Čistota půl zdraví

Česká republika bohužel patří ze statistického hlediska na jedno z předních míst v žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva. Mnoho lidí také trpí nepříjemným onemocněním, kterým jsou hemeroidy. Ty se objevují nejen u starších lidí, ale také u lidí se sedavým zaměstnáním a s nezdravými stravovacími návyky. Právě s těmito zdravotními problémy nám může pomoci používání bidetu, který je v mnoha evropských zemích již považován za samozřejmost, jen u nás si horko těžko buduje svou pozici. Lidé musí totiž nejdříve pochopit, že bidety nejsou jen nějaký nadstandard a zařízení na okrasu, ale skutečně mohou přispět ke zlepšení našeho zdravotního stavu.

Trocha historie

Bidet byl vynalezen ve Francii někdy na počátku 18. století původně jakožto pomůcka pro vojáky, kteří trávili dlouhý čas v sedle koní. Po dlouhé jízdě pak potřebovali osvěžit intimní partie. Však již samotný název „bidet“ ve francouzštině znamená „malý jezdecký kůň“. Netrvalo dlouho a bidety se rozšířily mezi francouzskou šlechtu. Původně byly součástí ložnice, ale na přelomu 18. a 19. století se přesunuly do koupelny a tam mají dodnes své pevné místo. Za první republiky patřily bidety mezi vybavení, které si mohly dovolit jen bohatší vrstvy obyvatelstva a hojně se objevovaly také v lázních. V 50. letech minulého století se bidety z našich domácností zcela vytratily a byly považovány za velkou vzácnost. Dodnes je bidet pro mnoho lidí u nás velkou neznámou a intimní hygiena je dosti opomíjená. Bidety se tak objevují pouze v novostavbách, případně si je lidé pořizují v rámci rekonstrukce koupelny. Mnohem častěji, než v bytech a rodinných domech se bidety objevují v domovech důchodců, nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, ale poslední dobou také ve firmách.

Pocit čistoty po celý den

K čemu je bidet dobrý? Zajistí příjemný pocit čistoty po celý den, ale hlavně jde také o zařízení, které pomáhá zlepšit zdraví člověka tím, že dodržuje správnou hygienu intimních partií. Nedostatečná hygiena těchto míst totiž vede ke vzniku různých nemocí. Bylo dokonce dokázáno, že v zemích, kde bidety nepatří mezi běžné vybavení, byl zaznamenán vyšší výskyt rakoviny tlustého střeva a dalších onemocnění. Bidet tedy rozhodně nelze považovat za zbytečnost, nebo jakýsi módní výstřelek. Po použití toalety odstraní bidetová sprška nežádoucí mikroby mnohem lépe a šetrněji, než toaletní papír. Voda je v tomto ohledu zkrátka efektivnější. Snižuje se tak riziko výskytu hemeroidů. V případě, že už se hemoroidy objevily, bude jejich léčba účinnější a užívání toalety pro vás šetrnější. Také ženy ocení pozitivní přínosy bidetu v případě kvasinkové infekce nebo zánětů močového měchýře.

Jaký bidet vybrat?

Bidety jsou dnes k dostání v mnoha různých provedeních, vybrat si tak můžeme takový, který nejlépe vyhovuje našim požadavkům. Jednotlivé bidety se liší nejen svými funkcemi, způsobem instalace, ale také designem. Zvolit tak můžete přesně takový, který bude ladit do vaší koupelny.
bidet závěsný – výhodou tohoto bidetu je, že si uživatel může zvolit výšku, do jaké bude umístěn. Výhodou je snadnější údržba samotného bidetu i okolí.
bidet podlahový – u něj je napevno dána výška, což některým lidem (zejména vyššího věku) nemusí vyhovovat. Také je náročnější na údržbu, protože se musí obtírat.

Klasický či elektronický?

Bidet může být samostatně stojící (je umisťován přímo vedle toalety, které je vzhledově také dosti podobný), což upřednostňují lidé, kteří nemají problém s velikostí koupelny. Další možností jsou pak bidety, které jsou přímou součástí záchodové mísy. Toto řešení je velmi praktické, protože tak dochází k úspoře místa a bidet se tak může objevit i ve skutečně malé koupelně či toaletě.

