Živé rostliny nebývají v českých koupelnách příliš častým jevem, především v koupelnách bytových, protože jen málokterý panelákový byt má v koupelně okno, kterým by do místnosti přicházelo alespoň trochu světla. Pokud okno v koupelně chybí, budete se muset spokojit buďto s květinami umělými, nebo žádnými – rostlina, které by nevadila celodenní tma a byla by schopna přežívat jen z umělého osvětlení, neexistuje, i když do určité míry lze nahradit přirozené světlo úspornou lampou. Energeticky úsporné lampy mají velký podíl modrých světelných paprsků, z čehož rostliny mohou růst, ale ne trvale. Lampa může pomoci v případě, kdy denní světlo do koupelny sice svítí, ale jen v určitou část dne a my bychom chtěli rostlině přísun světla o něco prodloužit.
Nemusíte mít v koupelně zrovna francouzské okno, abyste si mohli přinést do těchto prostor kus přírody. Někdy úplně postačí byť jen nepatrný přirozený zdroj světla. Pokud je tedy vaše koupelna vybavena alespoň malým okýnkem, máte vyhráno a můžete v ní pěstovat v podstatě jakékoliv rostliny. Ne všem se však bude v koupelně dařit, protože každé rostlině vyhovuje něco jiného. Je to dáno jejich původem – je rozdíl, jestli pochází z tropů Střední Ameriky, nebo jde o africkou rostlinu vyžadující sušší zeminu a přímé sluneční paprsky. Ideální prostředí v koupelnách naleznou takové rostliny, které mají zvýšené nároky na vlhkost vzduchu a nejsou náročné na světlo. Výběr rostlin, které se hodí do koupelen je opravdu pestrý a tak se nemusíte omezovat pouze na jeden druh.
Stínomilným rostlinám, které mají rády teplo a vlhko, se bude v našich koupelnách dařit nejlépe. Během sprchování totiž vznikají kapičky, které se na rostlinách usazují – nemusíte tak řešit manuální rosení. Stejně tak kondenzující pára je pro mnohé rostliny ideálním osvěžením. Právě takováto vlhkost zabraňuje hnědnutí listů. Substrát musí zůstávat vždy dostatečně vlhký, protože vysychání rostlinám škodí. Některé stínomilné rostliny však velmi trpí, když jsou vystavovány rapidním výkyvům teplot. Ty jim totiž mohou způsobovat plísňová onemocnění. Je tak třeba vybírat opravdu pečlivě. Vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny tak nenáročné na světlo, nelze od nich očekávat kvetení nebo nějaké výraznější přírůstky.
Vybíráme rostliny vhodné do koupelny
Klima koupelen ocení zejména kapradiny, které jsou nejobvyklejší skupinou rostlin pěstovaných v těchto prostorách. Nepotřebují mnoho světla a spokojí se s koupelnovým koutem. Mohou být umístěny několik metrů od okna. Velmi jim prospívá zvýšená vlhkost vzduchu. Vybrat si můžeme z široké škály druhů kapradin, kromě klasických stromovitých kapradin to může být také netík (Adiantum), což je kapradina s menšími lístečky, žebrovnice různolistá (Blechnum spicant) s hustě olistěným oddenkem, ledviník (Nephrolepis), nebo sleziník (Asplenium). Do koupelny se velice hodí také kapradina zvaná parožnatka (Platycerium) s neobvyklými tvary listů. Čas od času jí můžete dopřát koupel, kdy celý květináč ponoříte do vody.
Netík (Adiantum). Foto: mostbeautifulflower.com
Sleziník (Asplenium). Foto: oglesbytc.com
Ve světlejších koupelnách se dobře daří broméliovitým rostlinám, jako jsou echmea (Aechmea), guzmánie (Guzmania), kykatka (Tillandsia) nebo vrísea (Vriesea). S tímto prostředím nebudou mít problém ani pachiry či orchideje známé pod názvem můrovec (Phalaenopsis). Nejsou náročné na pěstování, vyžadují především vysokou vlhkost vzduchu, čehož jim v koupelně bude dopřáno. Ve světlé koupelně pokvetou stejně dlouho jako například v obývacím pokoji. Podstatnější je pro ně dostatečné rosení, než intenzita světla. To naopak bromélie s barevnými listy potřebují dostatek světla, aby si zachovaly na listech typické barevné tóny.
Bromélie. Foto: Botanichka.ru
Více o Broméliích v článku Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
Další skupinou rostlin, pro něž není pobyt v koupelně problémem, jsou rostliny palmovité, jako například horská palma (Chamaedorea elegant), dračinec (Dracaena) nebo lopatkovec (Spathiphyllum), který však při nedostatku světla nepokvete. Tyto rostliny jsou schopny přežít při opravdu nízké intenzitě světla, která se pohybuje okolo pouhých 500 až 700 luxů. Klimatické podmínky koupelny vyhovují rovněž šáchoru střídavolistému. Ten stín a vlhké prostředí dokonce přímo vyžaduje. Přizpůsobit se těmto podmínkám dokáže také kalatea, fíkovník šplhavý (Ficus pumila), monstera (Monstera deliciosa) či pepřinec (Peperomia). Záplavou malých oranžových kvítků vás v koupelně může potěšit také nertera andská (Nertera granadensis) neboli korálovka.
Krásně dekorativní jsou alokázie (Alocasia) s velkými výraznými žilnatými listy. Nejlépe se jim daří v polostínu a je třeba u nich dávat pozor na přelití, které jim nesvědčí. Ideálním místem pro alokázii je okenní parapet, je však třeba dávat pozor, aby ji nespálilo ostré polední slunce. Anturii (Anthurium Scott) neboli toulitku můžeme v koupelně klidně postavit i na zem. Přestože jde o tropickou rostlinu, vyžaduje pouze nepřímé světlo a teplotu mezi 20 - 28 stupni. V koupelnách lze skvěle využít také závěsné nádoby s květinami. Do nich je vhodné umístit například břečťan (Hedera), nebo žumen (Cissus). Tyto rostliny se totiž spokojí s polostínem a přímé slunce vysloveně nemají rády.
Více o Alokázii v článku Pokojové rostliny XIX. - Alokázie
Vidíte, že rostlin vhodných do koupelny je opravdu mnoho. Pokud k nim navíc vyberete květináče, které budou barevně ladit s interiérem koupelny, bude výzdoba dokonalá. Koupelna tak získá zcela nový rozměr a vy si vykouzlíte skvělé zázemí pro hygienu.
- jpa -