Co je to věcné břemeno
Věcné břemeno dle zákona omezuje vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jiného, a to tak, že je povinen něco trpět, něčeho se zdržet nebo něco konat. V praxi to znamená například to, že cesta k sousedovu pozemku vede přes pozemek náš, že pod naším pozemkem vede obecní vodovod nebo má původní majitel v části nemovitosti právo doživotního užívání apod. Vše důležité se dozvíme ze Smlouvy o zřízení věcného břemena. Vlastník nemovitosti zatížené věcným břemenem je ve smlouvě označen jako „povinný z věcného břemene“. Ten, v jehož prospěch se věcné břemeno zřizuje, je „oprávněný z věcného břemene“. Výjimkou není ani úplata za věcné břemeno, která musí být opět součástí smlouvy – za průjezd či průchod přes náš pozemek by nám v tomto případě soused platil smluvně stanovenou částku (například 500 korun ročně). V opačném případě, tedy že bychom se na náš nový pozemek dostávali přes pozemek souseda, je více než dobré vědět, jaká je případná úplata za věcné břemeno a jak smlouva o jeho zřízení vypadá.
Předejít situaci, kdy se náš staronový soused dožaduje vstupu na náš pozemek, je zdánlivě snadné. Je však potřeba se v problematice nákupu a prodeje nemovitosti orientovat a mít jisté zkušenosti. Pokud si nejme jisti, že nám všechny dokumenty vztahující se k danému pozemku či domu dávají smysl, měli bychom se raději obrátit s žádostí o pomoc na odborníky – tzn. na právníka či zkušeného realitního makléře. Je totiž docela běžné, že se i dnes k mnohým pozemkům a domům váží nejrůznější restituční nároky, zástavní práva (například ve prospěch hypoteční banky) nebo věcná břemena. Pokud kupujeme nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře mělo by být součástí smlouvy také smluvní ustanovení, umožňující kupujícímu odstoupit od smlouvy v případě, že se na prodávané nemovitosti vyskytnou dodatečně nějaké právní závady. Kompenzací může být v tomto případě také náhrada vzniklé škody.
Může nastat také situace, kdy bývalý vlastník uzavřel se sousedem smlouvu o věcném břemenu, která však nebyla zavkladována a nenabyla právní moci s vyznačením v katastru nemovitosti. Takovýto právní úkon není pro nového majitele závazný, tím méně jakékoliv ústní dohody mezi sousedy.
Co náš může varovat?
Na věcné břemeno, stejně jako na možný budoucí záměr obce s vyhlédnutým pozemkem, náš může upozornit nápadně nízká cena nemovitosti vzhledem k ceně obvyklé v dané lokalitě. Dalším varovným signálem by mělo být jakékoliv podezřelé chování ze strany prodávajícího – nejasnosti v dokumentech a smlouvách, neochota spolupracovat při sestavování dokumentů apod.