Nejdřív si objekt prohlédněte

Zdá se to jako samozřejmost, ne vždy se ovšem dodržuje. Nezbytná je vždy osobní prohlídka nemovitosti. Nakupovat jen podle fotografie je velké riziko. Na první pohled nová fasáda domu může skrývat špatně provedenou izolaci, krovy mohou být napadeny dřevokaznou houbou či hmyzem. A v jakém stavu jsou rozvody tepla, vody a elektřiny, se ukáže až při běžném provozu. Rovněž těsnost oken, dveří i stěn těžko posoudíme jen letmým pohledem. Proto se vyplatí k prohlídce přizvat odborníka. Ani kdysi vydaný odhad nemovitosti, kde jsou vady popsány, nemusí odpovídat skutečnosti. Od té doby se mohlo ledacos změnit. Uvědomte si, že nízká prodejní cena nemusí být výhodou a pozdější nezbytná rekonstrukce se   může pěkně prodražit.

Důvěřuj, ale prověřuj

Dohodněte si podmínky koupě s původním vlastníkem až poté, co si dobře prověříte majetkoprávní vztah k předmětné nemovitosti. To znamená, nejdříve navštivte příslušný katastrální úřad, kde získáte výpis s údaji o skutečném vlastníkovi a spolumajitelích. Vyčtete z něho, nejen zda je prodávající skutečným majitelem nemovitosti, ale i údaje o tom není-li nemovitost   zatížena věcnými břemeny nebo jinými omezeními vlastnického práva.   Počítejme s tím, že ve výpisu z katastru se nemusí objevit záznam o zástavě nemovitosti, proto zálohu na koupi nemovitosti neskládejte dříve, než výpis z katastru předložíte svému právníkovi. Pokud vám výpis z katastru k nahlédnutí nabídne původní majitel, měl by být dokument co nejčerstvější. Obecně platí, že výpis z katastru nemá být starší dvou měsíců, ale nejlépe je vydaný těsně před podpisem smlouvy.

V případě koupě přilehlého pozemku je důležitým dokumentem pro každého potenciálního majitele územní plán. Lze z něho vyčíst jaké má obec s předmětným pozemkem úmysly, získat informace o inženýrských sítích či o řešení přístupu k vaší nemovitosti. Pro nahlédnutí a případně získání kopie územního plánu se obraťte na příslušný obecní úřad.

Nejdřív získejte povolení, pak plaťte

Platbu za nemovitost řešte cestou notářské úschovy peněz nebo formou vkladu na depozitní účet, odkud budou peníze uvolněny až po rozhodnutí katastru o povolení vkladu. To je teprve rozhodný moment pro uskutečněný nákup. Podaný návrh na vklad může totiž původní majitel nemovitosti vzít kdykoli zpět. Až teprve po povolení vkladu katastrem nemovitostí jste se stali novými vlastníky chalupy nebo chaty a můžete si ji v klidu a s radostí užívat.

Co by měla obsahovat kupní smlouva

Až když jste se pro koupi opravdu rozhodli navštivte svého právníka. Ten připraví kupní smlouvu i ostatní administrativně právní dokumenty potřebné pro vklad vlastnických práv do katastru nemovitostí. A i když právník ví, co v kupní smlouvě nesmí chybět měli bychom vědět jaké náležitosti má smlouva mít. Jsou to především jména, rodná čísla a datum narození prodávajícího i kupujícího. V úvodním prohlášení je specifikováno, že „kupující kupuje, prodávající prodává“ a v předmětu smlouvy, musí být prodávaná nemovitost přesně popsána. Cena nemovitosti je uvedena jako celá kupní cena, včetně doby splatnosti jednotlivých částí kupní ceny, tedy části záloh, části z hypotéky a z vlastních zdrojů. Vždy je nutné uvést podmínky výplaty, čísla účtů a termíny. Do smlouvy nechte zanést i případná omezení vlastnických práv, tedy věcná břemena či zástavní práva. Termín uvolnění jasně stanovuje, v jaké lhůtě musí prodávající nemovitost uvolnit, případně i vyklidit. Důležitou součástí kupní smlouvy je předávací protokol, a to především s ohledem na skryté vady nemovitosti. K pozdějším sporům v prohlášení prodávajícího - že si není vědom právních vad, které by znemožňovaly koupi, a kupujícího, že je obeznámen se všemi fakty o nemovitosti – totiž jako prokazatelný důkaz nestačí.

Text: Irena Forejtová

Foto: Chata Zlatník, Jesenická chalupa