Zkuste se jen zamyslet, kolik elektrických spotřebičů doma máte. Určitě jich bude více než deset, a některé z nich bývají často skoro non-stop v takzvaném stand-by režimu, což také "ujídá" nemalé množství energie. Ušetřit se dá jak správným výběrem spotřebiče, tak i jejich rozumným užíváním.
Pokud kupujete nový spotřebič, snažte se pořizovat výrobky výhradně v energetické třídě A. Ty ovšem bývají o něco dražší. Mnozí si často kladou otázku, zda se vyplatí si za energeticky úspornější výrobky připlatit. Odpověď zní ano - většinou se investice již zanedlouho vyplatí.
Ušetřit se dá také díky mnoha dalším "trikům". Vyměňte všechny klasické žárovky ve svítidlech za úsporné kompaktní zářivky. Nejde o reklamní fígl, úsporné žárovky opravdu šetří energii, neboť ji využívají skutečně jen ke svícení, nikoliv k přeměně na teplo, jako je tomu u obyčejných žárovek. Pokud odcházíte z místnosti na delší dobu, zhasínejte.
Spotřebiče, které mají stand-by režim, tedy televize, videa, DVD přehrávače nebo HI-FI věže, vypínejte úplně a nenechávejte je v pohotovostním režimu. Ročně tak můžete několik set korun. Například za věž je to padesátikoruna, za televizi 200 Kč a za video dokonce až čtyři sta korun!
Myčku na nádobí a pračku či sušičku zapínejte jen v okamžiku, kdy už máte skutečně dost nádobí i prádla, které chcete umýt a vyprat. Jste-li zvyklí vařit vodu ve varné konvici, ohřívejte jen tolik množství vody, kterým skutečně potřebujete zalít kávu nebo čaj. Varná konvice spotřebuje poměrně velké množství elektřiny, k ohřátí jednoho litru vody to je zhruba tolik energie, kolik spotřebujeme při hodinovém svícení stowattovou žárovkou. V přepočtu na koruny to je 0,35 Kč.
Pozn.: Elektrická energie se měří v tzv. kilowatthodinách (kWh). Cena za 1 kWh se pohybuje okolo 3,50 korun. Pro názornější představu znamená 1 kilowatthodina práci, kterou vykoná proud o výkonu 1000W za jednu hodinu.
Výdaje za elektřinu spotřebovanou domácími spotřebiči v běžném provozu za 1 rok
Výdaje za jednorázové použití některých domácích spotřebičů
Autor: efa