Kuchyně by měla být především místem radosti z vaření a pečení pro milované členy rodiny. Bohužel je často také místem nekončící skoro otrocké práce spojené s odstraňováním nečistot, mastnoty a připálenin. Pokud se už při plánování nové kuchyně nebo její rekonstrukce zaměříme kromě dispozice také na vhodné materiály a povrchy, na nové funkce spotřebičů, můžeme si mnoho práce ušetřit.
Moderní povrchy kuchyňských dvířek a desek
Výzkum moderních technologií a jejich užití v praxi přináší pokrok i do kuchyní v podobě nových materiálů, které jsou oproti klasickému laminu nebo dřevu a dýze odolnější a také se mnohem lépe čistí a udržují.
Na veletrhu v italském Miláně byl představen unikátní typ laminátu italské výroby (tzv. Supermat), jehož povrch je opatřen vrstvou nanovláken. Supermat se vyrábí s velmi matnou strukturou, která dodává povrchu až sametový vzhled. Ale nejde tady jen o vzhled. Materiál je velmi odolný vůči poškrábání. Na povrchu nezůstávají viditelné otisky prstů, supermat je navíc antibakteriální, zdravotně nezávadný při kontaktu s potravinami, je antistatický, tudíž nepřitahuje prach, voděodolný a snadno se čistí. Supermat laminát je možné použít na kuchyňské pracovní desky i na kuchyňská dvířka.
Další možností, jak využít moderní technologie v kuchyni, je matný nanolak. Jedná se o nové zpracování matného laku. Standardní matný lak se poměrně těžko udržuje, protože při nanášení vrstev laku chybí fáze rozleštění a vyhlazení. Povrch má mikroskopické struktury, ve kterých se drží nečistoty a mastnota. Matný nanolak je nanášen se strojovou přesností v několika hustých vrstvách. Výsledkem je dokonale hladký povrch, na kterém nezůstávají otisky prstů a oproti Supermatu je cenově příznivější. Navíc je možné volit z široké škály barev vzorníku RAL.
Nejlevnější variantou, jak vylepšit vlastnosti kuchyňských povrchů, je použití laminátu s 3D povrchovou strukturou. Na tomto povrchu neulpívají otisky prstů tolik jako na běžných hladkých dvířkách a odpadá tak nutnost dvířka často čistit a leštit. Mimochodem mnoho ze zákazníků se domnívá, že čím tmavší dvířka, tím lépe se na nich schovají otisky a šmouhy. Opak je pravdou a v kuchyňském studiu Kuchyně Pelc v Praze na Černém Mostě se můžete sami přesvědčit, že nejméně jsou otisky vidět na bílých a světlých odstínech.
Uchycení dřezu
Dřez je jedno z kritických míst v kuchyni. Na důkladné čištění dřezu se často zapomíná a kolem dřezu se drží nečistoty, voda, špína a bakterie. Pokud je ovšem dřez umístěn zespodu kuchyňské linky, nejsou nikde žádné hrany a záhyby, kde by se hromadila špína při utírání kuchyňské desky. Dřez navíc neubírá místo na kuchyňské lince a k dispozici tak máme větší pracovní plochu. Kuchyňské studio Pelc je jako jedno z mála v ČR schopné zabudovat nerezové i granitové dřezy se spodní montáží do HPL pracovních desek. Jedná se o náročný úkon vyžadující zkušenosti a přesnost, aby se vlivem špatné montáže nedostávala voda do dřevotřísky. Díky kvalitní spodní montáži si mohou i majitelé levnějších pracovních desek užít stejný komfort jako u desek z kamene nebo keramiky.
Trouba s pyrolýzou
Čištění trouby by vydalo na samostatný článek. Ať jsme při pečení a manipulaci s troubou a pečícími nádobami sebeopatrnější, znečištění vnitřku trouby se nevyhneme. Mastnota se navíc při vysokých teplotách připéká ke stěnám, často k hornímu topnému tělesu a výsledkem je téměř nevyčistitelná trouba a zápach spáleniny. Manuální čištění je potom pracné a časově náročné. Potřebujeme čisticí prostředky, po kterých může být následně trouba cítit a výsledek i tak není valný. Výborným řešení je pořízení trouby s pyrolýzou. Při pyrolýze se trouba zahřeje až na 500 st. C. Veškeré připáleny a nečistoty se spálí na popel, který pak pohodlně setřeme vlhkým hadříkem. Nemusíme nic drhnout, ani používat čisticí prostředky.
Při výběru trouby je vhodné poohlédnout se také po povrchu z kartáčované oceli, aby byla trouba stále čistá také zvenku.
Lednice, které nemusíme odmrazovat
Další činností, kterou můžeme s vhodně zvolenými spotřebiči odbourat, je odmrazování mrazáku. Lednice vybavené funkcí NO FROST není potřeba odmrazovat, protože systém je kompletně beznámrazový. Ušetříme tak čas, práci i náklady na energie, protože mrazák s nánosy ledy má vždy vyšší spotřebu.
Když obklady, tak beze spár
Kuchyňský obklad zejména kolem sporáku a varné desky bychom měli volit opět s ohledem na hygienu a snadnou údržbu. Klasické obklady se spárami, ve kterých se drží mastnota a špína, do moderní kuchyně nepatří a nahrazují je rovné hladké povrchy, které se mnohem lépe udržují a také mnohem lépe vypadají. Jedná se zejména o kalené sklo, grafosklo, HPL laminát, kompaktní barevnou stěnu nebo případně leštěný kámen.
Vzorky barevné stěny
Kuchyně Pelc s grafosklem
Nechejte si při plánování kuchyně poradit od profesionálů z Kuchyní Pelc, kteří vám poradí nejen s výběrem vhodných materiálů a spotřebičů, ale postarají se o kompletní realizaci vaší kuchyně k vaší maximální spokojenosti.
Další články o kuchyních Pelc
Kuchyně Pelc – kuchyně plné nápadů
Do kuchyně vtrhnul umělý kámen
Jak účelně plánovat kuchyň?
- PR článek -