Předškolák

V předškolním věku nezná dětská fantazie mezí. Během minuty se pokoj promění v pirátský koráb, indiánské týpí, či kouzelnou jeskyni mocného čaroděje. A proč tomu trochu nenapomoci? Cvičný ribstol na zdi, může sloužit jako kapitánský můstek, v posteli ve tvaru formule či letadla se dá prožít spousta dobrodružství a malé skřínky spolu s   úložnými boxy na kolečkách velmi dobře poslouží jako lokomotiva či nákladní automobil. Vždy však musíme dbát na to, aby byl nábytek bezpečný a dítě se při svých hrátkách nezranilo. Atmosféru pokoje můžeme navíc podtrhnout vhodnou dekorací a barevným laděním. Převažovat by měly rozhodně světlé a veselé barvy. Černá, šedá a tmavé odstíny hnědé, zelené a fialové do dětských pokojů rozhodně nepatří. Ani celobílá stěna není to pravé. Nebojme se povolit uzdu naší fantazii a na zdi vytvořit vlastní svět. Při troše odvahy se nám malý pokojíček podaří během chvilky proměnit v dětské království.  

Školák

S nástupem základní školní docházky dochází k jedné z největších změn v životě malého človíčka. První povinnosti a zvýšené nároky na odpovědnost za své chování byly pro něj doposud něčím zcela neznámým. Proto bychom měli těmto změnám přizpůsobit i okolní prostředí. Malý stolek, na kterém vznikaly první dětské čmáranice, je nutné vyměnit za skutečný pracovní stůl. Dbát přitom musíme především na velikost a hloubku pracovní desky. Školák musí dosáhnout na celou její plochu. Stůl by měl mít dostatek úložného prostoru, proto jsou nejideálnější pracovní stoly se záskuvami po obou stranách, či alespoň pojízdné boxy. Stůl by měl být navíc bez jakýchkoliv zbytečných dekorací, které by mohly nějakým způsobem dítě rozptylovat a narušovat tak jeho koncentraci při plnění domácích úkolů. Ruku v ruce s pracovním stolem jde i pořízení vhodné židle. Byť nám to může připadat předčasné a „málo dětské“, kancelářská židle, jež nám umožňuje upravit výšku sedáku a nastavit sklon opěradla, je nejvhodnější.  

Mladý muž

Dospívání patří k vůbec nejtěžšímu období v životě. Hledání svého postavení ve společnosti a výrazná profilace zájmů se odráží i na vybavení „dětského“ pokoje. Nevinná dekorace na stěnách je často nahrazena plakáty s pěveckými idoly, které ne vždy lahodí oku rodičů. Z barev dominuje černá a z pokoje se neustále line hudba mladé generace. Přesto i zde mohou rodiče podat pomocnou ruku a pomoci při výběru nového vybavení. Na plochu pracovního stolu tak přibývá počítač, nezbytnou součástí pokoje se stává i hifi věž s kvalitními reproduktory a úložné boxy na hračky jsou vystřídány stojany na CD. Ať už jsme přesvědčeni o potřebě či kvalitě určitého vybavení, nezapomeňme, že pokoj je obytným prostorem již dospívajícího muže, a tak jeho názory by pro nás měly být stěžejní. Naučme se je proto respektovat.  

Autor: Ing. Kateřina Maňasová

Foto: archiv firmy Alax