Možností, jak řešit přebalování miminka, je hned několik. Pokud bydlíme ve velmi malém bytě, kde místa není nazbyt, ale máme prostornou koupelnu, dá se postupovat alternativně například nainstalováním desky na či nad pračku, na kterou položíme přebalovací podložku.
Pokud však disponujeme většími prostory, je ideální pořídit přebalovací pult, který umístíme do některé z místností v bytě. Ideální je mít místo k přebalování tam, kde budeme děťátko koupat, aby neměnilo při tomto rituálu teplotu vzduchu a abychom měli vše po ruce, zároveň je vhodné mít pult jinde než bude postýlka, abychom v noci nebudili při přebalování tatínka.
Typů přebalovacích "stanic" je hned několik. Nejjednodušší verzí je už zmíněná přebalovací podložka, kterou lze umístit kamkoliv na stůl, na míru vyrobenou kostru pultu nebo případně i na postel. Podložky jsou buď nafukovací nebo molitanové obalené plastovým potahem, který je omyvatelný. Po stranách jsou vyvýšené, aby dítě nemohlo sklouznout a vypadnout. Některé podložky se dají velmi jednoduše sbalit, zajistit suchými zipy a uklidit nebo vzít na cesty. Podložky pořídíme už v ceně od několik set korun do cca 1500 Kč.
Vlastní pulty či stoly určené k přebalování pak můžeme rozdělit na dva základní typy - plastové s kovovými nohami nebo dřevěné, které ještě můžeme dále rozdělit na pulty policového typu a komodového typu. Plastovokovové typy a dřevěné pulty s přihrádkami jsou o něco levnější než dřevěné pulty skříňového typu.
Ty nejlevnější plastové můžeme sehnat už za 1500 korun, většinou se však jejich cena pohybuje kolem dvou až tří tisíc korun. Dřevěné komody s přebalovacím pultem se pak pohybují od tří tisíc korun výše, výjimkou není ani nábytek v hodnotě deseti či dvanácti tisíc korun. Jejich investice se vyplatí zejména v případě, že víme, jak a na co komodu přebudovat, až dítě povyroste. Z některých se dá vcelku pohodlně vytvořit prádelník, neboť disponuje klasickými šuplíky a přebalovací podložka se dá odstranit.
Plastové pulty se vyrábějí často na kolečkách, takže je možné je kamkoliv přemístit, stejně tak se většinou dají lehce složit. Kolečka se dají samozřejmě zabrzdit, aby nám miminko při přebalování nikam neujelo. Ve většině plastových pultů je přímo zabudovaná i výsuvná vanička, takže se nejedná jen o přebalovací pult, ale také o místo ke koupání. Některé vaničky pak mají také odvodňovací hadici, u pultu nechybí mýdlenka a mnoho praktických kapes a poliček, do kterých je možné umístit všechny potřeby od plen, mastí, krémů a dalších přípravků určených k péči o novorozence.
Na trhu najdeme skutečně obrovské množství přebalovacích pultů, některé jsou také výškově polohovatelné, z jiných se dá vytvořit třeba psací stůl pro předškoláka. Záleží na dispozičních možnostech bytu i finanční situaci rodičů, pro kterou z variant se rozhodnou a která jim individuálně bude nejlépe vyhovovat.
Autor: efa
Foto: archiv firem Světpostýlek.cz, A-Z Baby