Pokud si konečně vybereme dům, o který máme seriózní zájem, naše první cesta by měla směřovat na katastrální úřad, kde získáme výpis z katastru nemovitostí. Z výpisu se dozvíme všechny základní ale velice důležité informace o objektu – kdo je jeho majitelem, zda-li je majitel jeden nebo je dům například ve spoluvlastnictví manželů, zda je dům zatížen nějakým zástavním nebo předkupním právem nebo věcným břemenem. Věcné břemeno se může týkat příjezdové cesty, studny nebo třeba vodovodu v zemi.

Než se rozhodneme pro koupi domu, měli bychom si prostudovat všechny dostupné dokumenty o stavbě i pozemku a měli bychom spolu s odborníkem prozkoumat stavebně-technický stav domu. K dispozici bychom měli mít původní projekt, stavební povolení, kolaudační výměr, doklady o pozdějších opravách a rekonstrukcích a znalecký odhad ceny nemovitosti. Pokud prodávající nemá originální doklady měl by nám poskytnout písemné prohlášení o průběhu stavby a dalších rekonstrukcích.

Při zjišťování technického stavu budovy nás  budou zajímat zejména štítové zdi a jejich poloha, trhliny ve zdivu, sedání a tloušťka každé stěny, kvalita izolace proti vlhkosti, stav krovů, komínu, střechy apod.

Prohlídka interiéru by měla být zaměřena na podlahy, stropy i příčky mezi jednotlivými místnostmi. Zapomenout nesmíme ani na okna a dveře a zkontrolovat, jestli se všechny dají bez problémů otevřít a zavřít a jak těsní. Nakonec se musíme podívat na elektroinstalaci, vodu, kanalizaci, vytápění a úroveň zabezpečení.

Klíčovým problémem starších domů je vlhkost. Rychle a jednoduše lze stav vlhkosti zjistit přiložením dlaně na zeď, detailně potom změříme stav vlhkosti vlhkoměrem. Vlhkost ve sklepě a v přízemí svědčí o nekvalitní nebo chybějící izolaci základů a obvodového zdiva. Ve vyšších patrech pak vlhkost ukazuje na nedokonalost střešní krytiny nebo nedostatečné větrání.

Kromě domu samotného nás musí zajímat také stav oplocení, zahradních zídek a případně dalších objektů na pozemku.

Ať už se rozhodneme pro koupi domu v jakémkoliv stavu, měli bychom se poradit s odborníkem, jaké opravy domu jsou nezbytné a kolik nás to bude stát. Také podle toho si uděláme obrázek, zda je koupě takového domu opravdu výhodná a má smysl.

V neposlední řadě bychom se měli zastavit na obecním úřadě dané obce a poptat se na případné plánové změny v obci. Mohlo by se nám také stát, že pod okny domu, jehož koupě byla tak výhodná, nám za pár let vyroste čtyřproudová komunikace apod.