Ať už jsou to první písmenka abecedy, tvůrčí aktivita s pastelkami nebo zapálený boj s vystřihovánkami, již od toho nejranějšího věku je důležité dítěti umožnit správné sezení u stolu. Jen tak se později vyhne špatným návykům a z nich vyplývajícím zdravotním potížím, včetně snad nejrozšířenější bolesti zad. A jak by měl takový správný pracovní sed vypadat? Pokud dítě vykonává činnost u psacího stolu, jeho nohy by měly dosáhnout až na zem a přitom v kolenou svírat pravý úhel. Podobný princip platí i v horní části těla, kdy předloktí, položené na desce stolu, svírá pravý úhel s trupem těla. A tak zatímco prvňáček bude psát své domácí úkoly ve výšce okolo 65 centimetrů, středoškolákovi bude více vyhovovat stůl vysoký 80 centimetrů.

Abychom se vyhnuli povinnosti pořizovat s každým rokem, co naše dítě trochu povyroste, nový kus nábytku, vyvinuli výrobci stůl s posuvnou pracovní deskou. Tu lze velice snadno nastavit manuálně, ale existují i stoly vybavené elektrickým pohonem. Stačí pak jen stisknout tlačítko a pracovní deska sama vyroste do potřebné výšky. Pohodlí spočívá nejen ve snadném nastavení, ale i v tom, že nemusíme sklízet věci, které máme rozložené na stole, neboť elektromotor hravě zdvihne zátěž i o váze přes sto kilogramů. Stoly s tímto praktickým mechanismem jsou cenově náročnější než s ručním nastavením, a tak najdou uplatnění především v těch domácnostech, kde se více dětí různého věku dělí o jeden stůl.

Vedle výšky je nezanedbatelný i rozměr pracovní desky. Ten by měl dítěti zajistit především dostatek pracovního prostoru, ale zároveň mu umožnit dosáhnout na celou plochu. Pro menší děti proto raději volíme mělčí stoly. Obecně se má za to, že rozměry pracovní desky by měly být alespoň 60 x 120 centimetrů. U starších žáků velikost desky přizpůsobujeme jejich zájmům a zaměření studia. Studenti technických škol a oborů, kde součástí výuky je i rýsování, ocení nejen větší pracovní prostor, ale také možnost nastavení sklonu desky. Ta už většinou bývá ve své spodní části vybavena žlábkem pro odkládání psacích pomůcek. V pozdějším věku můžeme stůl navíc doplňovat různými praktickými držáky a nástavci na počítač a další nezbytná zařízení.  

Ale nezapomeňme ani na úložný prostor. Naprosto nutným vybavením psacích stolů jsou zásuvky všeho druhu. Pokud je vámi vyhlídnutý stůl nemá, pořiďte k němu alespoň pojízdný kontejner, ve kterém si váš potomek může uchovávat potřebné pomůcky a papíry.

Nepsané pravidlo velí, že každý by měl mít s nástupem povinné školní docházky svůj vlastní psací stůl. Proto vám přejeme při jeho výběru mnoho zdaru.

Autor: Kateřina Maňasová

Foto: firma Alax - kolekce dětského rostoucího nábytku MOLL