Svou roli při takovém rozhodování hraje zejména životní styl, na který jsme zvyklí, případně, kterým chceme žít. Většina obyvatel vesnic tvrdí, že by ve městě bydlet nechtěla. Totéž platí pro obyvatele měst. Najde se ale také spousta těch, kteří z ruchu velkoměsta prchají na klidný venkov a také těch, kteří opouštějí své vesnické domy a těší se na volné víkendy bez sekání trávy.
Velmi důležitým kritériem výběru je zcela jistě také cena pozemku a finanční možnosti investora. Pokud nemáme neomezené finanční možnosti nebo není naší vysněnou lokalitou téměř opuštěná zapadlá vesnička, nezbývá než pečlivě vybírat a najít kompromis. Posun do pět kilometrů vzdálené vesnice může srazit cenu pozemku na polovinu. Pokud se vzdálíme od města, ve kterém pracujeme a naše děti studují, například 30 kilometrů, je potřeba počítat s vyššími náklady na cestovné, horší vybaveností obce a menším množstvím civilizačních vymožeností, na které jsme třeba dosud byli zvyklí.
Bydlení na zelené louce
Touha po klidném bydlení na okraji měst vyvolala stavební vlnu takzvaných satelitních městeček. Jedná se spíše o jakési satelitní ulice nebo čtvrti, protože shluk obydlí není samostatnou urbanistickou jednotkou. Příznivci „satelitů“ si chválí luxusní bydlení v atraktivní lokalitě, jeho odpůrci zase upozorňují na architektonické paskvily některých čtvrtí a (ne)kulturu takového bydlení. Každopádně jsou satelitní města pro mnohé žádanou možnosti, jak si splnit sen o bydlení ve vlastním novém domě a přitom se nemuset vzdát vymožeností města. Otázkou však také zůstává, co bude se satelity, jejichž majitele mají dnes většinou přírodu za domem, za dvacet třicet let. Možná, že se jejich dům bude nacházet téměř uprostřed obce, která se za tu dobu značně rozrostla.
Další možností stavby „na zelené louce“ je opravdu koupě pozemku na odlehlém místě. Bohužel snad jediná výhoda této varianty je samota a klid. Pokud nebudeme mít vlastní studnu a elektrárnu, budeme muset na pozemek přivést inženýrské sítě. Čím dále bude pozemek od civilizace, tím dražší tento úkon bude. Nevýhodou samoty je bohužel také snadná dostupnost objektu pro zloděje.
Hurá na vesnici
Bydlení na venkově je ideální variantou pro všechny, kteří chtějí žít na klidném místě uprostřed přírody, nechtějí dát za pozemek mnoho peněz a nebo si chtějí koupit velký pozemek za stejné peníze jako malý na okraji města. Vesnice skýtá mnoho výhod a pokud je navíc v blízkosti většího města, může být takové bydlení velmi příjemné. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že pozemky nemusí být zcela zasíťované, že veřejná kanalizace je mnohdy neznámým pojmem nebo že v obci není kabelová televize, samoobsluha, ani vyšší stupeň základní školy.
Bydlení ve městě
Stavbu rodinného domu ve městě vyhledává jen úzká a specifická skupina většinou movitých investorů. Stavební pozemky ve městech vznikají, ale není jich mnoho a tomu odpovídají i jejich ceny. Výhodou bydlení ve městě je zasíťování pozemku a dostupnost všeho, co město nabízí. Na blízkost přírody však většinou můžeme zapomenout a budeme se muset smířit také s nároky stavebního úřadu, pokud je okolní zástavba z jiné éry.