Vnitřní vybavení je také velmi důležité – při větších rodinných nákupech jistě oceníte množství zásuvek, přihrádek na vajíčka, zeleninu, ovoce, sladkosti, držáky na lahve. Každý preferuje něco jiného a i podle vnitřního vybavení lze vybrat tu pravou lednici. Užitečným detailem je také signalizace nedovřených dveří lednice, zejména pokud je někdo z členů rodiny roztržitý nebo zapomnětlivý.
Se vzhledem lednice je asi těžko někomu radit – mnozí zůstanou u klasické bílé, jíní dají přednost chromovému nebo hliníkovému vzhledu nebo jedné z výrazných barev. Ti, kteří budou mít vestavnou lednici, nemusí její vzhled řešit vůbec – pouze by si měli dávat pozor na správný rozměr a kvalitu kování.
Velmi důležitá zásada na závěr se týká umístění lednice – neměla by být blízko zdroje tepla (trouby, radiátoru) a měl by kolem ní volně cirkulovat vzduch.
Články s podobnou tématikou
Malý, ale šikovný
Zázrak jménem mikrovlnná trouba