Vzhledem k tomu, že se koupelny stále více stávají místnostmi, kde lidé kromě očisty těla provádí i očistu ducha - tedy relaxují, načerpávají sílu a odpočívají, je kladen větší důraz na materiály, které jsou v koupelně použity. Řadě z nás záleží především na vaně, do které se po náročném dni doslova těšíme a trávíme v ní někdy dost času. Abychom si koupel pořádně užili, měla by být vana vyrobena z materiálu, který je nám příjemný a nestudí.
Mezi moderní materiály, z nichž se vyrábí jak vany, tak i další koupelnové vybavení patří akrylát a litý mramor. Tyto materiály se stávají stále oblíbenějšími jak pro své užitné vlastnosti, tak i pro svůj vzhled, odolnost a snadnou údržbu. Jejich povrch je hladký a přirozeně protiskluzový, bosá noha tak k těmto materiálům lépe přilne. Navíc jsou příjemné na dotek, rychle se zahřívají a dokážou udržet dlouho teplo. Koupelnové vybavení z litého mramoru či akrylátu vyniká také jedinečným designem a luxusním vzhledem. Z tohoto důvodu se nejen vany, ale i sprchové vaničky a umyvadla vyrobené z těchto materiálů těší čím dál větší oblibě.
Litý mramor
Tento revoluční moderní materiál se vyrábí ze směsi mletého vápence (dolomitu), sklářských písků, vysoce kvalitní polyesterové pryskyřice a barviv. Díky tomu je možné výrobky z litého mramoru tónovat do různých odstínů a sladit tak jednotlivé prvky v koupelně. Produkty z litého mramoru jsou vyráběny technologií odlévání do forem, čímž se dosahuje stejnorodosti materiálu ve všech směrech. Ve výrobcích z litého mramoru se tak nevyskytují místa, kde by byly patrné odlišné fyzikálně - mechanické vlastnosti.
Volně stojící vana Gelco z litého mramoru
Litý mramor je charakteristický svým rovným povrchem, díky čemuž je snadno udržovatelný a vyhovuje nejpřísnějším hygienickým normám. Má skvělé tepelně-izolační vlastnosti a tak je ideální právě pro výrobu sanitárního zařízení. Voda, kterou napustíme do vany z litého mramoru, zůstane mnohem déle teplá, než ve vaně z klasického materiálu. Výhodou litého mramoru je, že i když má sílu jen 30 mm, neprohýbá se a jeho nosnost se pohybuje až kolem 300 kg. Vany a vaničky z litého mramoru je možné podezdít či usadit na nožky s panelem. Vaničky se pak dají také zabudovat do země, čímž se uzpůsobí pro bezbariérový přístup.
Litý mramor má výhodu v tom, že je velmi odolný, co se týče opotřebení. Vany z tohoto materiálu jsou proto vhodné i do vysoce zatížených domácností. Bývají opatřeny speciální povrchovou úpravou, která materiál ochraňuje před kosmetickými a hygienickými prostředky, jež běžně v koupelně používáme. Zároveň je litý mramor odolný i proti mechanickému poškození, tedy proti škrábancům a oděrkám. Pokud by přesto došlo k poškození výrobku z litého mramoru, není problém jej opravit pomocí speciálního tmele.
Akrylát
Samotný extrudovaný akrylát příliš pevný není a vana z něj vyrobená by se prohýbala i pod 50 kilogramů vážícím člověkem. Pro výrobu van se dnes proto již používá litý (modifikovaný) akrylát, který je nejen mechanicky, ale také chemicky velmi odolný. Potřebná tuhost je materiálu dodávána vyztužováním - sklolaminátová vrstva, která tvoří výztuhu akrylátového výlisku je nahrazena polyuretanovou pěnou. Díky této technologii se stane z akrylátu materiál, který je velmi bytelný a pevností srovnatelný se smaltovanou ocelí. Standardně má akrylát sílu 4 až 5 mm, kvalitnější vany náročnějších tvarů jsou pak vyrobeny z akrylátu silného 8 mm.
Akrylátová vana Teiko
Oproti oceli má akrylát výrazně lepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Akrylátové vany fungují jakožto skvělý tlumič hluků, při napouštění teplou vodou se také rychle zahřívají a udrží teplo mnohem déle, než vany z klasických materiálů, jako je smalt. Pobyt v napuštěné akrylátové vaně je tak dlouho příjemný a nestane se vám, že by vám ve vaně začala být zanedlouho zima. Akrylátové výrobky si dlouhodobě zachovávají svůj tvar, mají lesklý neporézní povrch, který je na dotek příjemný. Výhodou je také snadná údržba a antibakteriální vlastnosti materiálu. Akrylátové vany se hodí i pro montáž hydromasážních systémů.
Akrylátové vany jsou rovněž odolné jakémukoliv, dokonce u hlubšímu poškození v podobě vrypů či odštípnutí až do hloubky 1 mm. Vanu stačí vybrousit brusným papírem (1000 až 1200) a brusnou pastou, opravit pomocí speciálního tmelu a následně vyleštit filcem na vrtačce a bude zase jako nová. Neztratí nic ze svých užitných vlastností. Akrylátové vany není možné usazovat jen tak na zem, musí se pokládat na speciální podpěry (nožičky), které jsou k těmto vanám dodávány, nebo do speciálního lože z polystyrenu, který vyplní celý prostor pod vanou.
- jap -