Z hlediska feng – šuej patří dětský pokoj mezi místnosti, se kterými je nejvíce starostí, přesto bychom se tím neměli nechat odradit. I když to není zrovna nejjednodušší, o to více pozitivních výsledků od toho můžeme očekávat. Dětský pokoj inspirovaný učením feng – šuej by měl splňovat tři základní funkce. Měl by být místností pro spaní a odpočinek, hru a zábavu, ale také pro učení. A skloubit tyto tři věci dohromady je trochu oříšek, protože většina dětských pokojů není dostatečně prostorná.
Základní myšlenkou feng-šuej je harmonické propojení života člověka s přírodní energií, která je vtělena do dvou symbolů jin a jang. Symboly jin a jang se dále dělí na pět prvků – přírodních energií, kterými jsou voda, dřevo, oheň, země a kov. Děti jsou pod vlivem dřevěné energie, která pramení ve zmatku, chaosu, ale také rozmanitosti, hravosti a pestrosti. Všechny tyto energie by tak měl člověk v dětském pokojíku cítit. Zastoupeny by však měly být i další čtyři elementy (voda, oheň, země a kov), aby docházelo k harmonickému rozvoji člověka.
I na malém prostoru lze mít v dětském pokoji vše po ruce. Vznikne pak dostatek místa na hraní. Kolekce Mistral, Alax nábytek
Orientace dětského pokoje
Nesmíme zapomínat, že děti si ve svém pokojíčku nejen hrají, ale také spí a odpočívají, proto se pro samotné umístění pokoje hodí nejlépe východní a jihovýchodní orientace. Aktivita je zde dostatečně podporována, ale zároveň dochází k potlačení rušivých vlivů, což na spánek působí příznivě. Energie, které jsou vázány na tuto orientaci, jsou spojeny s jarem a tak podporují zdravý vývoj dětí. Do pokoje pak také proudí co nejvíce přirozeného světla. Orientace dětského pokoje na severovýchod nebo západ by sice podporovala u dětí hravost a tvořivost, ale zároveň by vnášela do místnosti prvky soupeřivosti a to není dobré pro prostředí, které by měli společně sdílet sourozenci.
Starší děti se také potřebují cítit ve svém pokoji dobře a vhodné rozmístění nábytku jim to umožní. Kolekce nábytku Mistral, Alax nábytek
Vhodné materiály
Na vybavení dětského pokoje bychom měli používat především přírodní materiály a to jak na nábytek, tak i na podlahy a textilie. Samozřejmostí by pak měly být zdravotně nezávadné, organické nátěry. Plast, sklo a podobné „chladné“ materiály bychom z dětského pokojíčku měli vynechat úplně.
Ideální kombinací do dětského pokoje jsou přírodní materiály a tlumené barvy. Kolekce Mistral, Alax nábytek
Rozmístění nábytku
Prostor dětského pokoje by měl být co nejvolnější, dítě musí mít pocit prostoru, volnosti, vzdušnosti a světla. Nejdůležitějším prvkem celého dětského pokoje je postel a psací stůl, především jejich poloha by proto měla být zvolena správně. Postýlka by měla být umístěna tak, aby mělo dítě za hlavou zeď a nad hlavou volný prostor – to znamená, že by nad postelí neměla být připevněna žádná polička s hračkami nebo knížkami. Dítě by také mělo z postele vidět na dveře a to v úhlu 45 stupňů. V žádném případě by dveře sloužící pro vstup do místnosti neměly být na téže stěně, u které má dítě hlavu. Čelo postele by rovněž nemělo být pod oknem a nohy by neměly směřovat do dveří.
Co se týče stolu, jeho poloha může u školou povinných dětí ovlivňovat schopnost soustředit se na práci a zájem o učení. Nejvhodnější umístění je takové, kdy má dítě sedící u stolu na židli za zády zeď. Nemělo by nikdy sedět zády do prostoru, nejlepší je, když od stolu vidí na dveře. Podle toho, jestli je dítě pravák nebo levák je pak nutné zvolit polohu stolu v závislosti na okně, aby si při psaní nestínilo rukou. Z hlediska světových stran se to má takto: jihozápad rozvíjí logické myšlení a praktičnost, sever posiluje nezávislost a samostatnost, severozápad má pozitivní vliv na sebekázeň a zodpovědnost a východní orientace stolu podporuje soustředění a chuť učit se. Který směr je pro vaše dítě nejvhodnější musíte jako rodiče posoudit sami.
