V současných trendech bydlení se odráží snaha lidí o úspornější a ekologické žití. S tím souvisí také návrat k přírodě a přírodním materiálům. Někdo si dřevo spojuje pouze s rustikálním a starodávným stylem, ale v moderní kuchyni si ho moc představit nedokáže. Jenže i dřevo v masivním a dýhovaném provedení se dokáže skvěle přizpůsobit modernímu designu. Stačí jen ozdobná dvířka zaměnit za hladká, opatřit je kovovými úchytkami, které je možné navíc zafrézovat do okrajů. Tím vznikne dojem bezúchytkových dvířek, které jsou velmi trendy. Modernější nádech získá vaše dřevěná kuchyně také v případě, když pohledové plochy opatříte několikavrstvým vysoce lesklým transparentním lakem. Velmi prospěšná je pro oživení kuchyně kombinace dřeva s jinými materiály, jako je sklo, kov, nebo umělý kámen. Dokonalou modernizaci pak zařídí designové spotřebiče, dřezy i baterie.
Druhy dřevin
Moderní kuchyně se v současnosti vyrábějí z nejrůznějších druhů dřevin, hojně se používají například dýhy tropických dřevin, které vynikají velmi exotickým nádechem a jsou tudíž pro nás zajímavější než dřeviny tuzemské. Díky neopakovatelné kresbě, kterou tyto dřeviny vynikají, se stane každá kuchyň skutečným originálem. K běžným tuzemským dřevinám patří smrk, dub, borovice, třešeň, ořech, jasan, olše a další. Většinou se upravují speciálními laky, mořidly a lazurami do různých zajímavých odstínů a barev. Aby bylo dosaženo větší autentičnosti, patinují se jejich povrchy někdy drásáním, bělením a jinými způsoby. Existují dokonce takové modely, na nichž můžete nalézt i uměle vytvořené dírky po červotočích.
Údržba dřevěných povrchů
Péče o dřevěné kuchyňské linky je poměrně jednoduchá, horní plocha bývá totiž většinou ošetřena několika vrstvami tvrdého transparentního laku. Díky tomu je možné dřevěné povrchy čistit navlhčeným měkkým hadříkem. Tahy je dobré provádět v podélném směru struktury dřeva, čímž se snadněji odstraní případné znečištění. V případě silného znečištění je nutné skvrny odstraňovat do nejdříve a nenechávat je zaschnout. Použít můžete přípravek saponátového prostředku s vysokou účinností, jako je Jar nebo produkty Okena či Clin. Rozhodně se vyhněte čisticím prostředkům, které obsahují agresivní a brusné složky.
Po vyčištění je důležité povrch ještě důkladně vysušit. Očištěný povrch můžete ošetřit vhodným prostředkem na dřevo, jako je Pronto, Alex, Family Morgan a další. Při vaření je vhodné mít zapnutý odsavač par, případně nějakým jiným způsobem zajistit odvětrání. Vlhkost, která během vaření vzniká, totiž dřevěným povrchům vůbec neprospívá a může po čase vést k jejich poškození. U dřevěných kuchyňských linek dbejte také na to, aby nedošlo k zatečení vody do profilu dveří.
Vhodné přípravky
Aby se vám však ve dřevě červotoči neusadili doopravdy, je dobré nábytek ošetřit přípravkem Lignofix I-profi. Ten napadené dřevo zbaví nepříjemného dřevokazného hmyzu a zároveň skvěle poslouží jako preventivní ochrana dřeva. Cena tohoto přípravku s mechanickým rozprašovačem se pohybuje okolo 114 Kč za 0,5 kg a 173 Kč za 1 kg. K dostání je ve většině drogerií a v hobby marketech.
Skvělým přípravkem na ošetřování přírodních nelakovaných dřevěných povrchů je také tekutý prostředek Tableau Liquid Wood Care. Prodyšné dřevěné plochy zbavuje prachu, veškerých nečistot i starého vosku. Pokud by vaše dřevěné kuchyňská linka získala po letech šedavé a nevýrazné zabarvení a vykazovala rovněž známky vysychání, můžete jí díky tomuto přípravku vrátit zpět její původní krásu. Dřevo tak získá matně lesklý vzhled.
- jap -