Jelikož předpovědi klimatologů nejsou v tomto směru příliš optimistické a zdá se, že v budoucnu bude podobných extrémních jevů spíše přibývat, stává se otázka pojištění nemovitostí stále aktuálnější. Dokonce i ti, kteří pojištění nikdy dříve neměli, o něm nyní uvažují.

Co lze pojistit

Ale pojistit si dobře dům není tak snadné, ačkoliv nás o tom reklamy pojišťoven stále přesvědčují. Lépe řečeno – uzavřít pojistku snadné je, avšak mnohem horší je přesvědčit v případě nějaké události pojišťovnu, aby zaplatila.

Nejhorší to mají ti, jejichž dům je umístěn v záplavové oblasti. Pojistit jej bude těžké, neboť pojišťovny jsou po minulých zkušenostech již velmi opatrné, a pokud přece jen, pak to bude stát více. Je to logické – vyšší riziko, vyšší cena. Z hlediska budoucnosti je ovšem nejlepší dům na takovém místě vůbec nestavět a pokud už jej máte, odstěhovat se jinam. Ano, snadno se to radí a hůře provede, ale když člověk vidí domy čerstvě zrekonstruované po povodni a opět znovu vyplavené, je to jediná perspektivní možnost.

Každopádně je vždy důležité pořádně pročíst návrh pojistné smlouvy, a to včetně všeobecných podmínek, většinou napsaných miniaturním písmem. Pojišťovací poradce s nimi obvykle jen tak ledabyle zamává a předá vám je, jako by o nic nešlo, avšak vězte, že mohou být velmi důležité. Zejména je třeba věnovat pozornost výlukám, na něž se pojištění nevztahuje.

Co přesně pojistka kryje?

Vždy se také raději zeptejte a ověřte si, zda pojistka skutečně kryje to, co si myslíte. Jeden příklad ze zkušenosti: Během prudké bouře udeřil blesk, následkem čehož mi „odešla“ televize a modem k počítači. V dobré víře jsem ohlásil pojistnou událost, neboť ve smlouvě jsem měl napsáno i pojištění proti úderu blesku. Ale pozor – žádnou náhradu jsem nedostal… Dle pojišťovny totiž ke škodě došlo v důsledku přepětí v síti (že ono přepětí vzniklo kvůli úderu blesku, je už vedlejší), kdežto majetek je pojištěn jen proti přímému úderu blesku… Jinými slovy, pojišťovna by škodu zaplatila jen tehdy, pokud bych se za bouřky díval na televizi venku a udeřil do ní blesk. Absurdní? Možná, ale když jde pojišťovnám o peníze, rozhoduje skutečně každé slovíčko.

Další kapitolou je pojištění proti násilnému vniknutí a krádeži. Výši pojistného v těchto případech může ovlivňovat to, jak je objekt zabezpečen – bezpečnostní zámky, zabezpečovací zařízení apod. Zloděj při krádeži zpravidla musí překonat nějakou překážku, takže jestliže necháte dům volně otevřený a něco z něj zmizí, pojišťovna vám většinou nic nedá.

Když už ke krádeži dojde, modlete se, aby policie zloděje nechytila. Protože pokud se tak stane, zase nic nedostanete a pojišťovna řekne, že škodu máte vymáhat na zlodějích (další osobní zkušenost). A jak je reálné něco vymoci snad není třeba příliš popisovat. Zloději věci mezitím prodali, peníze utratili, nic nemají a ve vězení pracovat nebudou…

Zkrátka, pojištění nemovitostí je sice užitečná věc, ale před uzavřením smlouvy je vhodné zjistit si informace od více pojišťoven, neřídit se jen cenou pojistného, prostudovat důkladně podmínky a na vše se zeptat. Jinak jen přispějete ke zvýšení zisku pojišťovny a sami nebudete chráněni.

Autor: Michal Hamšík