Vedle toho, že byste měli dát přednost sprchování před koupáním ve vaně, neboť tak ušetříte až 75% vody, je vhodně pořídit sprchu s úspornou hlavicí. Také na vodovodní kohoutky je ideální namontovat šetřiče, které provzdušní vodu, a tím pádem jí protéká méně se stejným efektem.

Nejvýhodnější však jsou jednopákové baterie, díky kterým můžete ušetřit až třetinu vody. Vzhledem k tomu, že jednopákovou baterií okamžitě nastavíte množství puštěné vody a zároveň i přesnou teplotu, kterou právě potřebujete, můžete uspořit až třetinu nákladů na vodné a stočné.

Při sprchování nezapomínejte vždy vypnout vodu na dobu, kdy se mydlíte nebo si šampónem myjete vlasy, stejně tak nenechávejte puštěnou vodu při mytí zubů nebo při holení. To všechno jsou zdánlivé maličkosti, které však dokážou korunku po korunce ušetřit domácnosti stokoruny i tisícikoruny ročně.

Vedle koupelny se dá voda ušetřit také na WC, v kuchyni a při praní prádla v pračce. Nejprve se zaměříme na toaletu. Snad každý si pamatuje slavnou scénu z Pupenda, ve které otec v podání Jaroslava Duška volá na svého filmového syna: "Nesplachuj, jdu taky!", mnohý toto zná sám z domova. Až k takové krajnosti se uchylovat nemusíte, stačí spořit vodu na WC pořízením splachovače se dvěma možnostmi splachování - menší a větší spotřebou vody. Dalším doporučením je při odjezdu na víkend nebo dovolenou zcela zastavovat přítok vody, neboť se může stát, že záchod začne takzvaně protékat a vodoměry se točí a točí a točí...

V kuchyni lze snížit spotřebu vody především při ekonomickém mytí nádobí. Nejvíce vody odteče při používání myčky nádobí, která bývá často puštěna dříve, než je zcela zaplněna. Také při mytí nádobí ručně ve dřezu lze ušetřit vodu, když se vyvarujete mytí kuchyňského náčiní a talířů pod vodou tekoucí. Výhodnější je napustit dřez a poté nádobí jen slabým proudem vody opláchnout.

Při praní se snažte naplnit pračku až po okraj, nezapínejte ji kvůli pár kouskům svých svršků a perte jen prádlo, které už je opravdu vysloveně špinavé. Mnoho lidí má tendenci prát téměř čisté prádlo jen proto, aby měli ke dvěma tričkům dát ještě něco a neprali s poloprázdným bubnem. Pokud má vaše pračka možnost prát poloviční náplň, rozhodně toho využijte. Vodu uspoříte také, když se vyvarujete předpírání a praní na delší programy, než je pro daný typ špinavého prádla nutné.

Autor: efa