Antibakteriální dřezy mohou být granitové, vyrobené z jemného granitu, nebo kompozitní, vyrobené ze speciálního materiálu zvaného SMC (sheet moulding composite).

SMC je termosetický kompozitní materiál na bázi nenasycených polyesterových pryskyřic a dalších komponentů, vyztužených skelnými vlákny - zjednodušeně jde o vyztužený termosetický plast. Některé firmy již od skelných vláken dokonce upustily a nahradily je přírodními lněnými výstužnými vlákny, které jsou mnohem ekologičtější. Tato technologicky pokroková kombinace materiálů a patentovaná povrchová úprava přináší dřezům opravdu vyjímečné vlastnosti. SMC dřezy jsou velmi lehké a také cenově dostupné oproti dražším, ale kvalitnějším granitovým dřezům.

Granitové dřezy jsou zase dřezy vyrobené z umělého kamene, přesněji řečeno ze směsi kamenných drtí, barviv a pojiv. Obsah kamenných složek by měl být mezi 75 až 80% a použité barvivo by mělo být keramické. Výrobek vzniká lisováním do uzavřené formy za velmi vysokých teplot a tlaku. Tyto dřezy jsou lehké, ale zároveň pevné, velice odolné a flexibilní. Vynikají navíc velmi dlouhou životností a jsou považovány za téměř nezničitelné. Díky těmto vlastnostem se v současnosti stávají velmi oblíbenými a uspokojí i velmi náročné uživatele.


Schock Lotus C-150 - antibakteriální dřez z hedvábně jemného nanogranitu Schock Cristadur vypadá stále jako nový

Antibakteriální dřezy vynikají hned několika skvělými vlastnostmi:

Odolnost proti tepelným šokům – dřezy jsou schopny vydržet náhlé teplotní změny v rozsahu 100°C aniž by se na nich projevil nějaký příznak poškození.

Odolnost vůči čisticím prostředkům – kompozitní i granitové dřezy jsou odolné vůči všem běžným čisticím prostředkům. Žádné stopy na nich nezanechají ani agresivní prostředky jako je třeba – louh sodný 30%, kyselina chlorovodíková 5% či metylalkohol. Bez problémů odolávají také potravinovým složkám, jako je mrkvová šťáva, šťáva z červené řepy, maso, káva, čaj, olej, nebo ocet.

Odolnost vůči nárazům – ze všech typů kuchyňských dřezů jsou právě tyto nejodolnější vůči nárazům. Dokonce ani předmět o hmotnosti 2 kg volně padající z výšky 1,5 metru nezanechá na dřezu žádné škrábance, praskliny nebo trhliny. Dřezy tak splňují i ty nejnáročnější požadavky na pevnost.

Odolnost vůči poškrábání a otěru – zejména granitové dřezy jsou vybaveny speciální povrchovou úpravou, která jim zajišťuje skvělou otěru vzdornost a odolnost proti mechanickému poškození, jako je poškrábání. Celkově jsou tyto dřezy velmi robustní a tuhé.

Hygienická nezávadnost – jednou z hlavních výhod těchto dřezů je jejich antibakteriální složení, které u nich zaručuje neutralizaci schopnosti růstu bakterií a plísní. Ve srovnání s klasickými dřezy jsou tak ty granitové a kompozitní o hodně hygieničtější. Například materiál Linature® používaný u dřezů firmy Poalgi vyrobený na bázi polyesterové pryskyřice, lněných výstužných vláken a upravený minerálními plnivy, je vybaven speciální povrchovou úpravou Antibacterias®. Na výrobu kuchyňských dřezů litevské firmy Aquasanita je zase použitý ten nejkvalitnější granit německé výroby, který je pomocí japonské nanotechnologie zvané IONPURE obohacován ionty stříbra. Ty mají antibakteriální vlastnosti a díky tomu zvyšují užitnou hodnotu těchto kuchyňských dřezů. Německá firma Schock zase využívá vlastních materiálů Cristalite granit a nanogranit Cristadur, z nichž vyrábí značkové designové antibakteriální dřezy s vynikajícími užitnými vlastností.

Snadná údržba a čištění – dřezy jsou vyrobeny z materiálu, který vyniká velmi nízkou pórovitostí, díky čemuž je zabráněno vzniku skvrn. Povrch odolává všem v kuchyni používaným druhům chemie a kyselinám obsaženým v potravinách. Dokonce i ty nejnepříjemnější skvrny, které vznikají z červeného vína nebo třeba červené řepy je možné bez problémů z povrchu dřezu setřít za pomoci jakékoliv textilie. Granitové dřezy, které jsou vybaveny moderní antibakteriální úpravou, mají ještě mnohem hladší povrch, což napomáhá k jejich velmi snadné údržbě. 


Antibakteriální dřezy španělského výrobce Poalgi - Kuma 305, Shira 503 a Shira 502

Další nespornou výhodou antibakteriálních dřezů je, že mají elegantní design a je možné si je vybrat v barvě, která vám bude ladit s interiérem. Chvíle strávené v kuchyni budou rázem mnohem příjemnější. Při výběru vhodného antibakteriálního dřezu si dávejte pozor na podezřele levné kusy. Mnohé dřezy vyrobené z různých plastů bývají často nepravdivě za granitové či kompozitní označovány a lákají zákazníky na skvělé ceny. Ovšem výrazné rozdíly v cenách jdou ruku v ruce s rozdíly v kvalitě, které jsou obrovské. Zaměřte se proto raději na opravdu kvalitní a osvědčené výrobce. Pokud chcete mít jistotu, že jde opravdu o granitový či SMC dřez, řiďte se podle ceny. Takovéto dřezy s antibakteriální úpravou totiž nepatří zrovna mezi nejlevnější, protože jsou vyráběny z prvotřídních komponentů.

- jap -

Foto: archiv firem Suite a Poalgi