Vedle koupě automobilů nejčastěji řešíme úvěrem či splátkami záležitosti kolem bydlení, ať už se jedná o samotnou koupi nemovitosti nebo její následné zařizování. Dávno jsou pryč doby, kdy úvěry byly pouze pro bohaté a za nákup na splátky by třeba se stydět. Dnes jsou díky nabídce bank a leasingových společností úvěry a splátky dostupné téměř všem a nabídky se na nás hrnou doslova ze všech stran. Jak se v nich zorientovat, abychom si na svá bedra nevzali víc než uneseme?
Jak získat peníze na zařízení?
Pokud opomeneme možnost, že máme dostatek vlastních úspor nebo jsme právě vyhráli v loterii, nezbývá než využít zdrojů cizích a někde si půjčit. Jaké máme možnosti?
V prvé řadě je potřeba si připomenout, že zařízení bytu, tedy nábytek a další vybavení, nelze řešit až na výjimky pomocí úvěru ze stavebního spoření, ani hypotečního úvěru. Tyto produkty jsou vždy určeny pro pořízení nebo rekonstrukci bydlení, a lze je tedy využít na koupi bytu nebo například přestavbu bytového jádra.
Spotřebitelský úvěr, který lze použít v podstatě na cokoliv, dnes nabízí téměř každá banka. K jeho získání je potřeba doložit odpovídající výši příjmů, popřípadě ručitele. Výše pravidelných splátek se odvíjí od úrokové sazby (momentálně kolem 8 %) a délky splácení úvěru.
Kontokorentní úvěr je laicky řečeno možnost čerpat účet v bance "do mínusu". Některé banky nabízí kontokorent automaticky, jiné pouze za určitých podmínek (výše zůstatků, pohyby na účtu apod.). Úroky kontokorentního úvěru se pohybují od 10 až do 18 % ročně. Tento typ úvěru vnímá většina uživatelů jako samozřejmost nebo určitou železnou jistotu, aniž by si uvědomovali, že se jedná také o dluh.
Úvěrová platební karta je v podstatě obdoba spotřebitelského úvěru, přičemž klient nemusí banku nestále o peníze žádat, ale libovolně čerpá až do výše úvěrového rámce. Kartu je možno využít při platbě v obchodech nebo při výběru z bankomatu. Výhodou karet je jejich využitelnost a poměrně nízká měsíční splátka bez ohledu na výši čerpání. Splácet úvěr klient začíná až při jeho čerpání. Do té doby lze kartu nosit v peněžence pro případ potřeby. Nevýhodou úvěrových karet jsou vysoké úrokové sazby z úvěru, které se pohybují kolem 20 %, také poměrně vysoké poplatky za vedení „účtu“ a pravidelné výpisy.
Půjčky v hotovosti
Pod heslem peníze ihned a na cokoliv nabízí půjčky mnoho společností. Některé jsou výhodné více, jiné méně. Pokud se rodina nedostane do vysloveně krizové situace, většinou tyto půjčky nikdy nevyužije. Peníze je potřeba vrátit ve velmi krátkých lhůtách a úroky z úvěru jsou neuvěřitelně vysoké. Ročně se mohou vyšplhat až na 100 %, což si při výpůjčce na jeden měsíc mnohdy ani neuvědomíme.
Nákup na splátky je jedním z neoblíbenějších úvěrových produktů. Jeho vyřízení se odehrává přímo v obchodě, ve kterém jsme si vyhlídli nábytek, elektroniku nebo třeba nářadí do domácí dílny. Některé úvěrové společnosti nepožadují ani potvrzení o příjmech. Jiná situace samozřejmě nastává, pokud nakupujeme výrobek například za 100 tisíc korun. Výhodou nákupu na splátky je rychlost vyřízení žádosti a nízké navýšení ceny zboží (zpravidla 10 %, ale často se setkáváme také s navýšením nulovým). Některé obchody nabízí vlastní splátkový prodej s různými výhodami, jako je například odklad splácení až o 3 měsíce apod. Rozdíl mezi splátkovým prodejem a finančním leasingem (využívaným při koupi automobilů) je v době přechodu vlastnických práv na kupujícího. U splátkového prodeje je to ihned po sepsání úvěrové smlouvy a zaplacení první splátky, u finančního leasingu se stáváme majiteli až po úplném zaplacení stanové ceny.
Výběr konkrétního úvěrového produktu záleží na klientovi samotném. Někomu učaroval nákup na splátky, někdo dává přednost úvěrové kartě, kde nemusí neustále vyplňovat žádosti a dokládat výši příjmů. Mnozí spotřebitelé kombinují produktů několik dle aktuální nabídky na trhu.
Úskalí samozřejmě nastává v situaci, kdy klient není schopen své dluhy splácet. Prvním krokem by mělo být informování úvěrové společnosti nebo banky o situaci. Ve většině případů lze dohodnou odklad splátek. Pokud není ani odklad řešením, přichází ke slovu velmi smutná exekuce. Proto by si měl každý nejprve dobře rozmyslet, zda danou výši splátek zvládne. Ono známé pořekadlo „Stokrát nic umořilo osla“ nevzniklo jistě nadarmo.