Uklízet či neuklízet?
Děti mají neustále dostatek energie, kterou je třeba dostatečně ventilovat, aby se uvolnila. V pokojíku by tak měla být vyhrazena hrací část, kde mají děti možnost vytahat své hračky a obklopit se jimi. Sice tím vznikne velký nepořádek a chaos, ale ten je pro děti typický a přirozený. V hracím koutku tak není na škodu. Je dobré, když může dítě vnímat dostatek nejrůznějších vjemů a v hracím koutku by tak měla být spousta různých hraček, tvarů a materiálů. Hrou dítě skvěle odčerpává svou energii a bude tak lépe připraveno na spánek.
Malého školáka se snažte vést k pořádku, chuť do učení totiž pozitivně ovlivňují hladké dřevěné plochy a uspořádaný pracovní prostor. Psací stůl by tak měl být uklizený, učebnice, sešity a tužky uspořádány podle předem daných pravidel. Stejně tak by měl být pořádek dodržován i celé místnosti (pokud si dítě zrovna nehraje), z dětského pokojíčku by měl být cítit určitý systém.
Pořádek by měl být udržován především v době, kdy jde dítě spát. V žádném případě by se dítě nemělo ukládat ke spánku v neuklizeném prostředí. Spací část pokoje musí působit klidným dojmem. Nesmí zde být nepořádek ani velká rozmanitost věcí, jako jsou obrázky a podobně. Pokud tam nějaké obrázky přeci jen umístíte, měly by vyobrazovat spánek, zvolte tedy třeba spícího medvídka nebo nějaký noční motiv.
Volba barev
Vybrat tu správnou barvu do dětského pokoje je velmi důležité. Při výběru zkuste alespoň částečně vycházet z povahy a osobnosti dítěte. Jestliže je vaše ratolest pasivnější, zkuste doplnit prostor dostatečným množstvím předmětů v sytějších zelených, žlutých, oranžových a červených odstínech. Zelená barva je velmi vhodná také proto, že posiluje proudění východní energie „čchi“, která navozuje pocit jistoty. Pasivnější a méně průbojné děti bychom měli zkusit barvami trošku vyburcovat, proto volíme takové, které jsou spojeny s energií dřeva a ohně.
Zelená barva je velmi vhodná také proto, že posiluje proudění východní energie „čchi“, která navozuje pocit jistoty. Kolekce nábytku Mistral, Alax nábytek
Naopak aktivnějším dětem je dobré vybrat uklidňující jemné barvy, jako je světle zelená, světle modrá a nejrůznější krémové barvy. Aktivnější děti, které by mohly mít problémy s pozorností a soustředěním, by měly být obklopeny klidnými elementy, jako je země, voda a kov. Země zahrnuje barvy, jako je hnědá, béžová, žlutá a písková, kov zase fialovou a bílou, voda pak představuje modrou a černou. Na místo, které je vyhrazeno pro spaní a odpočinek, volíme vždy tlumenější a klidnější barvy (pro dítě aktivní i pasivní). Díky tomu bude moci snadno usnout a nic jej ve spánku nebude rušit. Převažovat by měla modrá, která příjemně uklidňuje.
Dětský pokoj v žádném případě nesmí působit chladně a stroze, nezapomínejte, že představuje dětský svět, který by měl být barevný a pestrý. Vybavení i dekorace by měly odpovídat věku dítěte. Pokud by byl pokojíček řešen příliš stroze, nedocházelo by k harmonickému rozvoji dítěte.
Dodržováním těchto základních pravidel učení feng – šuej vytvoříme dětem doma příjemné prostředí, v němž se budou cítit bezpečně a pohodlně. Je však třeba dbát na to, aby děti doma netrávily veškerý svůj volný čas. Nezapomínejte na to, že pro děti je nejlepší častý pobyt v přírodě, protože jedině tam si mohou užívat neomezeného prostoru.
- jap -