Využívání alternativních zdrojů energie má hned dvě pozitivní roviny – ekonomickou (takto získaná energie je levnější) a ekologickou. Vzhledem k tradici a přístupu k životnímu prostředí během minulých desetiletí, trápí ekologie jen zlomek české populace. Přesto se vědomí, že bychom se měli k přírodě chovat šetrněji, rozšiřuje a projevuje také ve stavebnictví a bydlení.

Mnoho lidí odrazují při úvaze o alternativních zdrojích energie zejména vysoké pořizovací náklady vzhledem k ostatním zdrojů, například kotlům na zemní plyn. Investice se však začíná navracet okamžitě, a není tak třeba na úspory čekat několik let. Vyplatí se dokonce i v případě, že si na počáteční investici vezmete úvěr.

Výběr alternativního zdroje
Nejrozšířenějšími alternativními zdroji jsou biomasa, solární energie a čerpání tepla.
Při spalování biomasy jde vlastně o spalování levného a dostupného přírodního materiálu (dřevo, polní plodiny, apod.) ve speciálních kotlích či krbech.
Solární systémy, které přeměňují dopadající sluneční energii na teplo, nelze použít všude. V našich podmínkách bohužel nelze pomocí sluneční energie vytápět celý dům a ještě ohřívat užitkovou vodu. Lze ji však velmi dobře a levně využít pro přitápění či ohřev vody v bazénu.
Tepelná čerpadla pracují na bází čerpání tepla z jednoho prostoru do druhého. Čerpaná energie je z přírody a tudíž zadarmo. K provozu čerpadla je nutná jistá energie, je ovšem mnohem menší než výsledný tepelný efekt. Při vytápění pomocí tepelného čerpadla jsou roční náklady vzhledem k vytápění plynem zhruba poloviční až třetinové. Některé typy čerpadel lze dokonce použít v létě jako klimatizaci.

Možnosti financování
Financování v rámci úvěru na stavbu nemovitosti je nenáročnou a přitom výhodnou záležitostí. Ušetřené náklady na vytápění nám zaplatí i úroky a z peněz, které bychom jinak vydali za plyn nebo elektrickou energii si splácíme vlastní zařízení (například tepelné čerpadlo). Bance musíme pouze doložit smlouvu s realizační firmou. Náklady na pořízení a instalaci tepelného čerpadla v rámci stavby se pohybují kolem 250 tisíc korun. Při náhradě stávajícího vytápění u staršího domu se mohou náklady na tepelné čerpadlo vyšplhat i na 350 tisíc korun. I na tento záměr lze využít úvěr ze stavebního spoření, dokonce i překlenovací. Máte-li stavební spoření založené dříve, dobře se podívejte na úrokové sazby pro úvěr ze stavebního spoření a překlenovací úvěr a srovnejte je se sazbami současnými. Většinou je totiž výhodnější na starší smlouvu spořit a na novou si vzít úvěr.

Až do dubna roku 2005 podporoval stát, respektive Státní fond životního prostředí, investice do projektů využívání obnovitelných zdrojů energie svými dotacemi v rámci národních programů. Převis žádostí přesahující finanční možnosti fondu způsobil pozastavení dotací. Investice do alternativních zdrojů energie se vyplatí i bez státní dotací. Návratnost investice se pohybuje od 4 do 10 let, dle velikosti objektu a spotřeby energie. Po uplynutí této doby už pouze šetříte a hlavně nejste závislí na cenové politice dodavatelů energií. Například u zemního plynu nemůže být o návratnosti ani řeč. Prvotní investice (zhruba 100 tisíc korun) zahrnuje pořízení kotle, komínu a jeho instalaci a pak už nezbývá než poslušně platil složenky a doufat, že ceny energií nepůjdou příliš nahoru.

Foto: archiv firem Tepelna čerpadla Mach, Poolservis Štegner, HAKR Company