Za oblibou kohoutků nemusí být pouze staromilství a konzervatizmus. Kohoutky prošly řadou změn, a tak mezi nimi nalezneme ty mírně retro i ty vrcholně futuristické. Kohoutky většinou volí uživatelé, kteří se nechtějí spokojit s tím, co mají všichni ostatní.

Dnešní vodovodní kohoutky mají oproti těm dřívějším jednu nespornou výhodu. Gumové těsnění, které se velmi rychle opotřebovávalo, bylo nahrazeno ocelovými kuželky, které velmi dobře těsní a kohoutky tudíž už nekapou.

Na první pohled by se mohlo zdát, že výběr mezi kohoutky bude značně omezen, vzhledem k tomu, že je poptává jen určitá skupina uživatelů. Opak je pravdou. Mezi pákovými baterie nalezneme sice dosti velký výběr, ale rozdíly mezi jednotlivými modely nejsou nijak markantní. Většinou se budeme orientovat podle ceny, kvality, výrobce a povrchové úpravy. Mezi kohoutky je situace zcela jiná. Jednotlivé modely se liší velmi výrazně designem kohoutků i jejich umístěním. Nalezneme mezi nimi oblé retro linie i přímé čisté linie bez „kudrlinek“. Kohoutky mohou být ve tvaru hvězdiček, křížků, páček či hladkých knoflíků ve tvarů krychle nebo válce.

Při nákupu vodovodních kohoutků raději zapomeňte na nejrůznější hobbymarkety, které by vás nemile překvapily nabídkou jednoho maximálně dvou modelů. Pro kvalitní a designově zdařilý kohoutek musíte zamířit ke specialistům – do koupelnových studií či přímo na webové stránky výrobců.

Kohoutky nejsou zcela jistě určeny těm, kteří chtějí na koupelně ušetřit. Zatímco poměrně kvalitní pákovou baterii pořídíme za jeden až dva tisíce korun, cena kohoutků se pohybuje o něco výše. Stejně jako o ostatního vybavení si můžete pořídit model za 4 tisíce korun stejně jako za čtyřicet. Vše je pouze otázkou vkusu a finančních možností.

Mezi povrchovými úpravami pákových i kohoutkových baterií nejsou rozdíly. Velmi často se používá chrom, dále se setkáme také s niklem i ocelí. Mezi retro kohoutkovými baterie je velmi oblíbená bílá barva v kombinaci se zlatem.