K jakému účelu hypotéku potřebujete?
V první řadě bude bankovního poradce zajímat účel hypotéky – tedy, co si za půjčené peníze chcete pořídit. Tato informace je zcela zásadní, protože se od ní bude odvíjet konkrétní hypoteční úvěr. Banky nabízejí řadu úvěrových produktů, hypotéku dnes můžete mít na:
- koupi bytu či domu v osobním vlastnictví
- koupi družstevního bytu
- koupi pozemku
- koupi rekreačního objektu
- rekonstrukci
- vypořádání SJM
- pořízení prostor k podnikání
Každá hypotéka má odlišné parametry, jinak probíhá proces vyřizování, schvalování i následného čerpání. Při úvěru na pořízení bytu v osobním vlastnictví budete dodávat jiné dokumenty, než když si budete brát hypotéku na koupi stavebního pozemku a podobně.
Jak vysokou hypotéku potřebujete?
Dalším zásadním bodem, který budete při sjednávání hypotéky projednávat, je výše hypotečního úvěru. Pozor – výše hypotéky se ve většině případů neshoduje s kupní cenou nemovitosti. Banky dnes nemají problém poskytnout i 100% hypotéku, v některých případech dokonce i 120%, ovšem tato výše je často vykoupena vyšší úrokovou sazbou či jinými poplatky. Nejčastěji si klienti půjčují 75 - 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Zbylou částku musíte zafinancovat z vlastních zdrojů, případně z jiného úvěru, například ze stavebního spoření.
Výše a původ vašich příjmů
Bankovního poradce bude samozřejmě zajímat také vaše finanční situace, tedy jaké jsou vaše příjmy a odkud pochází. Dnes již podmínky pro získání úvěru nejsou tak přísné, a i když máte například smlouvu na dobu určitou, nebo jste začali podnikat a měsíční příjem tak z daňového přiznání nevypadá zrovna lukrativně, lze hypotéku získat. A to dokonce i v případě, že ho nemůžete doložit vůbec. Záleží na konkrétní bance. Možná jste si všimli i v online hypotečních kalkulačkách, když jste zadali částku, kterou chcete půjčit, že každá banka má jiný požadavek na výši příjmu. Každopádně to, kolik vám banka půjčí, na vašem platu velmi závisí.
Jaké máte jiné finanční závazky?
Při žádosti o hypoteční úvěr budete dotázáni na vaše další úvěry, kreditní karty nebo různé splátkové prodeje. Není zde vhodné další splátky tajit, protože credit scoring (tedy vyhodnocování vaší bonity) je obvykle odhalí. Navíc i pro vás je důležité vědět, zda splátku hypotéky bez problémů zvládnete s ostatními finančními závazky. Je možné, že před schválením úvěru na bydlení po vás banka bude chtít zrušit kontokorenty či kreditní karty, a to i v případě, že je aktivně nevyužíváte.
- PR článek -