Klasika není pro všechny

Klasický bidet je samostatný porcelánový klozet vybavený vodovodní baterii. Jde o jakési umyvadélko bez sedátka. Mezi přednosti patří zejména estetika, protože koupelně dodá dojem luxusu a umocní pocit dokonalé očisty těla. Bohužel klasický bidet zabere tolik místa co samotná toaleta a tak si jej z důvodu nedostatku prostoru může dovolit jen málokdo. Nacpat jej do panelákové koupelny je nemožné. Objevuje se tak zejména v rekonstruovaných koupelnách a je třeba s nimi počítat již v návrhu přestavby. Klasické bidety mají bohužel ještě jednu nevýhodu a to, že nenabízí až tak důkladné omytí intimních partií, čímž je snížena prevence zmiňovaných onemocnění.

Elektronika vede

Kromě klasických bidetů jsou dnes na trhu také bidety elektronické, které mají hned několik předností a odstraňují nevýhody bidetů klasických. Jsou prostorově nenáročné, jednoduché na montáž a především velmi ceněné z lékařského hlediska. Díky možnosti nastavitelného tlaku a teploty vody umožňují dokonalejší omytí. Proud vody bude tak silný a bude mít takovou teplotu, která vám nejlépe vyhovuje.

Nespornou výhodou je také fakt, že šetří místo - úspora cca 1,5 m2 místa a své využití tak najdou i v malých panelákových koupelnách. Elektronický bidet se totiž umisťuje přímo na záchodovou mísu, jde tedy o jakési bidetové sedátko, není tak třeba nic bourat ani jinak předělávat koupelnu. Nutné je pouze napojení na přívod vody a elektrického proudu. Po vykonání potřeby tak zůstanete sedět na místě a nemusíte se nikam přemisťovat. Bidet je jednoduše ovládán pomocí ovladače, případně tlačítky umístěnými na jeho boku. Navíc spoří vodu i životní prostředí (není nutný toaletní papír).

Elektrické bidety bývají vybaveny mnoha funkcemi, které se liší v závislosti na konkrétním modelu:
- některé bidety jsou vybaveny funkcí masáže – dochází ke stimulaci tlustého střeva, odstranění zácpy a úlevě při hemeroidech
- součástí bidetu je jedna nebo dvě trysky, které mají nastavitelnou polohu – vhodné zejména pro ženy
- možné je také nastavení střídání teplot, bublinkové mytí, lázeň, sušení apod.
- u mnoha modelů nechybí dětský režim
- možnost podsvícení

V závislosti na těchto přídavných funkcích se zvyšuje cena elektronického bidetu.

Kompromis? Přídavný mechanický bidet

Pokud si kvůli nedostatku místa nemůžete dovolit klasický bidet a kvůli nedostatku financí zase bidet elektronický, pak můžete zvolit možnost instalace přídavného bidetu. Jde v podstatě o toaletu, která má v zadní části pod záchodovým prkénkem zabudovanou trysku. Ta při sklopeném sedátku není téměř vidět. Na straně se pak nachází regulátor tlaku a teploty vody. Nevýhodou je nemožnost nastavení sklonu trysek a chybějící funkce sušení.

Bidetové baterie

Bidety je třeba vybavit vodovodními bateriemi, které jsou jejich nedílnou součástí. Bidetové vodovodní baterie jsou k dostání v několika typech a svým vzhledem připomínají klasické vodovodní baterie. Na výběr dnes máme z obrovského množství designových provedení, proto bidet můžeme zcela přizpůsobit stylu koupelny. Bidetové vodovodní baterie obsahují páčky na teplou i studenou vodu, takže si namícháte takovou teplotu vody, která vám vyhovuje. Zpravidla se k bidetům instalují základní směšovací pákové baterie, na trhu si však můžete vybrat i dražší baterie se sprškou směřující nahoru. Decentní sprška umožňuje pohodlnější očistu pozadí.

- jpa -

Foto: archiv firmy Sapho