Estetické a praktické
Při vybírání obkladu se nejčastěji setkáváme s volbou tradičních obkladaček. Můžeme být však originální a zvolit méně časté materiály. Ohled však musíme brát především na styl hodící se ke kuchyni a na praktičnost. Umístění obkladu se nachází v bezprostřední blízkosti pracovní plochy, dřezu a varné desky. Proto je důležitá omyvatelnost povrchu a snadná údržba. Plocha musí být odolná například horkému oleji z pánve nebo unikajícím párám z hrnce.
Netradiční možnosti obkladu
Pokud chceme obklad nápaditý, ale důvěřujeme klasické keramice, zvolme netradiční formáty. Běžné velikosti obkladaček 10x10 nebo 15x15 nahraďme malinkou mozaikou nebo naopak velkoformátovým typem. Pohrajme si při pokládce a zvolme barevné spárovací hmoty nebo naopak pokládku beze spár tzv. na sraz.
Nepříliš rozšířený, ale velmi efektní je skleněný obklad. Vyrábí se od malých mozaikových formátů po velké obklady. Povrchová úprava může být opatřena jemným drážkováním, které při pokládce ve větší ploše láme světlo. Efekt obkladu působí netradičně. Obložená plocha hraje různými odstíny barev. Při pokládce je možné kombinovat do šachovnice a odleskový efekt znásobit.
Sklo patří mezi moderní a žádané materiály. Obložení můžeme provést skleněnou deskou. Zvolíme typ skla např. čiré nebo pískované. Není nutné zůstat bez barev. Pokud nechceme přímo tonizované sklo, pohrajme si s fantazií. Prostor za obkladem můžeme vymalovat libovolnou barvou a sklem překrýt. Až se nám barva omrzí, lehce sklo sundáme a barvu přemalujeme.
Plexisklo, drátosklo a jiné materiály nacházeli uplatnění v jiných oblastech. V dnešní době jsou již obvyklé kombinace průmyslových materiálů do interiérů. V porovnání s klasickým obkladem mají však tyto materiály vyšší pořizovací cenu. Drobnou nevýhodou velkoplošných materiálů řezaných přímo na míru je dodatečná úprava. Mnoho kuchyní je doplněno závěsnými systémy v obkladu – nerezové tyčky s příslušenstvím, poličky aj. Vrtání do skel všech druhů je rizikové, jelikož velmi snadno praská. Zatímco u poškozené obkladačky stačí vyměnit jeden kus, případně zvolit vrtání do spáry, u skla nemáme na výběr.
Nerez je v kuchyni všudypřítomný. Používá se na doplňky, na spotřebiče a také je další možností obkladu. Můžeme zvolit přímo nerezový plech nebo tzv. kovolaminát. Kovolaminát, jak sám název napovídá, je kombinace slabého kovového plechu nalisovaného na dřevotřískové desce. Vyrábí se v různých povrchových úpravách – leštěný, profilovaný, drásaný. Nerez je ovšem velmi pracný na údržbu.
Zástěna v dezénu pracovní desky je častou variantou obkladu. Je snadná na montáž a na údržbu. Vyrábí se v desénech shodných s materiály pracovní desky. Může být z materiálu vysokotlakého materiálu, žuly i umělých kamenů.
Autor: Věra Tomíčková
Foto: archiv firmy Koryna